Sznurki i kwadrans

Mamy dwa sznurki (lonty), które palą się dokładnie godzinę po zapaleniu się jednej końcówki. Jak odmierzyć za ich pomocą kwadrans?

  • Lont można podpalić z obu stron.
  • Odpalamy jednocześnie pierwszy lont z obu stron i drugi z jednej strony. Kiedy pierwszy lont się całkowicie wypali (potrwa to 30 minut), to zapalamy drugą końcówkę drugiego lontu i zgaśnie on dokładnie po kwadransie.
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
marek

Zbyt dużo kombinacji. Wystarczy lont ułożyć w kwadrat i każdy bok pali się kwadrans.

Anonim

jasne

Anonim

to masakra i masz rację :)

Anonim

wystarczy tego <3

PiTER

W oryginale zagadki jest dodatkowa informacja, że zapalony lont pali się NIERÓWNOMIERNIE tzn. jeden fragment może palić się szybciej, a inny wolniej. Wówczas 1/4 długości lontu niekoniecznie spali się w kwadrans.

Pomimo takiego warunku jest sposób odmierzenia kwadransu.

Pozdrawiam

SS13
Reply to  PiTER

To jak nierównomiernie to będzie ciężko.
Trzeba wtedy przyjąć wszystkie możliwości,
Np. 99 % sznurka spali się s 1 sekundę .
Łatwiej będzie odmierzyć kwadrans bez podpalania.

Zuza

Znam tą zagadkę, ale w bardziej doprecyzowanej wersji i w tej wersji co znam jest informacja, że sznurki spalają się nierównomiernie. Wtedy za pomocą jednego sznurka nie da się odmierzyć 15 min ;)

marek

wystarczy ułożyć lont w kwadrat

Piter90

Podpalić dwie końcówki sznurka pierwszego i jedną drugiego w tym samym momencie. Bez względu na nierównomierność spalania pierwszy sznurek spali się dokładnie po półgodzinie. W tym momencie podpalamy drugą końcówkę sznurka drugiego. Od tego momentu drugi sznurek pali się jeszcze 15 minut pomimo nierównomierności spalania.