Wyjaśnienie:
Krok 1. Wprowadzenie oznaczeń do treści zadania.
Z treści zadania wynika, że róż czerwonych jest \(3\) razy więcej niż białych, zatem możemy zapisać, że:
\(x\) - liczba róż białych
\(3x\) - liczba róż czerwonych
To oznacza, że w takim razie róż białych i czerwonych jest łącznie:
$$x+3x=4x$$
Krok 2. Zapisanie liczby róż, po zakupie Pana Nowaka.
Pan Nowak kupił \(40\) czerwonych róż. Zapisaliśmy sobie, że róż czerwonych jest \(3x\), więc po zakupie Pana Nowaka, tych czerwonych róż zostało \(3x-40\). Z treści zadania wiemy, że po zakupie Pana Nowaka, białych róż jest \(2\) razy więcej od czerwonych, czyli białych róż jest teraz:
$$2\cdot(3x-40)=6x-80$$
Krok 3. Obliczenie liczby białych róż.
Na początku zapisaliśmy sobie, że białych róż jest \(x\), a teraz wyszło nam, że jest ich \(6x-80\). Te wartości muszą być sobie równe, bo liczba białych róż się nie zmieniła, jest cały czas taka sama. Możemy więc zapisać, że:
$$x=6x-80 \\
-5x=-80 \\
x=16$$
To oznacza, że w kwiaciarni było \(16\) białych róż.
dzięki za zadania
Spoko zadanka. Dzięki
fajne zadanka naprawdę mi pomogły
spoko zadania.
Idealne zadania do powtórki. Dzięki
Dziękuję za te zadania, idealna powtórka!
fajne polecam
Pomocne w utrwaleniu materiału
Fajne zadania do powtórzenia przed egzaminem.
Świetne zadania, są idealne do powtórki do egzaminu :)
Wszystko co jest tu, miałem na kartkówce. Dzięki tobie dostane 6. Dzięki wielkie <3
mega fajne polecam
na egzaminie też takie łatwe będą bo w podręczniku takie trudne a tu takie łatwe
dzk za zadania, mam nadzieję, że mi pomogą (;
Czy zadanie 26 będzie na egzaminie w 2023? Chodzi mi o to ze są 2 niewiadome a tego ma nie być. Nie tłumaczono mi w szkole tez takiej metody która jest podana w wyjaśnieniu. Ale reszta to bardzo łatwe zadania!,
Ale dwie niewiadome to standard, to nie jest nic niezwykłego i na pewno takie zadania jak najbardziej mogą pojawić się na egzaminie ;) To się niczym nie różni od zadań na rozwiązywanie układu równań – tam też mamy zawsze dwie niewiadome, najczęściej x oraz y :)
Ale w wymaganiach na E8 w 2023 roku są równania tylko z 1 niewiadomą:)
Wiesz, aż sprawdziłem podstawę egzaminacyjną i wygląda na to, że… masz rację! Ale dobrze by było, gdyby może jakiś nauczyciel, który właśnie teraz czyta komentarze, podpowiedział czy faktycznie to zadanie wykracza poza podstawę ;)
Zadanie nie musi być rozwiązane za pomocą równań, a tym bardziej układu równań.
Wystarczy zrobić rysunek i zauważyć, że zeszyt cienki i gruby kosztuje 10zł:4=2,50zł
czyli 5 cienkich zeszytów kosztuje (10zł – 3*2,50zł):5=0,50 zł
Cena grubego zeszytu wynosi: 2,50 zł – 0,50 zł = 2 zł
Jagna chce kupić 5 grubych i 1 cienki zeszyt, czyli jej rachunek wyniesie:
5*2zł + 0,50zł = 10,50 zł > 10 zł, czyli nie wystarczy jej pieniędzy na planowane zakupy.
To tak w skrócie ;)
Zadanie nie wykracza poza podstawę programową SP ;)
Bardzo pomocne, dziękuję.
dzięki za zadanka, naprawdę pomogły :))
w zadaniu 7 jest błąd w wyjaśnieniu, jest napisane ze 10+45=35 a nie 55 <3
Ale tam jest -10, a nie 10, więc wszystko jest ok ;)
Super zadanka