Deltoid to czworokąt, który składa się z dwóch sąsiadujących ze sobą boków o jednakowej długości \(a\) oraz dwóch sąsiadujących ze sobą boków o jednakowej długości \(b\).
\(a, b\) – boki deltoidu
\(e, f\) – przekątne deltoidu
\(α\) – kąt pomiędzy bokami różnej długości
Wzór na pole deltoidu:
Wzór na pole deltoidu, gdy znamy długość przekątnych:
$$P=\frac{1}{2}e\cdot f$$
Wzór na pole deltoidu, gdy znamy długość krótszego oraz dłuższego boku i kąt między nimi:
$$P=a\cdot b\cdot sinα$$
Wzór na obwód deltoidu:
$$Obw=2a+2b$$
Własności deltoidu:
- Posiada dwie pary boków równej długości.
- Kąty pomiędzy bokami różnej długości są jednakowej miary.
- Przekątne przecinają się pod kątem prostym.
- Jedna z przekątnych deltoidu dzieli figurę na dwa trójkąty równoramienne.
Zobacz także omówienie innych figur:
Dzięki
A czy romb nie jest deltoidem?
Tak, każdy romb jest deltoidem (bo każdy romb ma cechy charakterystyczne dla deltoidu), ale… nie każdy deltoid jest rombem (bo nie każdy będzie miał ramiona równej długości, a to jest warunek kluczowy dla rombu) :)
jeżeli przekątne to e i f to Pole = 1/2 ef
Super strona
Czy deltoid ma wysokości ?
Deltoid ma przekątne – wysokości nie ma :)
:) Któż Pana/Panią Autor SzalonychLiczb uczył matematyki – „raczej mówimy, że ma przekątne”. Z wypowiedzią matematyka ma to niewiele wspólnego. :) Szkoda, że Autor nie przyznaje się do błędów, tyko nadpisuje swoje wcześniejsze błędne wypowiedzi. W związku z tym przestaję poprawiać błędy Autora, a jest ich jeszcze na stronie co najmniej kilka. Zanim zacznie się uczyć matematyki innych, warto skończyć studia matematyczne. Pozdrawiam.
Codziennie na stronie pojawia się setka różnych komentarzy, muszę to jakoś ogarniać i moderować, by miało to ręce i nogi (gdyby nie to, to pod tym wpisem byłyby setki komentarzy i nikt by nic z nich sensownego nie wyniósł) :) Zauważyłeś nieścisłość w moim starym komentarzu, więc ją poprawiłem – miałem zostawić komentarz z błędem? Nie rozumiem też tej złośliwości odnośnie wykształcenia, zwłaszcza że strzelasz kulą w płot ;) Wyolbrzymiasz drobną sprawę zupełnie niepotrzebnie, a wystarczyło napisać – „hej, tu i tu zaszła nieścisłość, można ją poprawić”. Jak widzisz, jeśli krytyka jest merytoryczna, to działam sprawnie i ją uwzględniam, nawet… Czytaj więcej »
Zgadzam się z odpowiedzią SzaloneLiczby. Byłeś dość niekulturalny.
super pomocny artykuł! ale mam jeszcze dwie wątpliwości… czy przekątne dzielą się w połowie i czy są dwusiecznymi kątów?
Przekątne nie przecinają się w połowie swojej długości (co zresztą widać na rysunku). Przekątne nie są też dwusiecznymi kątów (a precyzyjniej rzecz ujmując – jedna jest, a druga zazwyczaj nie) ;)
Dziękuję :)