Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?

zużycie prąduIle prądu pobiera ładowarka do telefonu? Ile kosztuje nas trzymanie ładowarki bez odłączania jej od kontaktu? Z roku na rok coraz więcej osób zwraca się uwagę na ekologię oraz aspekty związane z oszczędzaniem wody czy też prądu. Jednym z częściej poruszanych zagadnień jest oszczędność prądu poprzez odłączanie np. ładowarek od telefonów, które w wielu domach na stałe goszczą w gniazdkach elektrycznych. Nic więc dziwnego, że te i inne podobne pytania o ładowarki padają bardzo często.  Jednak czy rzeczywiście staniemy się bardziej ekologiczni odłączając ładowarki od gniazdek?

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Zanim odpowiemy sobie na powyżej zadane pytanie, sprawdźmy przy okazji ile rocznie kosztuje nas ładowanie telefonu. Jak myślicie, są to grosze, złotówki czy dziesiątki złotych?

Telefon podczas trzygodzinnego ładowania zużywa około 0,015 kWh. Zakładając, że ładujemy telefon co drugi dzień, to rocznie zużyjemy w ten sposób 2,7 kWh, co daje nam koszt około 1,60 zł rocznie. Można więc powiedzieć, że samo ładowanie telefonu nie jest jakimś szczególnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Ile prądu zużywa ładowarka?

Przejdźmy więc do najbardziej elektryzującego zagadnienia, czyli ładowarki, która na stałe jest włączona do gniazdka. Czy pobiera ona prąd? Tak, ale jest to wartość bardzo niewielka, bowiem w stanie spoczynku ładowarka pobiera około 0,1 W. Jeśli przemnożymy tę wartość przez 24 godziny, a później przez 365 dni, to wtedy otrzymamy wynik równy 1kWh. To oznacza, że taka ładowarka kosztuje nas miesięcznie… 5 groszy (60 groszy rocznie).

Czy to dużo czy mało?

W skali jednego gospodarstwa to jest wręcz minimalna kwota. Gdyby powiększyć tę próbkę o miliony ludzi, to oszczędności byłyby oczywiście większe (około 50 000 złotych miesięcznie na każdy milion osób). Z drugiej jednak strony w naszym gospodarstwie domowym jest dużo więcej przedmiotów, które włączone na tzw. tryb stand-by pobierają znacznie więcej prądu niż te nieszczęsne ładowarki (np. ekspresy do kawy, komputery, drukarki, radio, dekodery telewizyjne itd.). Czy gra jest więc warta świeczki? Skupianie uwagi ekologicznej na ładowarkach do telefonu to trochę tak jak skupianie się na ziarnku piasku w całej piaskownicy. Dlaczego? Średnio jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa około 1200kWh rocznie, czyli taka ładowarka stanowi mniej niż promil całej tej wartości.

Dużo większą korzyścią z odłączania ładowarek jest wzrost naszej świadomości ekologicznej, którą powinniśmy przekładać na inne ruchy, niż realna oszczędność bezpośrednio z tego wynikająca. Jeśli więc odłączamy ładowarkę i nie idą za tym inne kroki ekologiczne, to jest to wręcz niezauważalna zmiana zarówno dla środowiska jak i dla naszego portfela.

36 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zosiak

W końcu ktoś krótko i na temat rozstrzygnął tę sprawę, bez lania wody o cudach na kiju :-)

xxxciastek
Reply to  Zosiak

ciekawa informacja

beti

Ja mimo wszystko odłączam ładowarkę choć zdaję sobie sprawę z tego że to raczej mały gest

ekologia
Reply to  beti

Z powodu zagrożenia pożarem…

1
Reply to  ekologia

Nie

Torturegates
Reply to  beti

Ja też odłączam ponieważ wychodząc z domu do pracy boję się że nastąpi zwarcie i coś się zapali

Uhahaha
Reply to  Torturegates

to niemożliwe, możesz spokojnie zostawić o ile nie używasz ładowarek epoki kamienia :) ładowarki maja solidne zabezpieczenia nawet jak pierdyknie w okolicy piorun wiec się nie przejmuj. Okay może istnieć ryzyko jeśli nie masz piorunochrona w domu/budynku mieszkalnym, ale co ci z tego bo jak piorun walnie wszystko spłonie wiec ładowarka ci nie ocaleje :p

Halina
Reply to  Uhahaha

Spałam obok telefonu podłączonego do ładowarki(często) i raz ,zdarzyło się ,że nastąpiło spięcie lub przegrzanie i poraziło mnie w nogi.Lepiej wyjąć wtyczki.

gg
Reply to  beti

Tak samo

macio wolanin
Reply to  beti

ja dopiero gdy mi się naładuje

kamila

Ale jakby przypadkiem pieron pierdyknął, to by sie ta ładowarka sfajcyła… Wiec może lepiej jednak ją tak nie zostawiać w gniazdku, przynajmniej w lecie (to samo tyczy sie komputera :-)

niekonwencjonalny

SUPER <3

Urszula

Dobry artykuł dla pracodawców, którzy krzywo patrzą i nie pozwalają pracownikom ładować telefonu na firmowym prądzie :-)

