Poniżej znajdują się odpowiedzi do zadań ze zbioru zadań przygotowanego przez CKE, który jest materiałem edukacyjnym dla uczniów przygotowujących się do matury z matematyki na poziomie podstawowym (tzw. Formuła 2023). Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury.
Z racji tego, iż CKE zmieniło podstawę egzaminacyjną, to przygotowując się do matury 2023 i 2024, możesz pominąć zadania:
9, 10, 13, 23, 29, 36, 44, 50, 51, 52
9, 10, 13, 23, 29, 36, 44, 50, 51, 52
Zbiór zadań w formie PDF znajdziesz tutaj:
Wow, mega pomocne! Dzięki Twojej pracy nie czuję strachu przed maturą ;)
Mam pytanie, dlaczego w zadaniu 34 w miejsce a2^2 podstawiamy 18^2 zamiast 8 którą wyżej wyliczyliśmy?
a2=8, ale w ciągu arytmetycznym! W treści zadania jest informacja, że ciąg geometryczny otrzymamy powiększając wyrazy o 4, 10 i 40. Drugi wyraz powiększamy zatem o 10, stąd też a2 w ciągu geometrycznym będzie równe 18 :)
Zad. 16.
To niezłe wyzwanie Pan dał z tym dzieleniem wielomianów :)
Czy nie prościej zauważyć że 13x to 12x+x i mamy szybką postać iloczynową.
Pozdrawiam.
Powiem Ci, że to jest bardzo dobry pomysł! Aczkolwiek tak prawdę mówiąc, to z mojego punktu widzenia to wcale nie jest potem takie proste do rozwiązania :D Będzie nadal sporo przekształceń, a koniec końców i tak trzeba będzie jeszcze liczyć deltę dla równania kwadratowego, więc trochę zachodu z tym jednak będzie ;) I jaki ja tam Pan – można mówić na Ty :D
Dzień dobry, szybkie pytanko. Dlaczego w zadaniu 58. nie wybrano odpowiedzi A? Wyjaśnienie podaje ją jako poprawną, ale w zakładce „odpowiedź” widnieje zapis, że poprawnej odpowiedzi nie ma.
Błąd programistyczny ;) Dzięki za czujność, już poprawiłem wyświetlanie ;)
myslicie ze dadza takie trudne zadanie jak 53 na maturze?
Powiem szczerze, że rzeczywiście zadanie 53 jest wyjątkowo trudne jak na poziom podstawowy. Jest bardzo dużo do liczenia, a w sumie są tylko 2 punkty do zdobycia. Co ciekawe, jak ktoś przypadkowo zaznaczy wszystko jako „prawda” to zgarnie 1 punkt bez liczenia ;)
Spoko sprawa ta stronka, normalnie ciężko mi własne błędy wyłapywać0 by wiedzieć gdzie robię błędy i jak ich uniknąć, a tutaj są odpowiednie wyjaśnienia to udało mi się swoje wyniki o 15% poprawić
Czy zadania takie jak np. 16 będzie na maturze 2024? Ponoć mają być tylko te przykłady z grupowaniem.
No i tu jest właśnie moja największa zagwozdka, bo moim zdaniem takie zadania być nie powinno, a CKE jego nie wykreśliło. A nie wykreślili go dlatego, że ten przykład też da się rozwiązać metodą grupowania, choć nie jest ona taka oczywista jak klasyczne przykłady. Trzeba byłoby rozbić 13x na x+12 i wtedy mamy -x^3+x+12x-12 i teraz metodą grupowania zapisalibyśmy, że to jest równe -x(x^2-1)+12(x-1). I tu jest wtedy kolejna pułapka, bo jeszcze trzeba byłoby to x^2-1 rozbić zgodnie ze wzorem skróconego mnożenia na (x+1)(x-1) i dopiero teraz mamy w nawiasach to same wyrażenie x-1 :) Dlatego właśnie znacznie prościej jest… Czytaj więcej »