Poniżej znajdują się zadania i odpowiedzi z matury próbnej na poziomie podstawowym – kwiecień 2020. Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury. Ten arkusz maturalny możesz także zrobić online lub wydrukować w formie PDF – odpowiednie linki znajdują się na dole strony.
Informacja: „Matura próbna – kwiecień 2020” jest dokładnie taka sama jak „Matura poprawkowa – sierpień 2017”.
Ten arkusz możesz zrobić online lub pobrać w formie PDF:
Bardzo dziękuje za zadania.
Czy w zadaniu 29 można udowodnić to na podstawie własności trójkąta 30,60,90? Czy będzie to wystarczające?
Jak najbardziej można :)
Dlaczego w zadaniu 5 nie można wykorzystać wzoru skróconego?
Generalnie to i ja skorzystałem ze wzoru skróconego mnożenia, a konkretnie (a-b)*(a+b)=a^2-b^2 :) Ale rozumiem, że chodzi Ci o wykonanie potęgowania najpierw na pierwszym nawiasie, a potem na drugim – jak najbardziej można i tak to obliczyć :)
Do 17 zadania tego wzoru nie ma nawet w tablicach maturalnych :(
Jest jest! To wzór na długość odcinka, tylko w tablicach mamy punkty A oraz B :)
czy w 24 nie powinna być odp c mają to być liczby MNIEJSZE od 2017
Tam wszystko jest ok, bo przecież w objaśnieniu wyraźnie zaznaczam, że największą pasującą liczbą jest 2016 :) Prawdopodobnie błędnie zakładasz, że tych liczb jest 2016-1000 :)
zadanie 29, skąd mam wiedzieć żeby zastosować tam tangesa? a nie np sinusa?
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji (sinus to co innego niż tangens, bo do sinusa bierzemy inne boki trójkąta prostokątnego). Tutaj zastosowałem tangensa, bo tangens odpowiada za stosunek długości obydwu przyprostokątnych i akurat tutaj bardzo to pasowało. Sinusem też można byłoby kombinować, ale wtedy trzeba byłoby iksem oznaczyć bok AC, a to niepotrzebnie wydłuży nam obliczenia, bo nas interesuje bok AD :)