Kret
Reply to  Urszula

Lub dla szkół, mimo że w szkołach są gniazdka nikt nie pozwala ładować telefonu jak się rozładuje. Np. dzisiaj wzięłam telefon do szkoły prawie rozładowany myślałam że mi starczy ale niestety nie starczyło. Wzięłam z domu ładowarkę do szkoły i spytałam nauczyciela czy mogę sobie podładować. Oczywiście oszczędna szkoła zabroniła więc teraz wiem co na takim momencie powiedzieć

Myślący

Te dane są z sufitu ? Nie podano jaka ładowarka jakiej mocy bo są 400mA i 2000mA to chyba jest jakaś różnica. Pojemność akumulatora telefonu i czas potrzebny na ładowanie.

Arek
Reply to  Myślący

Nie tak trudno się domyśleć, że to wszystko są uśrednione wartości. Jednym wyjdzie 20% mniej innym 20% więcej

leon sandecki

ja odłączam ładowarkę żeby nie doszło do pożaru

Grażyna

Dziękuję za udostępnioną wiedzę

Anna

łał super ciekawostka a zawsze rodzice na mnie krzyczeli żeby odłączać ładowarkę bo zużywa dużo prądu

Jolka
Reply to  Anna

I bardzo dobrze!Nie płacisz to masz gdzieś.Tam grosz ,tu grosz i jest chleb.Cale szczęście ,mojego dzieci są rozsądne i sami pilnują aby prąd oszczędzić w domu.Ufff

Anonim

fajny Quizy są na stronie, pozdrawiam <3

Magda

Wow. Przez 3h zużywa 0,015kwh? Człowieku o czym Ty piszesz? 1kwh (kilowatogodzina), jak sama nazwa wskazuje, jest jednostką dotycząca zużycia mocy w 1 godzinę, więc jak urządzenie może zużywać 1kwh w 3h? :-D może miałeś na myśli moc 0,015kw, ale tego już się pewnie nie dowiemy. Nie wypowiadaj się bez elementarnej wiedzy, bo narażasz ludzi na koszta ( w tym przypadku niewielka różnica, ale co by było przy urządzeniu pobierającym 2000kw… Np. mikrofala). Pozdrawiam! P.S. Czytelnikom chętnie pomogę [tu była reklama]

pako
Reply to  SzaloneLiczby

POTWIERDZAM !!!

Tadeusz
Reply to  SzaloneLiczby

Cieszy mnie obecność ludzi mądrych.

jurek
Reply to  Magda

Magda-zamiast kogoś obrażać-podszkol się.

Dan

Taa ekologia,jak się widzi tony sieci,byli,jednorazowe wszystko,taniej,szybciej,więcej i na chwilę to napewno ekologia

34
Reply to  Dan

należy odłączać od kontaktu, kumpel prawie tak spalił mieszkanie,ładowarka się zapaliła ,była wpięta w listwę (obok było krzesło z papierami i wszystko się zajęło ogniem)

marzena368

fajne wytłumaczenie

Orghal

Telefony komórkowe, żarówki energooszczędne w szczególności LED-owe, to drobnostka zupełnie nie należy ich liczyć. To tak minimalny koszt że aua. Laptopy praktycznie też. Problem zaczyna się z tv szczególnie plazma lub zwykłe (rzadkość ale ludzie jednak mają), komputery stacjonarne, żelazko, lutownica, pralka, mikrofalówka – tych ostatnich jednak nie używa się nonstop wiec luzik. Jedyne co należy zwracać uwagę to licznik czy ma atesty zabezpieczenia itd zwłaszcza na prowincjach gdzie czasem „ktoś się podłącza” a nikt przecież tego nie sprawdza… prawda?

andzin 73

Nie wiele się pomyliłem bo zaokrąglone do 2zł za rok.

Kilka_zdań

Cześć, technologicznie ładowarka od telefonu jest tak naprawdę zasilaczem (układ kontrolujący proces ładowania jest tak naprawdę w telefonie – a to dlatego, że gdyby zasilacz decydował jak długo i do jakiego napięcia ładujemy akumulator, to bardzo by się zwiększyło ryzyko przeładowania akumulatora(co jest niebezpieczne). Wiec stosując myk „kontroler zawsze blisko baterii dla której został skonfigurowany” mamy wtedy dowolność pożyczania „Ładowarki” od wszystkich w koło jak nam zabraknie energii. Tak samo dużym udogodnieniem stało się ujednolicenie gniazd zasilania/transmisji danych (aktualnie są to gniazda opracowane przez USB – możecie poczytać o nowych standardach które jeszcze nie są używane w sprzęcie ale istnieją(są… Czytaj więcej »

Jola0409

ja wyjmuję ładowarkę

kotelkowa 2a

nareszcie wiem

elowina4

ja odłączam ładowarkę dopiero wtedy gdy mój telefon się naładuje

vukaszek

co niektórzy ładują telefon dwa rady dziennie :/