Gwiazdki Michelin

Wiele osób zastanawia się o co tak naprawdę chodzi z tymi gwiazdkami Michelin i czy ma to coś wspólnego ze słynnym ludzikiem producenta opon. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie swoje wątpliwości.

Czy gwiazdki Michelin mają coś wspólnego z producentem opon i ludzikiem Michelin? 

Tak! To jest ta sama „firma”. Pomysłodawcami idei oceniania restauracji byli bracia Michelin, którzy w 1900 roku postanowili stworzyć przewodnik po restauracjach francuskich. Była to wtedy bardziej forma marketingu i zachęcania ludzi do podróżowania, a przewodniki Michelina były dodawane przy zakupie opon. Jak się dzisiaj okazało był to jeden z najlepszych pomysłów reklamowych na świecie.

Czy każda restauracja na świecie może ubiegać się o taką gwiazdkę? 

Niestety nie. Gwiazdki te są przyznawane tylko w niektórych krajach i tylko w wybranych miastach. W przypadku Polski są to Warszawa i Kraków. Jeżeli więc w Gdańsku czy Poznaniu pojawi się świetna restauracja to niestesty nie zostanie ona wyróżniona.

Ile maksymalnie gwiazdek można otrzymać? 

Każda restauracja może otrzymać maksymalnie 3 gwiazdki. Jedna oznacza, że dane miejsce jest interesujące, dwie oznaczają że warto zobaczyć daną restaurację, a trzy że jest godna polecenia i warto się tam specjalnie udać.

Ile restauracji w Polsce ma gwiazdki Michelin? 

W 2013 roku  Atelier Amaro otrzymało jedną gwiazdkę Michelin i przez trzy lata była to jedyna restauracja w Polsce, która mogła szczycić się tym wyróżnieniem. W 2016 roku jedną gwiazdkę otrzymała także warszawska restauracja Senses.

Ile restauracji na świecie ma gwiazdki Michelin? 

Trzy gwiazdki ma jedynie kilkanaście restauracji na całym świecie. Dwie gwiazdki otrzymało ponad 50 restauracji, a jedną gwiazdkę około 300.

Czy gwiazdki to jedyne wyróżnienia przyznawane przez Michelin? 

Nie! Jest kilka rodzajów wyróżnień:

 • Sztućce – drugie odznaczenie pod względem ważności (obok gwiazdki Michelin). Przyznawane są za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu. Przyznaje się od 1 do 5 sztućców. Żeby otrzymać te wyróżnienie również jakość serwowanych potraw musi być na wysokim poziomie. Sztućce mogą występować w kolorze czarnym i czerwonym. Czerwonym kolorem oznacza się te restauracje, w których atmosfera jest wyjątkowo przyjemna. Sztućce mogą otrzymywać także restauracje z Gwiazdkami jako dodatkową rangę.
 • Bib Gourmand – przyznawana za świetny stosunek jakości do ceny.
 • Wschodzące Gwiazdki – restauracje które zostały oznaczone tym symbolem są głównymi kandydatami do pozyskania Gwiazdki Michelin w kolejnych edycjach.
 • Gwiazdka Michelin – najbardziej prestiżowa nagroda, przyznawana za walory smakowe. Można otrzymać od 1 do 3 gwiazdek.
 • Są też rangi dodatkowe, w tym Czarny Znaczek za interesujący wygląd dań, Czerwony Znaczek za wybitny wygląd potraw oraz Winogrono za wspaniałą ofertę win.
Ile łącznie polskich restauracji zostało docenionych różnymi nagrodami Michelin opisanymi powyżej? 

Dzisiaj jest to nieco ponad 40 restauracji z Warszawy i Krakowa, które zostały oznaczone głównie Sztućcami. Jednak prestiżową gwiazdkę otrzymała póki co jedna polska restauracja.

Czy nagrody Michelin można stracić? 

Tak! Co roku publikuje się nowe przewodniki w których część restauracji debiutuje, część otrzymuje wyższą rangę lub utrzymuje swoją dotychczasową i niestety są też i takie restauracje które albo otrzymują niższą rangę albo wręcz wypadają z rankingu.

Kto realnie odpowiada za to jaką rangę otrzymuje dana restauracja? 

Tak naprawdę są to anonimowe osoby, tajni klienci, którzy raz na jakiś czas pojawiają się w danej restauracji i sprawdzają ją pod kątem obsługi, atmosfery i jakości jedzenia. Plotki głoszą, że w Polsce pojawiają się jedynie raz na kilkanaście miesięcy.

Ile kosztuje otrzymanie takiej gwiazdki? 

Jako takiej opłaty za bycie na liście Michelin nie ma. Jest to bezpłatna forma reklamy będąca uhonorowaniem wieloletniej pracy i profesjonalizmu danych restauratorów.

19 komentarzy

 1. KAWK

  Ufffff jak dobrze że ktoś zrobił taki jasny i przejrzysty artykuł o tym. Łatwo zapamiętać te informacje, bo jest ich mało :)

 2. Anna

  Jej, jakie to względne! Gwiazdka Michelin oznacza, że jakiemuś klientowi smakowało! Z jedzeniem jest tak, że jednemu się podoba, a innemu nie. Taki ranking, jak i inne rankingi, nic więc nie znaczy. Może tylko dla swobód…..

  • ...

   Skoro to nie jest polska nagroda, to trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli ktoś z zagranicy przyjedzie do polski to zwykle zatrzymuje się w tych dużych miastach. Taka restauracja powinna być wizytówką kraju, więc nie może znajdować się w jakiejś wsi, albo małym miasteczku.

 3. Marta

  I teraz wszystko jasne :) z tym, że jak dla mnie Senses i Amber Room dorównują Amaro, także te restauracje moim zdaniem też powinny otrzymać chociaż 1 gwiazdkę michelin ;) no ale może w przyszłym roku ;)

 4. Bragi

  Jakie są szanse na docenienie restauracji z innych miast? Nie mówię już o totalnie lokalny gdzie wiele z tych wyróżnionych pewnie mogłoby się uczyć ale o miastach typu Gdańsk, Wrocław, Łódź itp.

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Prawdę mówiąc trudno mi to ocenić, bo nie jestem w tym temacie na bieżąco, ale raczej są małe szanse na to, by komisja sprawdzała restauracje także w innych miastach. Moim zdaniem to oni trochę źle podchodzą do tematu, bo powinni weryfikować wyróżniające się restauracje, niezależnie od ich miejsca położenia. Taki „plebiscyt” byłby wtedy bardziej miarodajny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.