Kalkulator BMI

kalkulator bmi

Wskaźnik BMI

Czym jest wskaźnik BMI? To stosunek wagi i wzrostu danej osoby, który ma za zadanie ocenić proporcje naszego ciała. Za jego pomocą możemy stwierdzić, czy mamy nadwagę lub też niedowagę.

Kalkulator BMI

Sprawdź swoje BMI za pomocą poniższego kalkulatora. Wpisz w odpowiednie miejsca swoją wagę i wzrost, a następnie kliknij „Oblicz BMI”.

Trwa wczytywanie

 

Jak odczytywać wyniki?

Poniżej 17 – wygłodzenie/wychudzenie – to bardzo niska wartość BMI, cechująca osoby zdecydowanie zbyt chude w stosunku do swojego wzrostu. Wskaźnik ten może sygnalizować też problemy zdrowotne, głównie związane z brakiem witamin i innych składników odżywczych.

17 – 18,4 – niedowaga – cechuje osoby szczupłe, które mają delikatnie zaniżoną wagę w stosunku do swojego wzrostu. W tym momencie należałoby podjąć odpowiednią dietę, która wzmocniłaby ciało i zwiększyła jego masę.

18,5 – 25 – waga prawidłowa – otrzymanie wskaźnika BMI w tym przedziale cechuje osoby z dobrą proporcją wagi do wzrostu. W przypadku dolnej i górnej granicy należy też podejmować środki zapobiegawcze ku temu, by nie przejść do fazy niedowagi/nadwagi.

25,1 – 30 – nadwaga – jest to stan, w którym waga ciała jest zbyt wysoka w stosunku do wzrostu. Może to powodować z czasem spore problemy zdrowotne, m.in. dotyczące sprawności fizycznej, miażdżycy, problemów z sercem i innymi narządami. Należy podjąć dietę, która z jednej strony dostarczałaby organizmowi potrzebne składniki, a z drugiej powodowała stopniowe gubienie zbędnych kilogramów.

30,1 – 35 – pierwszy stopień otyłości – według wielu dietetyków jest to już bardzo poważny stan alarmowy, gdyż organizm jest zbyt przeciążony, przez co narażamy się na wiele chorób układu ruchu czy też krążenia. Zalecana jest w tym momencie wizyta u specjalistów, która pomoże nam zgubić zbędne kilogramy.

35,1 – 40 – drugi stopień otyłości – bardzo duża nadwaga w stosunku do wzrostu ciała, która z biegiem lat powoduje ogromne ryzyko przeciążenia stawów, poważnych problemów z kręgosłupem i innymi chorobami związanymi z otyłością (m.in. układ krążenia). Konieczna jest natychmiastowa i długofalowa dieta dążąca do zbicia wagi ciała.

Powyżej 40 – trzeci stopień otyłości – osoby mające ten wskaźnik koniecznie potrzebują pomocy medycznej i dietetycznej. Bardzo często waga uniemożliwia takim osobom normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

18 komentarzy

  1. MILA

    Dla osób młodych osób, które obliczają sobie BMI – nie zaleca się stosowania wskaźnika BMI do oznaczania wagi ciała dla dzieci do ok. 14 roku życia, służą do tego tabele centylowe i odpowiednia interpretacja danych dot. masy ciała i wzrostu – głównie bierze się pod uwagę jaka jest różnica w tzw. kanałach centylowych wzrostu i masy ciała dla danego dziecka.

  2. PaTrIkO

    Wyszło mi 15, 4
    Nie martwię się tym , bo nie mam żadnych problemów zdrowotnych . Z tego co wiem , to osoby w moim wieku nie powinny
    ogólnie obliczać BMI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.