Czerwony Kapturek

Idziemy przez las i napotykamy rozwidlenie dróg. Nie wiemy czy iść drogą A czy drogą B. Spotykamy Czerwonego Kapturka, który chętnie nam podpowie która droga jest dobra, jest jednak pewien problem. Jednego dnia Kapturek kłamie, a drugiego mówi prawdę (i tak na zmianę). Jakie trzeba zadać pytanie Kapturkowi, tak aby odpowiedział jedynie TAK lub NIE i byśmy po jego odpowiedzi umieli wybrać właściwą drogę?

 • Przykładowe pytanie: Czy wczoraj powiedziałbyś, że jutro droga A będzie drogą prawidłową?

  Wyjaśnienie:
  Przyjmijmy że droga A jest drogą dobrą.
  Jeśli dziś Kapturek mówi prawdę (a wczoraj kłamał), to odpowie że NIE.
  Jeśli dziś Kapturek kłamie (a wczoraj mówił prawdę), to także odpowie że NIE.
  Więc zadajemy to pytanie i zawsze wybieramy przeciwieństwo tego co mówi Kapturek

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tenkogonieznasziniepoznaszalepozostanicidługowpamięci

ale można zadać też jakieś oczywiste pytanie np czy dzisiaj jest sobota

anna

Takie pytanie można zadać, ale będzie to pierwsze i ostatnie pytanie do Kapturka, po którym i tak nie wiadomo jeszcze, którą drogę wybrać.

Brajan
Reply to  anna

Będzie jak odpowie tak lub nie pozdrawiam :)

Krzaq

1pytanie Zapytać się czy jedna z dróg jest prawidłowa 2 zapytać się czy w dniu jutrzejszy odpowiedziałby tak samo

J

Gdybym wczoraj zapytał cie która droga jest prawidłowa to co byś odpowiedziała??? Po usłyszeniu odpowiedzi zawsze idziemy na przeciw. Czyli jeżeli odpowiedz brzmi A to my idziemy na B i odwrotnie. Wyjaśnienie. Przypuśćmy że prawidłowa droga jest A i że dzisiaj mówi prawdę. Jeżeli zapytamy co by powiedziała wczoraj to odpowie nam że B bo wczoraj by kłamała. A jeżeli dzisiaj kłamie to wczoraj powiedziałaby prawdę czyli A ale przez to że dzisiaj kłamie to i tak powie że B. Wiec w obu przypadkach dostaniemy złą odpowiedz. Czy mówi prawdę czy nie odpowiedz będzie jedna czyli B a my musimy… Czytaj więcej »

xddd

najprostsze byłoby zapytanie się jej czy jest wilkiem
po tym zobaczylibyśmy czy dzisiaj kłamie

...
Reply to  xddd

No lub też można było zapytać czy jest czerwonym kapturkiem a nie tak kombinować

SENIOR

Nie możemy zadać pytania: „Czy wczoraj powiedziałbyś, że jutro droga A będzie drogą prawidłową?” bo i wczoraj i jutro Kapturek będzie odpowiadał tak samo (mówił prawdę lub kłamał). Musimy odnieść się do sytuacji dziś – jutro i zadać pytanie: „Jeżeli jutro zapytam cię, czy droga A jest prawidłowa, to czy potwierdzisz?” I wówczas 1) jeżeli droga A jest prawidłowa: a) Jeśli dziś Kapturek mówi prawdę, to odpowie że NIE. b) Jeśli dziś Kapturek kłamie, to także odpowie że NIE. Wybieramy wówczas drogę A 2) jeżeli droga B jest prawidłowa: a) Jeśli dziś Kapturek mówi prawdę, to odpowie że TAK. b)… Czytaj więcej »