Bryły – zadania

Bryły – zadania z zakresu:

 • Obliczanie objętości brył
 • Jednostki objętości
 • Obliczanie pola powierzchni całkowitej
 • Określanie liczby krawędzi, boków i wierzchołków
 • Bryły w skali
 • Zadania z bryłami

To było ostatnie pytanie. Jeśli zadania Ci się spodobały, to możesz podzielić się nimi ze znajomym na Facebooku! W podziękowaniu za udostępnienie zadań na Facebooku wyświetlą Ci się tutaj porady i wskazówki dotyczące tego działu (taka mini ściąga, która pomoże Ci w nauce).


Wypełnij poniższe pola i poznaj swój wynik!

Bryły Oto lista podpowiedzi dla Ciebie:
0%

6 komentarzy

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Ogólnie bardzo rzadko w zadaniach jest podana informacja o tym ile wynosi przybliżenie liczby pi. Na poziomie gimnazjum takie rzeczy musimy już znać na pamięć :)

    • SzaloneLiczby
     Admin

     Powiem szczerze, że nie mam przekonania co do tego czy musi być to podane (może być podane, ale chyba nie musi), ale niejako na Twoją prośbę dodam tę informację do treści zadania ;) Niezależnie od wszystkiego warto jednak pamiętać jakie przybliżenie ma liczba Pi :)

 1. marta

  1. Czy w zadaniu piątym nie przydałaby się wartość sin 60? Może ci, którzy nie pamiętają wzoru poradziliby sobie? Może mnie pamięć zawodzi…
  2. Skąd wiadomo, że 6cm to średnica, a nie wysokość?

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Witaj! Połączyłem Twoje komentarze w jedną całość ;)

   1. Ten test był (i w sumie nadal jest) częścią przygotowań do egzaminu gimnazjalnego, a na tym etapie edukacji uczniowie radzą sobie bez znajomości trygonometrii. Zamiast trygonometrii posługujemy się własnościami trójkątów 30-60-90 i tak też uczyniłem w tym zadaniu. Aczkolwiek jeśli ktoś ma opanowaną trygonometrię, to może jak najbardziej ją tu zastosować, a wartość sinusa wziąć trzeba będzie sobie wtedy z tablic :)

   2. To jest bardzo dobre pytanie i właśnie tu przyda się znajomość własności trójkątów 30-60-90 ;) Otóż w trójkącie 30-60-90 krótszą przyprostokątną jest ta, która leży przy kącie 60 stopni (oznaczamy ją jako „a”). Przyprostokątna przy kącie 30 stopni jest dłuższa (dokładnie ma miarę a√3). I dobrze jest o tym pamiętać, bo często to właśnie w tym miejscu rodzi się wiele błędów podczas oznaczania różnych rzeczy w takim czy innym zadaniu z geometrii.

   Krótko mówiąc – to zadanie jest mocno dopasowane pod gimnazjalistów, bo i taki był mój zamysł. Jednak po Twoich pytaniach pomyślałem, że może lekko zmodyfikuję treść zadania, tak aby było ono nieco bardziej uniwersalne :) Wielkie dzięki za komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.