303 – Bitwa o Wielką Brytanię

bitwa o wielką brytanię303 – Bitwa o Wielką Brytanię to gra, która przenosi nas w czasy II wojny światowej i przypomina nam o wielkich wyczynach polskich lotników. Autorom gry udało się przenieść te historyczne wydarzenia na grę logiczną, więc nie pozostaje nam nic innego jak przyjrzeć się nieco bliżej temu tytułowi.

Zawartość gry:
bitwa o wielką brytanię gra planszowa

Wszystkie elementy wchodzące w skład gry.

W pudełku z grą znajdziemy:
– 12 żetonów jednostek powietrznych
– 3 kości strzału
– 12 znaczników strzału
– wskaźnik zużycia paliwa
– planszę
– instrukcję

Dodatkowo warto wspomnieć tu o instrukcji obsługi, która nie dość, że jest bardzo obszerna to jeszcze zawiera opisy wydarzeń historycznych w trzech językach – polskim, angielskim i czeskim. Historyczne walory gry to znak rozpoznawczy wydawnictwa IPN, wydającego pozycje które jednocześnie bawią i uczą.

Rozgrywka:
bitwa o wielką brytanię

Samoloty na swoich miejscach – możemy zaczynać!

Rozgrywkę rozpoczynamy od ustawienia samolotów i bombowców na planszy oraz od ustawienia znacznika paliwa na górze planszy. Znacznik ten będzie wyznaczał nam ilość rund w czasie których będziemy musieli rozstrzygnąć bitwę na swoją korzyść. Jednostki powietrzne poruszają się po planszy pełnej hexagonów. Każdy samolot może poruszyć się o maksymalnie 3 pola, a bombowiec o 2. Słowo „maksymalnie” jest tu bardzo istotne, bowiem jeżeli wykonamy ruch o np. 1 pole, to dwa ruchy które nam zostały możemy wykorzystać na atak samolotu z którym się właśnie zetknęliśmy. W tym momencie do gry wchodzą kostki, które wskazują czy strzał jest udany czy nie. Po jednym celnym strzale przewracamy samolot na drugą stronę (będziemy mieli obrazek dymiącego samolotu). Ponowne trafienie w ten sam samolot oznacza jego zestrzelenie i usunięcie z gry. Po zakończonej bitwie samolot przelatuje na pole za zaatakowanym samolotem.

Żeby nie pogubić się który samolot może oddać jeden strzał, który dwa, a który wcale to podczas swojej kolejki gracze umieszczają na samolotach kostki broni, które symbolizują ile strzałów dana jednostka może oddać po zakończeniu gry.

bitwa o wielką brytanię

Samolot, który został zaatakowany nie jest zdolny atakować swojego rywala. Można jednak go naprawić udając się w kierunku jednego z lotnisk – w tym przypadku Rochford.

Cel gry:

Cel gry zależy od tego jaką jednostką kierujemy. Gracz wcielający się w wojska niemieckie będzie musiał zdobyć Londyn w ciągu ośmiu rund. Przeciwnik kierujący jednostkami polsko-brytyjsko-czechosłowackimi ma za zadanie uniemożliwić mu te zadanie. Kto osiągnie swój cel ten wygrywa grę. Ta różnorodność sprawia, że gracze będą przyjmowali odmienne strategie – jeden będzie grał bardzo ofensywnie, tak by w ciągu ośmiu rund dotrzeć do celu, a drugi będzie starał się grać na przetrwanie stosując warianty bardziej defensywne.

bitwa o wielką brytanię gra

W czwartej i szóstej rundzie do gry wkracza jednostka, która pomoże bronić Wielkiej Brytanii. Do końca gry już tylko cztery rundy.

Modyfikacje:

Mechanizm gry jest naprawdę wyważony, można śmiało wygrać grając zarówno wojskami polskimi jak i niemieckimi. To co proponowałbym Wam zmodyfikować to zminimalizowanie losowości, która występuje podczas oddawania strzałów w grze. Jak już wyżej wspomniałem, to czy strzał będzie celny czy nie zależy od rzutu kością. Ja proponuję, by gracz który może oddać 2 strzały miał do wyboru – czy chce rzucać kośćmi wiedząc, że może wylosować zarówno zero strzałów jak i dwa, czy też może woli oddać jeden pewny strzał. Taka drobna zmiana sprawia, że gra jest mniej losowa, bardziej strategiczna i to od nas zależy ile podejmiemy ryzyka.

bitwa o Wielką Brytanię

W tym przypadku siły niemieckie nie oddadzą celnego strzału. Polskie samoloty są bezpieczne!

Jaka to jest gra?

Losowość – w wariancie podstawowym losowość występuje głównie w momencie ataku i rzucania kośćmi. Jeśli ktoś nie przepada za losowością to może zastosować propozycję modyfikacji przedstawioną powyżej.
Złożoność – zasady gry są proste, ale nie jest to gra banalna. Trzeba dobrze pomyśleć nad wykonywanymi ruchami tak aby nie popełnić błędu, zwłaszcza że mamy pod kontrolą kilka jednostek lotniczych.
Interakcja – gracze wzajemnie się atakują i mają sprzeczne cele w grze, więc interakcja między nimi jest dość spora.
Mechanika – mechanicznie gra działa bez zarzutu, a dodatkowo na ogromny plus zasługuje sam klimat i tematyka. Najważniejsze jest to, że każdy z graczy ma takie same szanse na wygraną, niezależnie od tego czy gra jednostką atakującą czy obronną.
Wykonanie – tutaj na największą uwagę zasługują walory edukacyjne, które są znakiem charakterystycznym Wydawnictwa IPN.

Dla kogo jest to gra?

Gra jest niewątpliwie gratką dla wszystkich tych, którzy interesują się historią. Bardzo ładne wydanie pozwoli zaciekawić zwłaszcza młodsze osoby, które być może dzięki tej grze po raz pierwszy usłyszą o wyczynie polskich pilotów w II wojnie światowej. Nie mniej jednak oprócz walorów historycznych gra jest po prostu bardzo fajną łamigłówka logiczna dla dwóch osób, w której musimy tak przesuwać swoje jednostki by albo zablokować rywala, albo by go sprytem pokonać. Jest więc spora szansa, że gra przypadnie do gustu także tym osobom, które za historią nie przepadają.

Podsumowanie:

Nie dość, że w grze zaszyto walory edukacyjne z zakresu historii, to jeszcze zrobiono to w formie bardzo udanej gry logiczno-strategicznej. Gra jest bardzo prosta i dobrze przemyślana zarówno pod kątem klimatu rozgrywki jak i jej mechaniki. Gdyby komuś przeszkadzał losowy aspekt atakowania przeciwnika, to możemy zastosować bardziej stonowany wariant, który Wam zaproponowałem, dzięki czemu jeszcze więcej będzie zależało od naszych konkretnych ruchów.

Informacje o grze:

303 – Bitwa o Wielką Brytanię – Wydawnictwo IPN
Ilość graczy: Gra dla 2 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo IPN.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian

Zarówno 303 jak i 111 są fajnym ukłonem w kierunku historii. Dobrze, że takie gry powstają. Ja chyba wolę 111, ale 303 też jest fajne.