Sznurki i kwadrans

Mamy dwa sznurki (lonty), które palą się dokładnie godzinę po zapaleniu się jednej końcówki. Jak odmierzyć za ich pomocą kwadrans?

  • Lont można podpalić z obu stron.
  • Odpalamy jednocześnie pierwszy lont z obu stron i drugi z jednej strony. Kiedy pierwszy lont się całkowicie wypali (potrwa to 30 minut), to zapalamy drugą końcówkę drugiego lontu i zgaśnie on dokładnie po kwadransie.
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
marek

Zbyt dużo kombinacji. Wystarczy lont ułożyć w kwadrat i każdy bok pali się kwadrans.

Anonim

jasne

Anonim

to masakra i masz rację :)

Anonim

wystarczy tego <3

PiTER

W oryginale zagadki jest dodatkowa informacja, że zapalony lont pali się NIERÓWNOMIERNIE tzn. jeden fragment może palić się szybciej, a inny wolniej. Wówczas 1/4 długości lontu niekoniecznie spali się w kwadrans.

Pomimo takiego warunku jest sposób odmierzenia kwadransu.

Pozdrawiam

SS13
Reply to  PiTER

To jak nierównomiernie to będzie ciężko.
Trzeba wtedy przyjąć wszystkie możliwości,
Np. 99 % sznurka spali się s 1 sekundę .
Łatwiej będzie odmierzyć kwadrans bez podpalania.

Zuza

Znam tą zagadkę, ale w bardziej doprecyzowanej wersji i w tej wersji co znam jest informacja, że sznurki spalają się nierównomiernie. Wtedy za pomocą jednego sznurka nie da się odmierzyć 15 min ;)

marek

wystarczy ułożyć lont w kwadrat

Piter90

Podpalić dwie końcówki sznurka pierwszego i jedną drugiego w tym samym momencie. Bez względu na nierównomierność spalania pierwszy sznurek spali się dokładnie po półgodzinie. W tym momencie podpalamy drugą końcówkę sznurka drugiego. Od tego momentu drugi sznurek pali się jeszcze 15 minut pomimo nierównomierności spalania.

Tomek

Witam. Wg mnie lecz bardziej mojej żony, która zauważyła, że wystąpił tu błąd lecz nie wpływający na logiczny poprawny wynik tej zagadki. Polega na tym, że w kilku opisach wystąpiła nieścisłość : w założeniu, ze podpalamy w 1 czasie w 3 miejscach tzn. pierwszy lont z początku i z końca oraz początek 2 lontu, to w opisie błąd jest taki, że pierwszy lont wypala się (całkiem) w 30 minut, bo w rzeczywistości tylko w 15 minut. Każda jego połówka spala się w tym samym czasie, ale w kwadrans! Moje rozwiązanie to: wzięcie obojętnie którego sznurka i złożenie w pół i… Czytaj więcej »