Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?

zużycie prąduIle prądu pobiera ładowarka do telefonu? Ile kosztuje nas trzymanie ładowarki bez odłączania jej od kontaktu? Z roku na rok coraz więcej osób zwraca się uwagę na ekologię oraz aspekty związane z oszczędzaniem wody czy też prądu. Jednym z częściej poruszanych zagadnień jest oszczędność prądu poprzez odłączanie np. ładowarek od telefonów, które w wielu domach na stałe goszczą w gniazdkach elektrycznych. Nic więc dziwnego, że te i inne podobne pytania o ładowarki padają bardzo często.  Jednak czy rzeczywiście staniemy się bardziej ekologiczni odłączając ładowarki od gniazdek?

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Zanim odpowiemy sobie na powyżej zadane pytanie, sprawdźmy przy okazji ile rocznie kosztuje nas ładowanie telefonu. Jak myślicie, są to grosze, złotówki czy dziesiątki złotych?

Telefon podczas trzygodzinnego ładowania zużywa około 0,015 kWh. Zakładając, że ładujemy telefon co drugi dzień, to rocznie zużyjemy w ten sposób 2,7 kWh, co daje nam koszt około 1,60 zł rocznie. Można więc powiedzieć, że samo ładowanie telefonu nie jest jakimś szczególnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Ile prądu zużywa ładowarka?

Przejdźmy więc do najbardziej elektryzującego zagadnienia, czyli ładowarki, która na stałe jest włączona do gniazdka. Czy pobiera ona prąd? Tak, ale jest to wartość bardzo niewielka, bowiem w stanie spoczynku ładowarka pobiera około 0,1 W. Jeśli przemnożymy tę wartość przez 24 godziny, a później przez 365 dni, to wtedy otrzymamy wynik równy 1kWh. To oznacza, że taka ładowarka kosztuje nas miesięcznie… 5 groszy (60 groszy rocznie).

Czy to dużo czy mało?

W skali jednego gospodarstwa to jest wręcz minimalna kwota. Gdyby powiększyć tę próbkę o miliony ludzi, to oszczędności byłyby oczywiście większe (około 50 000 złotych miesięcznie na każdy milion osób). Z drugiej jednak strony w naszym gospodarstwie domowym jest dużo więcej przedmiotów, które włączone na tzw. tryb stand-by pobierają znacznie więcej prądu niż te nieszczęsne ładowarki (np. ekspresy do kawy, komputery, drukarki, radio, dekodery telewizyjne itd.). Czy gra jest więc warta świeczki? Skupianie uwagi ekologicznej na ładowarkach do telefonu to trochę tak jak skupianie się na ziarnku piasku w całej piaskownicy. Dlaczego? Średnio jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa około 1200kWh rocznie, czyli taka ładowarka stanowi mniej niż promil całej tej wartości.

Dużo większą korzyścią z odłączania ładowarek jest wzrost naszej świadomości ekologicznej, którą powinniśmy przekładać na inne ruchy, niż realna oszczędność bezpośrednio z tego wynikająca. Jeśli więc odłączamy ładowarkę i nie idą za tym inne kroki ekologiczne, to jest to wręcz niezauważalna zmiana zarówno dla środowiska jak i dla naszego portfela.

15 komentarzy

 1. kamila

  Ale jakby przypadkiem pieron pierdyknął, to by sie ta ładowarka sfajcyła… Wiec może lepiej jednak ją tak nie zostawiać w gniazdku, przynajmniej w lecie (to samo tyczy sie komputera :-)

 2. Urszula

  Dobry artykuł dla pracodawców, którzy krzywo patrzą i nie pozwalają pracownikom ładować telefonu na firmowym prądzie :-)

 3. Myślący

  Te dane są z sufitu ? Nie podano jaka ładowarka jakiej mocy bo są 400mA i 2000mA to chyba jest jakaś różnica. Pojemność akumulatora telefonu i czas potrzebny na ładowanie.

 4. Magda

  Wow. Przez 3h zużywa 0,015kwh? Człowieku o czym Ty piszesz? 1kwh (kilowatogodzina), jak sama nazwa wskazuje, jest jednostką dotycząca zużycia mocy w 1 godzinę, więc jak urządzenie może zużywać 1kwh w 3h? :-D może miałeś na myśli moc 0,015kw, ale tego już się pewnie nie dowiemy. Nie wypowiadaj się bez elementarnej wiedzy, bo narażasz ludzi na koszta ( w tym przypadku niewielka różnica, ale co by było przy urządzeniu pobierającym 2000kw… Np. mikrofala). Pozdrawiam! P.S. Czytelnikom chętnie pomogę [tu była reklama]

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Po pierwsze – perfidna reklama swoich usług, wstydź się ;)
   Po drugie – wszystko jest jak najbardziej w porządku, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jeśli ładowarka zużywa np. 0,005kWh przez godzinę, to jak najbardziej można napisać, że zużywa 0,015kWh w ciągu 3 godzin. Przecież nawet bardzo często się podaje, że lodówka zużywa 250kWh na rok, co według Twojej interpretacji powinno być błędem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.