Przed Tobą sprawdzian z matematyki, który sprawdzi Twoją wiedzę z działu: Błąd bezwzględny i względny. W teście znajduje się 10 zadań, a każde z nich jest warte 1 punkt. Całość powinna Ci zająć około 15 minut. Po zakończeniu sprawdzianu możesz przejrzeć swoje odpowiedzi wraz z pełnymi rozwiązaniami do zadań. Życzę powodzenia!
Zadanie 1. (1pkt) Zaokrąglając liczbę \(125,4\) do jedności otrzymamy przybliżenie, którego błąd bezwzględny jest równy:
Zadanie 2. (1pkt) Na opakowaniu brokuła widnieje informacja o tym, że waży on w przybliżeniu \(500g\). W rzeczywistości brokuł waży \(530g\), zatem błąd względny podanej wagi wynosi:
Zadanie 3. (1pkt) Liczba \(20\) jest przybliżeniem liczby \(16\). Błąd względny tego przybliżenia jest równy:
Zadanie 4. (1pkt) Organizatorzy koncertu szacowali, że impreza będzie trwać dwie godziny. Koncert trwał dłużej niż zakładano, a błąd względny szacunku wyniósł \(20\%\). To oznacza, że koncert trwał:
Zadanie 5. (1pkt) Liczba \(50\) jest przybliżeniem z nadmiarem liczby \(x\). Jeżeli błąd względny tego przybliżenia wynosi \(20\%\), to:
Zadanie 6. (1pkt) Odległość między dwoma miastami wynosi \(18km\). Jacek dokonał szacunku tej odległości i jego błąd bezwzględny oszacowania wyniósł \(4km\). Jeżeli podane przez Jacka przybliżenie było z nadmiarem, to znaczy że podaną przez Jacka odległością było \(14km\).
Zadanie 7. (1pkt) Mama i tata oszacowali wzrost swojej córki, a każde z nich podało inny wynik. Mimo różnych wyników istnieje taka możliwość, że błąd względny jednego i drugiego oszacowania jest taki sam.
Zadanie 8. (1pkt) Liczbę \(45\;234\) chcemy zaokrąglić do pełnych tysięcy. Jaś uważa, że otrzymane w ten sposób przybliżenie będzie z niedomiarem. Małgosia twierdzi, że w takiej sytuacji przybliżenie będzie z nadmiarem. Kto ma rację?
Zadanie 9. (1pkt) Liczba \(100\) jest przybliżeniem z niedomiarem pewnej liczby \(x\). Błąd bezwzględny przybliżenia jest równy \(7\). Błąd względny tego przybliżenia:
Zadanie 10. (1pkt) Czwórka dzieci postanowiła w ramach zabawy oszacować wagę pewnego dużego kamienia. Zwycięzcą zabawy zostanie ta osoba, której oszacowanie będzie najbliższe prawdziwej wagi. Dla urozmaicenia dzieci ustaliły jeszcze, że podanie wagi wyższej niż wynosi rzeczywista waga kamienia od razu powoduje porażkę. Oszacowania dzieci wyglądały następująco:
Ania - jej przybliżenie było z niedomiarem równym \(0,2kg\)
Bartek - jego przybliżenie było z niedomiarem równym \(0,5kg\)
Celina - jej przybliżenie było z nadmiarem równym \(0,2kg\)
Daniel - jego przybliżenie było z nadmiarem równym \(0,5kg\)
Kto wygrał całą zabawę?
Super pomocne!