Podstawy statystyki - Klasa 7
Przed Tobą sprawdzian z matematyki, który sprawdzi Twoją wiedzę z działu: Podstawy statystyki. W teście znajduje się 14 zadań, a każde z nich jest warte 1 lub 2 punkty. Łącznie do uzyskania jest 20 punktów. Całość powinna Ci zająć maksymalnie 20-25 minut. Po zakończeniu sprawdzianu możesz przejrzeć swoje odpowiedzi wraz z pełnymi rozwiązaniami do zadań. Życzę powodzenia!
Zadanie 1. (1pkt) Jeśli na wykresie kołowym chcemy zaznaczyć informację o tym, że czegoś jest 40%, to jaki kąt na kole musimy odmierzyć?
Zadanie 2. (1pkt) Przeprowadzono badanie w którym ankietowani odpowiadali na pytanie ile rodzeństwa posiadają. Wyniki zapisano w tabeli. Które zdanie o tym badaniu jest NIEPRAWDZIWE?
Zadanie 3. (1pkt) Które zdanie na temat krajów i statystyk z nimi związanych, które znajdują się w tabeli jest prawdziwe?
Zadanie 4. (1pkt) Do szkolnej sztuki teatralnej przygotowano odpowiednie kostiumy. Ich liczbę oraz rozmiary prezentuje poniższy wykres. Analizując poniższe dane możemy stwierdzić, że:
Zadanie 5. (1pkt) Rzucamy jeden raz tradycyjną kością do gry i chcemy otrzymać wynik większy niż 4. Ile rezultatów gwarantuje nam sukces?
Zadanie 6. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Skoro prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki wynosi 50%, to na 100 rzutów monetą na pewno 50 razy wypadnie reszka.
Zadanie 7. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Jeśli prawdopodobieństwo wygrania w loterii jest równe \(p=\frac{1}{3}\) to znaczy na każdy los wygrywający przypadają dwa losy przegrywające.
Zadanie 8. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Jeśli partia ABC ma 30% poparcia, a partia XYZ ma 20% poparcia, to nie możemy powiedzieć, że poparcie dla partii ABC jest o 10% większe niż partii XYZ. Prawidłowo powinniśmy powiedzieć, że poparcie dla partii ABC jest o 10 punktów procentowych większe.
Zadanie 9. (2pkt) Mamy do dyspozycji trzy cyfry - 1, 2, 3. Jesteśmy w stanie ułożyć z nich kilka liczb trzycyfrowych, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo ułożona liczba będzie parzysta? Jaś twierdzi, że prawdopodobieństwo jest równe \(p=\frac{1}{2}\), natomiast Małgosia twierdzi że \(p=\frac{1}{3}\). Kto ma rację?
Zadanie 10. (2pkt) Jaś i Małgosia kłócą się o to, czy jest możliwe aby średnia arytmetyczna była równa tyle samo co mediana. Jaś twierdzi, że jest to możliwe. Małgosia uważa, że to są dwa zupełnie różne pojęcia więc i wyniki średniej oraz mediany będą zawsze różne. Kto ma rację?
Zadanie 11. (2pkt) W konkursie na mistrza matematyki startujący uczniowie zdobyli następującą liczbę punktów: $$8, 12, 18, 7, 10, 12, 13, 10, 17, 15, 10$$ Analizując wyniki możemy powiedzieć, że:
Zadanie 12. (2pkt) W woreczku mamy 4 piłki niebieskie, 5 zielonych oraz 1 czarną. Które zdanie jest prawdą?
Zadanie 13. (2pkt) Rzuciliśmy trzy razy monetą. Które zdarzenie jest najbardziej prawdopodobne?
Zadanie 14. (2pkt) Kasia wypisała wszystkie dzielniki liczby 20, a następnie losowo wybrała jedną z tych liczb. Prawdopodobieństwo, że wybrana przez Kasię liczba jest parzysta wynosi:
troche trudne 9/14