16 przekątnych

Adrian twierdzi, że nie da się zbudować wielokąta wypukłego, który miałby 16 przekątnych. Monika twierdzi, że można taki wielokąt zbudować. Kto z nich ma rację?

  • Adrian ma rację, nie da się zbudować takiego wielokąta wypukłego.
    Wynika to przede wszystkim ze wzoru na ilość przekątnych w wielokątach: \(\dfrac{n\cdot(n-3)}{2}\)
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
:)

Rację ma Adrian (wykorzystując wzór na ilość przekątnych w n-kącie utworzone równanie kwadratowe nie ma rozwiązania w zbiorze liczb naturalnych)

MateStu

Zle sformulowane. Powinno byc, dokladnie 16 przekatnych.

Ten ten
Reply to  SzaloneLiczby

6-kat ma 24 przekątne, ale 16 przekątnych tez posiada, wiec matestu ma rację. Czy jeśli masz 19 lat a pani w sklepie zapyta czy 18 skończone też byś odpowiedzial, że nie?

...
Reply to  Ten ten

24? A nie 9 przypadkiem?

.
Reply to  SzaloneLiczby

Zgadza się.

stb

Monika ma rację, że można zbudować wielokąt wypukły z 16 przekątnymi. W matematyce istnieje taki wielokąt zwany heksadecagonem, który ma właśnie 16 boków. Wielokąty z większą liczbą przekątnych również istnieją, a ich liczba boków może być dowolnie duża. W niektórych przypadkach, jednak, trudno jest zbudować fizyczną reprezentację takiego wielokąta, ze względu na trudność w precyzyjnym odwzorowaniu bardzo wygiętych krawędzi.

mm
Reply to  stb

Hexadecagon to wielokąt o 16 BOKACH, ma 104 PRZEKĄTNE. A w zadaniu chodzi o wielokąt o 16 PRZEKĄTNYCH – taki oczywiście nie istnieje.