Gwiazdki Michelin

Wiele osób zastanawia się o co tak naprawdę chodzi z tymi gwiazdkami Michelin i czy ma to coś wspólnego ze słynnym ludzikiem producenta opon. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie swoje wątpliwości.

Czy gwiazdki Michelin mają coś wspólnego z producentem opon i ludzikiem Michelin? 

Tak! To jest ta sama „firma”. Pomysłodawcami idei oceniania restauracji byli bracia Michelin, którzy w 1900 roku postanowili stworzyć przewodnik po restauracjach francuskich. Była to wtedy bardziej forma marketingu i zachęcania ludzi do podróżowania, a przewodniki Michelina były dodawane przy zakupie opon. Jak się okazało, był to jeden z najlepszych pomysłów reklamowych na świecie.

Czy każda restauracja na świecie może ubiegać się o taką gwiazdkę? 

Niestety nie. Gwiazdki te są przyznawane tylko w niektórych krajach i tylko w wybranych miastach. W przypadku Polski od wielu lat takimi miastami są Warszawa i Kraków, a w ostatnich latach do tej listy dodano także Poznań. Jeżeli więc w małej miejscowości pojawi się świetna restauracja to niestety nie zostanie ona wyróżniona.

Ile maksymalnie gwiazdek można otrzymać? 

Każda restauracja może otrzymać maksymalnie 3 gwiazdki. Jedna oznacza, że dane miejsce jest interesujące, dwie oznaczają że warto zobaczyć daną restaurację, a trzy że jest godna polecenia i warto się tam specjalnie udać.

Ile restauracji w Polsce ma gwiazdki Michelin? 

Lista restauracji oznaczonych gwiazdką Michelina ciągle się zmienia, ale zazwyczaj są to 2-3 restauracje w całym kraju. Pierwszą gwiazdkę Michelin otrzymało Atelier Amaro w 2013 roku i przez trzy lata była to jedyna restauracja w Polsce, która mogła szczycić się tym wyróżnieniem. W 2016 roku jedną gwiazdkę otrzymała także warszawska restauracja Senses. Co ciekawe, zarówno jedna jak i druga restauracja już nie istnieją. Obecnie gwiazdkami Michelin nagrodzone są restauracje Bottiglieria 1881 z Krakowa, Muga z Poznania oraz Nuta z Warszawy. Warto dodać, że Bottiglieria 1881 jest pierwszą restauracją w Polsce, która otrzymała aż dwie gwiazdki Michelin.

Ile restauracji na świecie ma gwiazdki Michelin? 

Trzy gwiazdki ma około 100 restauracji na całym świecie, z czego prawie połowa jest we Francji i Japonii. Dwie gwiazdki otrzymało ponad 400 restauracji, a jedną gwiazdkę ponad 2000 lokali.

Czy gwiazdki to jedyne wyróżnienia przyznawane przez Michelin? 

Nie! Jest kilka rodzajów wyróżnień:

  • Sztućce – drugie odznaczenie pod względem ważności (obok gwiazdki Michelin). Przyznawane są za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu. Przyznaje się od 1 do 5 sztućców. Żeby otrzymać to wyróżnienie, również jakość serwowanych potraw musi być na wysokim poziomie. Sztućce mogą występować w kolorze czarnym i czerwonym. Czerwonym kolorem oznacza się te restauracje, w których atmosfera jest wyjątkowo przyjemna. Sztućce mogą otrzymywać także restauracje, które zdobyły Gwiazdkę Michelin.
  • Bib Gourmand – przyznawana za świetny stosunek jakości do ceny.
  • Wschodzące Gwiazdki – restauracje, które zostały oznaczone tym symbolem, są głównymi kandydatami do pozyskania Gwiazdki Michelin w kolejnych edycjach.
  • Gwiazdka Michelin – najbardziej prestiżowa nagroda, przyznawana za walory smakowe. Można otrzymać od 1 do 3 gwiazdek.
  • Są też rangi dodatkowe, w tym Czarny Znaczek za interesujący wygląd dań, Czerwony Znaczek za wybitny wygląd potraw oraz Winogrono za wspaniałą ofertę win.
Ile łącznie polskich restauracji zostało docenionych różnymi nagrodami Michelin opisanymi powyżej? 

Dzisiaj jest to nieco ponad 40 restauracji z Warszawy i Krakowa, które zostały oznaczone głównie Sztućcami.

Czy nagrody Michelin można stracić? 

Tak! Co roku publikuje się nowe przewodniki, w których część restauracji debiutuje, część otrzymuje wyższą rangę lub utrzymuje swoją dotychczasową i niestety są też i takie restauracje, które albo otrzymują niższą rangę, albo wręcz wypadają z rankingu.

Kto realnie odpowiada za to jaką rangę otrzymuje dana restauracja? 

Tak naprawdę są to anonimowe osoby, tajni klienci, którzy raz na jakiś czas pojawiają się w danej restauracji i sprawdzają ją pod kątem obsługi, atmosfery i jakości jedzenia. Plotki głoszą, że w Polsce pojawiają się jedynie raz na kilkanaście miesięcy.

