Ala kupiła trzy zeszyty i blok rysunkowy

Ala kupiła trzy zeszyty i blok rysunkowy. Średnia arytmetyczna cen tych czterech artykułów była równa \(6zł\). Zeszyty kosztowały łącznie \(15zł\). Ile kosztował blok rysunkowy?

Rozwiązanie

Krok 1. Obliczenie łącznej ceny wszystkich artykułów.
Skoro średnia arytmetyczna cen czterech zakupionych artykułów była równa \(6zł\), to całe zakupy kosztowały:
$$4\cdot6zł=24zł$$

Krok 2. Obliczenie ceny bloku rysunkowego.
Całe zakupy kosztowały \(24zł\), a zeszyty kosztowały łącznie \(15zł\). W związku z tym blok rysunkowy kosztował:
$$24zł-15zł=9zł$$

Odpowiedź

D

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments