Co musisz wiedzieć o liczbach ujemnych?

Do tej pory świat matematyki ukrywał przed Tobą pewną tajemnicę odnośnie liczb. Przez kilka lat edukacji nabyliśmy wiele umiejętności, ale wszystko to co robiliśmy było związane z liczbami dodatnimi. Tymczasem prawdopodobnie sam w swoim otoczeniu zauważyłeś, że są sytuacje i momenty, kiedy jakaś liczba jest mniejsza od zera i pojawia się przy niej minus.

Potrafisz wskazać kilka sytuacji z życia codziennego, gdzie mamy właśnie do czynienia z takimi liczbami?
Prawdopodobnie pierwszy raz poznałeś liczby ujemne patrząc zimą na termometr, na którym pojawiła się wartość np. \(-3\) stopni. Liczby poniżej zera pojawiają się także w wielu grach i oznaczają one utratę punktów lub monet. Czasem minus pojawia się także na półkach sklepowych, pokazując w ten sposób jakieś promocje i rabaty. Można więc powiedzieć, że liczby ujemne są dość powszechne…

Dlaczego poznajemy liczby ujemne dopiero teraz? Czy są one trudne do zrozumienia i opanowania?
Tak naprawdę na liczbach ujemnych będziemy pracować tak samo jak na liczbach dodatnich. Je także można porównywać, dodawać, odejmować, mnożyć lub dzielić. Jeśli dobrze opanowałeś działania na liczbach dodatnich, to ten dział będzie dla Ciebie dość prosty, bo tak naprawdę większość rzeczy będziesz już umieć. W zasadzie kluczem do zrozumienia tego działu będzie odpowiedzenie sobie na kluczowe pytanie – czym tak naprawdę jest liczba ujemna?

No właśnie, czym są te liczby ujemne?
Kiedyś w jednym z tematów zajmowaliśmy się rysowaniem osi liczbowej i zaznaczaniem na niej liczb. Liczby, które na tej osi liczbowej znajdują się po lewej stronie zera do tej pory pomijaliśmy. Dziś możemy już odkryć tajemnicę – te liczby to właśnie liczby ujemne.

liczby ujemne i dodatnie

Po lewej stronie od 0 widzimy liczby z minusami. Identyczna skala (tylko zazwyczaj w linii pionowej) jest na klasycznym termometrze, który często mamy za swoimi oknami.

Jak odczytujemy liczby ujemne?
\(-2\) to „minus dwa”
\(-4\) to „minus cztery”
\(-8,5\) to „minus osiem i pół”
itd.

Która liczba ujemna jest większa?
Teraz na podstawie grafiki z osią liczbową spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie – która liczba jest większa? \(-4\) czy \(-2\)?

Tu bardzo często popełniacie błąd, bo mechanicznie wybieracie odpowiedź, że to \(-4\) jest większe, sugerując się tym, że \(4>2\). Ale czy na pewno jest to dobry tok myślenia? No właśnie NIE! O tym która liczba jest większa decyduje miejsce na osi liczbowej. Im liczba jest bardziej po prawej stronie, tym jest większa. Na naszej osi liczbowej liczba \(-2\) jest po prawej stronie liczby \(-4\), a to oznacza, że to \(-2>-4\).

Zobacz tematy i ćwiczenia polecane do tego działu:

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Matematyczny świr

Dobre wytłumaczenie lepsze niż w podręcznikach

matmo wir

fajnie wytłumaczone

D@rkR0s3

Bardzo dobrze wytłumaczone!

Małgosia

Świetnie wytłumaczone.

dumbass

Czy jeżeli mamy do porównania -2 i -5 to która liczba ma większą wartość? -2?

ZróbKrokDoMatematyki:>

Nieźle wytłumaczone! lepiej niż moja pani od matematyki :) dziękuję bardzo i życzę dalszych sukcesów w pracy.