Poniżej znajdują się zadania i odpowiedzi z matury na poziomie podstawowym – czerwiec 2012. Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury. Ten arkusz maturalny możesz także zrobić online lub wydrukować w formie PDF – odpowiednie linki znajdują się na dole strony.
Ten arkusz możesz zrobić online lub pobrać w formie PDF:
Zadanie 11 w maturze z czerwca 2012 roku ma zły rysunek ;)
Faktycznie, zły obrazek wstawiłem :) Dzięki za informację, błąd już poprawiony!
Mam pytanie odnośnie rozwiązania zadania 33 z kombinatoryki. Jak w zadaniach tego typu ustalić, która „grupa” liczb ma pierwszeństwo wyboru? Nie moglibyśmy na przykład zacząć od liczb parzystych, a dopiero później do 7?
Tak generalnie to nie ma jakiegoś ogólnego wzorca postępowania, możesz zacząć od cyfr parzystych :) Zazwyczaj zaczynamy od tego, co jest największym wyjątkiem/wyróżnikiem (w tym przypadku 7 i liczba parzysta) danej liczby, a potem zajmujemy się dopełnieniami. Czyli to trochę taka zasada „od szczegółu, do ogółu”. Cała trudność tych zadań polega na tym, by tworząc różne grupy nie doprowadzić do sytuacji, w której jakieś zdarzenia nam się zdublują. W tym zadaniu bardzo łatwo było wpaść na tym, że w trzeciej grupie wypisze się ponownie 7 :)
zadanie 20
„koniecznie musimy ustawić wszystkie wyniki w porządku niemalejącym”
To nie jest tak, że dane mogą być uporządkowane rosnąco lub malejąco i to nie ma żadnej różnicy jeśli chodzi o znalezienie mediany?
Technicznie rzecz ujmując, faktycznie można w porządku malejącym (a w zasadzie nierosnącym, bo czasem liczby mogą się powtarzać) – na jedno wyjdzie ;) Słowo „koniecznie” odnosi się raczej do tego, że po prostu dany ciąg liczb trzeba po prostu uporządkować zanim zaczniemy liczyć medianę ;)