Piłeczki

Mamy pudełko o wymiarach 1cm x 8cm x 8cm. Ile maksymalnie w takim pudełku zmieści się piłeczek o średnicy 1cm?

 • Wyliczenie objętości pudełka i piłeczki nie da nam poprawnego rozwiązania, bo piłki nie wypełnią dokładnie całej przestrzeni.
 • Zmieści się 68 piłeczek.

8 komentarzy

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Masz rację, jest literówka w zadaniu – rozwiązanie jest prawidłowe :) Przepraszam za pomyłkę, już ją poprawiam i dziękuję za czujność :)

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Jest jak najbardziej poprawne :) Cała trudność tego zadania polega na tym, że te piłeczki nie są w równych rzędach, tylko na siebie tak jakby nachodzą. Dzięki temu zmieści się ich trochę więcej.

 1. Sikora

  No dobra… załóżmy żE powierzchnia dolna pudełka to 1cm x 8cm… czyli zmieści się 8 piłeczek… wysokość to 8cm… czyli 8 na 8… czyli 64… nie wiem skąd 68

  • SzaloneLiczby
   Admin

   No nie do końca będzie tak jak piszesz :) To zadanie jest bardzo „sprytne” i wymaga wyobraźni przestrzennej. Te piłeczki nie muszą się ułożyć tak jak mówisz – mogą się ułożyć znacznie lepiej…

 2. Michu

  Pierwszy rząd umożliwia ułożenie 8 piłeczek, drugi rząd kładąc piłeczki w przerwach pierwszego rzędu umożliwia położenie nam 7 piłeczek. Możemy w ten sposób ułożyć 8 rzędów co daje nam 60 piłeczek. Kożystajac z tego że piłeczki na siebie nachodzą zdobywamy dodatkowa przestrzeń na jeszcze jeden rząd czyli dodatkowe 8 co daje nam 68.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.