Wykresy funkcji kwadratowej – zadania maturalne

Wykresy funkcji kwadratowej - zadania

Zadanie 1. (1pkt) Wykresem funkcji kwadratowej \(f(x)=-3x^2+3\) jest parabola o wierzchołku w punkcie:

Zadanie 2. (1pkt) Zbiorem wartości funkcji kwadratowej \(f\) jest przedział \((-\infty;3\rangle\). Na którym rysunku przedstawiono wykres funkcji \(f\)?

Zadanie 3. (1pkt) Dane są funkcje liniowe \(f(x)=x-2\) oraz \(g(x)=x+4\) określone dla wszystkich liczb rzeczywistych \(x\). Wskaż, który z poniższych wykresów jest wykresem funkcji \(h(x)=f(x)\cdot g(x)\).

Zadanie 4. (1pkt) Wskaż wykres funkcji, która w przedziale \(\langle-4,4\rangle\) ma dokładnie jedno miejsce zerowe.

Zadanie 5. (1pkt) Wierzchołkiem paraboli będącej wykresem funkcji określonej wzorem \(f(x)=x^2-4x+4\) jest punkt o współrzędnych:

Zadanie 6. (1pkt) Dana jest parabola o równaniu \(y=x^2+8x-14\). Pierwsza współrzędna wierzchołka tej paraboli jest równa:

Zadanie 7. (1pkt) Wierzchołkiem paraboli o równaniu \(y=-3(x-2)^2+4\) jest punkt o współrzędnych:

Zadanie 8. (1pkt) Wierzchołek paraboli o równaniu \(y=(x-1)^2+2c\) leży na prostej o równaniu \(y=6\). Wtedy:

Zadanie 9. (1pkt) Pierwsza współrzędna wierzchołka paraboli o równaniu \(y=(x+2)(x-4)\) jest równa:

Zadanie 10. (1pkt) Funkcja kwadratowa, której zbiorem wartości jest przedział \((-\infty,-3\rangle\), może być określona wzorem:

Zadanie 11. (1pkt) Funkcja kwadratowa określona jest wzorem \(f(x)=x^2+x+c\). Jeżeli \(f(3)=4\), to:

Zadanie 12. (1pkt) Parabola o wierzchołku \(W=(-3,5)\) i ramionach skierowanych w dół może być wykresem funkcji określonej wzorem:

Zadanie 13. (1pkt) Dana jest funkcja kwadratowa \(f(x)=-2(x+5)(x-11)\). Wskaż maksymalny przedział, w którym funkcja \(f\) jest rosnąca:

Zadanie 14. (1pkt) Funkcja kwadratowa jest określona wzorem \(f(x)=(x-1)(x-9)\). Wynika stąd, że funkcja \(f\) jest rosnąca w przedziale:

Zadanie 15. (1pkt) Jeśli funkcja kwadratowa \(f(x)=x^2+2x+3a\) nie ma ani jednego miejsca zerowego, to liczba \(a\) spełnia warunek:

Zadanie 16. (1pkt) Na rysunku przedstawiony jest fragment paraboli będącej wykresem funkcji kwadratowej \(f\). Wierzchołkiem tej paraboli jest punkt \(W=(1,9)\). Liczby \(-2\) i \(4\) to miejsca zerowe funkcji \(f\).

matura z matematyki

Najmniejsza wartość funkcji \(f\) w przedziale \(\langle-1,2\rangle\) jest równa:

16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uczeń

Pańska strona jest naprawdę świetna. Widać, że została rzetelnie przygotowana, omawia zrozumiale każde zagadnienie i zapewnia dobre przygotowanie do egzaminów.

Asinek

Dzień dobry. Mam pytanie. Zad.1.. dlaczego 3 jest wartością c, a dla b=0 a nie na odwrót?

furyinsoul

Świetna strona z zadaniami, można poćwiczyć do matury

anka1nina

Zadanie 10. Znowu całkiem inaczej do tego podeszłam. Założenia zrobiłam takie że a<0 czyli malejąca (bo taki przedział), wierzchołek to -3 = q = y, brak miejsc zerowych bo delta < 0
Przez co patrząc na wzór na delte tj. Delta = b^2-4ac muszę szukać wzoru gdzie c będzie minusowa bo b^2 zawsze da plus, a jest ujemna bo malejąca (odpowiedź a od razu odrzucona) więc żeby delta wyszła ujemna musi być minusowa C gdzie tylko jest w odpowiedzi c.

Abaddon
Reply to  anka1nina

W sumie logiczne, może kiedyś do jakiegoś zadania taka ścieżka myślowa mi się przyda, choć mam wrażenie, że w tamtym wyjaśnieniu jest prostszy i szybszy sposób :P

Emilsonek

Zdecydowanie polecam, mimo mojej niechęci do matematyki i bardzo niskich umiejętności jest się w stanie sporo nauczyć dzięki wyjaśnieniom zadań

Uczen

W 9 można też zrobić tak: (x+2)(x-4), czyli miejsca zerowe to x = -2 i x=4
Wierzchołek jest w połowie tych punktów, czyli -2+4 :2 = 1

boro

Nie rozumiem czemu w 16zd wyjdzie 5

Anonim

Spoko zadania można fajnie sobie powtórzyć

Freydamanskah

Bardzo przyjemny sprawdzianik wiedzy

Ariel

Czy zadanie 11 jest poprawnie rozwiązane? U mnie wynik jest -8.

kochammatme2006

super strona, pozdrawiam