Poniżej znajdują się zadania i odpowiedzi z matury na poziomie podstawowym – czerwiec 2014. Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury. Ten arkusz maturalny możesz także zrobić online lub wydrukować w formie PDF – odpowiednie linki znajdują się na dole strony.
Ten arkusz możesz zrobić online lub pobrać w formie PDF:
dziękuje za pomoc
życzę postępów szaloneliczby :)
lubię tę stronę
Skąd mam wiedzieć, że prosta y=2x-3 przechodzi akurat przez pkt A i C?
Prosta y=2x-3 jest z przekształcenia 2x−y−3=0. Nie wiemy jeszcze, że ta prosta przechodzi przez punkty A i C, ale wiemy że jest to jakieś ramię naszego trójkąta (i tyle nam w sumie wystarczy, rysunek szkicowy jest tylko poglądowy). Aczkolwiek można dojść do tego, że prosta musi przechodzić przez A i C. Jak do tego dojść? Podstawiając współrzędne punktów A oraz B do tej prostej y=2x-3 wyjdzie nam, że punkt A faktycznie leży na tej prostej, natomiast B nie leży. To oznaczać będzie, że leżeć na tej prostej musi także C :)
nie rozumiem 19 zadania :/ dlaczego akurat te liczby?
To są kwadraty liczb naturalnych :) Czyli np. 2 do kwadratu to 4 albo 5 do kwadratu to 25 :)
A dlaczego nie może być 30? 5•6 to są liczby całkowite
No ale to mają być kwadraty liczb naturalnych, a nie iloczyn dwóch dowolnych liczb ;) Kwadrat liczby to liczba podniesiona do kwadratu, czyli np. 5*5 lub 6*6, a nie 5*6 :)
W zadaniu 10 prościej byłoby chyba bez przekształcenia, po prostu trzeba obliczyć P ze wzoru P=X1+X2/2
Zgadza się, to bardzo dobry sposób – nawet dodam to jako jedno z proponowanych rozwiązań ;)