Składanie kartki papieru

Pewnie wiele razy w swoim życiu składaliście kartkę papieru na pół. A gdybyśmy tak spróbowali jedną kartkę złożyć nieco więcej niż tylko raz?

Weź dowolny kawałek papieru (np. z zeszytu A5) i spróbuj złożyć go na pół, potem jeszcze raz na pół i jeszcze raz na pół. Powtórz czynność do momentu, aż nie dasz rady złożyć już więcej razy tej kartki. Na ilu złożeniach się zatrzymałeś/aś?

Weź drugą kartkę, większą od poprzedniej (np. standardową A4 lub A3) i spróbuj ponownie wykonać to zadanie. Czy udało Ci się wykonać więcej złożeń? No właśnie, tu pojawia się pierwsza ciekawostka – maksymalna liczba złożeń standardowej kartki wynosi 6-7 razy. Więcej po prostu się nie da, niezależnie od tego czy składasz małą kartkę z zeszytu czy duży arkusz z gazety codziennej. To dość ciekawe zjawisko, bo wydawać by się mogło, że składając większą kartkę będziemy o to jedno lub dwa zgięcia do przodu.

Aby móc osiągnąć większą liczbę zagięć niż standardowe 6-7 musielibyśmy składać naprawdę gigantyczną kartkę papieru, tak jak zrobili to autorzy programu Pogromcy Mitów – stworzyli oni arkusz papieru o wielkości boiska piłkarskiego i z pomocą dziesiątek osób i maszyn udało im się złożyć kartkę papieru 11 razy.

Ale to nie koniec ciekawostki… Czas na zadanie dla Ciebie!

Jak myślisz – ile razy trzeba byłoby tę kartkę złożyć by jej grubość była wyższa od Ciebie?

  • To nie jest wcale tak dużo jak Ci się wydaje. Przelicz zadanie przyjmując grubość papieru na 0,1mm i mnożąc tę wielkość ciągle przez 2.
  • Teoretycznie wystarczyłoby 14-15 razy złożyć kartkę papieru i wtedy otrzymamy grubość większą niż Twój wzrost.
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bkab

Pogromcy mitów obalili to stwierdzenie składając kartkę papieru wielkości boiska footbolowego. Niestety nie pamiętam, na ile części je złożyli.

Youtube

Na necie pisało, że jakby kartkę dało się złożyć 103 razy to byłaby ona większa od całego wszechświata!!!

jjj
Reply to  Youtube

Ciekawe czy to prawda

SChris
Reply to  jjj

Przyjmując: grubość kartki jako 0,1 mm i wielkość WIDZIALNEGO wszechświat (według wiedzy na dzień 17.05.2021) to – 103 krotne zgięcie kartki prawie idealnie odzwierciedliło by tę wielkość.
Dziękuję za inspirację do policzenia i odszukania tych informacji. Pozdrawiam.