Funkcja wykładnicza – zadania maturalne

Funkcja wykładnicza - zadania

Zadanie 1. (1pkt) Na rysunku przedstawiono fragment wykresu funkcji wykładniczej \(f\) określonej wzorem \(f(x)=a^x\). Punkt \(A=(1,2)\) należy do wykresu funkcji.

matura z matematyki

Podstawa \(a\) potęgi jest równa:

Zadanie 2. (1pkt) Funkcja wykładnicza określona wzorem \(f(x)=3^x\) przyjmuje wartość \(6\) dla argumentu:

Zadanie 3. (1pkt) Do wykresu funkcji, określonej dla wszystkich liczb rzeczywistych wzorem \(y=-2^{x-2}\), należy punkt:

Zadanie 4. (1pkt) Dane są dwie funkcje określone dla wszystkich liczb rzeczywistych \(x\) wzorami \(f(x)=-5x+1\) oraz \(g(x)=5^x\). Liczba punktów wspólnych wykresów tych funkcji wynosi:

Zadanie 5. (2pkt) Czas połowicznego rozpadu pierwiastka to okres, jaki jest potrzebny, by ze \(100\%\) pierwiastka pozostało \(50\%\) tego pierwiastka. Oznacza to, że ilość pierwiastka pozostała z każdego grama pierwiastka po \(x\) okresach rozpadu połowicznego wyraża się wzorem \(y=\left(\frac{1}{2}\right)^x\). W przypadku izotopu jodu \(^{131}I\) czas połowicznego rozpadu jest równy \(8\) dni. Wyznacz najmniejszą liczbę dni, po upływie których pozostanie z \(1g\) \(^{131}I\) nie więcej niż \(0,125g\) tego pierwiastka.

14 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous

Fajne zadania. Polecam!!!

słodkichlopiecx3

fajne zadania super polecam mam jutro sprawdzian wrócę z drugim komentarzem jak mi poszło ^^ :)

lel

ktoś tu chyba nie zdał XD

uczen2lo

Super zadania,polecam bardzo serdecznie, besos dla wszystkich

uczen2lodobiegniew

będzie 5 z matmy

M

W zadaniu 3 jest błąd. -2 do potęgi 0 równa się 1, a nie -1, natomiast -2 do potęgi 2 równa się 4, a nie -4. Poprawna jest więc odpowiedź D, a nie B.

Aga
Reply to  M

Niestety nie masz racji (-2) do potęgi 0 równe jest 1, ale my tu mamy – (dopiero tu 2 do potęgi 0) czyli -1
odp B

Wero

Czemu jest napisane, że na maturze 2021 nie ma tylko 5 zadania, skoro funkcja wykładnicza została usunięta z wymagań w całości ?

Aleks

W zadaniu 4., przyrównałem -5x+1=0. Wyszło mi, że x=1/5. Następnie, podstawiłem x do funkcji „g”, czyli 5^1/5. Wyszedł z tego pierwiastek piątego stopnia z 5, a to równa się 1. I teraz mam pytanie, czy ten sposób jest również dobry, czy po prostu miałem szczęście, że akurat wyszło „1”?

Stanisław

Super przykłady jasno wytłumaczone