Znak większości i mniejszości

O tym, która liczba jest większa, a która mniejsza decyduje jej miejsce na osi liczbowej. Jeśli na osi umieścimy dwie liczby, to większa z nich będzie ta, która znajdzie się po prawej stronie. Ale przecież nie będziemy za każdym razem rysować osi liczbowej, by sprawdzić która liczba jest większa…

Jak sprawnie i szybko określić która liczba jest większa? W przypadku liczb dodatnich (a z takimi liczbami mierzymy się w początkowych klasach szkoły podstawowej) musimy najpierw sprawdzić ile cyfr ma dana liczba w swoim zapisie. Ta, która będzie miała ich więcej jest na pewno liczbą większą. Przykładowo:

  • \(48\) jest większe od \(9\), bo \(48\) jest liczbą dwucyfrową, a \(9\) jest liczbą jednocyfrową.
  • \(8744\) jest większe od \(663\), bo \(8744\) jest liczbą czterocyfrową, a \(663\) jest liczbą trzycyfrową.

W przypadku, gdy liczby mają taką samą ilość cyfr porównujemy bezpośrednio cyfry jedności, dziesiątek, setek, tysięcy itd., zaczynając sprawdzanie od lewej strony. Przykładowo:

  • \(456\) jest większe od \(379\), bo \(4\) (cyfra setek \(456\)) jest większe od \(3\) (cyfra setek \(379\)). Cyfry dziesiątek i jedności w tym momencie już nas nie interesują.
  • \(1547\) jest większe od \(1429\), bo choć obie cyfry mają identyczną cyfrę tysięcy (obydwie mają \(1\)), to liczba \(1547\) ma większą liczbę setek (\(5\)).

W matematyce zapis tego, która liczba jest większa/mniejsza odbywa się za pomocą znaków większości i mniejszości. Przykładowo:

  • \(48>9\) (co czytamy jako: \(48\) jest większe od \(9\))
  • \(9<48\) (czy czytamy jako: \(9\) jest mniejsze od \(48\))
Pamiętaj, że powyższe omówienie dotyczy tylko liczb dodatnich.

Zadania kontrolne:

Zadanie 1. Czy używając cyfr \(4\), \(3\) oraz \(7\) można zbudować trzycyfrową liczbę większą od \(812\)?

  • Odpowiedź: NIE! Największą liczbą, jaką możemy utworzyć z tych cyfr jest \(743\), a ta liczba jest mniejsza od \(812\).
Zadanie 2. Czy istnieje liczba czterocyfrowa, która w swoim zapisie ma cyfrę \(9\) i jest mniejsza od \(9000\)?

  • Odpowiedź: Oczywiście, że tak! Taką liczbą będzie chociażby \(1239\), czy też \(3953\).

Zobacz także:

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
emi

przecież to jest takie łatwe

Alicja

Pomocne, przyda się komuś kto ma z tym problem :)

Melanie

Pomocne ;)

Roland

Mam mały problem. Podczas rysowania wykresu związanego z wiekiem napisałem na wykresie: 0-10, 10-18, 18-30 i 30< i znajomy mi zarzucił że 30< to jest złe oznaczenie. Interesowało mnie oczywiście trzydzieści i więcej. Czy możecie w przystępny sposób mu wyjaśnić że zapis jest prawidłowy