Ile kosztuje otrzymanie takiej gwiazdki? 

Jako takiej opłaty za bycie na liście Michelin nie ma. Jest to bezpłatna forma reklamy będąca uhonorowaniem wieloletniej pracy i profesjonalizmu danych restauratorów.

37 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika

Świetne! W końcu wiem co i jak z tymi gwiazdkami Michelin :) Ciekawe kiedy kolejne restauracje w Polsce je dostaną

KAWK

Ufffff jak dobrze że ktoś zrobił taki jasny i przejrzysty artykuł o tym. Łatwo zapamiętać te informacje, bo jest ich mało :)

Anna

Jej, jakie to względne! Gwiazdka Michelin oznacza, że jakiemuś klientowi smakowało! Z jedzeniem jest tak, że jednemu się podoba, a innemu nie. Taki ranking, jak i inne rankingi, nic więc nie znaczy. Może tylko dla swobód…..

Maciej

Jedyne czego nie potrafię pojąć to , że nie wszystkie restauracje w kraju sa oceniane, tylko te w Warszawie i Krakowie

...
Reply to  Maciej

Skoro to nie jest polska nagroda, to trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli ktoś z zagranicy przyjedzie do polski to zwykle zatrzymuje się w tych dużych miastach. Taka restauracja powinna być wizytówką kraju, więc nie może znajdować się w jakiejś wsi, albo małym miasteczku.

Gwiazskozjadacz
Reply to  ...

Dlaczego nie? Dobra restauracja ma prawo być tylko w dużym mieście? Herezja.

Paul
Reply to  ...

Wiadomo że to ranga francuska bo to najbardziej elegancka kuchnia świata. Z gigantyczną tradycją. Wszyscy najlepsi kucharze kształcą się we Francji.

Kaim
Reply to  Paul

Ta. Ciekawe jaki francuz ugotuje dobry bigos ;)

klkr
Reply to  ...

Podane w artykule jako przykłady Gdańsk i Poznań to są wsie lub małe miasteczka? Nie nadają się na wizytówkę kraju?

Marcin Erdmann
Reply to  ...

W Niemczech większość restauracji gwiazdkowych mieści się w małych miasteczkach.

MM
Reply to  ...

Ale czy Gdańsk i Poznań to polskie wioski? W Gdańsku i Poznaniu jest sporo bardzo dobrych restauracji. Takie to trochę nie uczciwe :-(

Ania
Reply to  Maciej

Ja też. Wiele innych restauracji zasługuje na gwiazdkę nie tylko Wojciech Modest Basiura ze Śląska

Marta

I teraz wszystko jasne :) z tym, że jak dla mnie Senses i Amber Room dorównują Amaro, także te restauracje moim zdaniem też powinny otrzymać chociaż 1 gwiazdkę michelin ;) no ale może w przyszłym roku ;)

piotr

eee tam, mało będzie tych gwiazdek skoro oceniane są miejsca z tam mało ciekawych miast jak warszawa czy kraków

Anonim

a gdzie są gry ?

Youtube
Reply to  Anonim

Gry? Wybierz sobie najpierw klasę a potem masz różne gry. Są tylko edukacyjne ale fajne.

magdziarz

W tej chwili już są dwie restauracje: „Gwiazdki Michelin 2016 – Senses i Atelier Amaro z gwiazdką”

Youtube

No narazie w Polsce gwiazdke Michelin ma tylko restauracja Wojciecha Modesta Amaro

Youtube

Na serio? A jaka jeszcze?

Youtube

Aha dzięki ;)

Bragi

Jakie są szanse na docenienie restauracji z innych miast? Nie mówię już o totalnie lokalny gdzie wiele z tych wyróżnionych pewnie mogłoby się uczyć ale o miastach typu Gdańsk, Wrocław, Łódź itp.

Monk
Reply to  SzaloneLiczby

Moja ciotka mieszka w belgijskiej wsi niedaleko Gandawy i tam jest restauracja z gwiazdką michelin więc wydaje mi sie że oni właśnie tak podchodzą do tego tematu weryfikując pod względem jakości a nie lokalizacji a Polskę może troszkę dyskryminują

Marcin Erdmann
Reply to  Bragi

Jeśli polskie zagłębie restauracyjne, jakim jest prześwietny Gród Kopernika, nie może dostać gwiazdki, to na co one Polsce?

Fender1

Przed chwilą w Galileo powiedzieli, że 3 gwiazdki ma 86 restauracji na świecie a nie tak jak napisaliście w artykule.

LovePsów1250

Ogólnie spoko tylko nie kapuje czemu tylko w Warszawie i Krakowie można to dostać.

Irena, Bydgoszcz

Dziękuję za logiczny i pouczający artykuł. Wyjaśnił zasady przyznawania tych gwiazdek. Proszę Autora o więcej takich mądrych artykułów.

strazok z osp

Fajnie wytłumaczone. Z drugiej str beznadziejne zasady przyznawania gwiazdek. Ogólnie nie lubię francuzów, a najbardziej irytuje mnie ich makaronoprezydento ze swoim nadęciem

Darek

Czyli muszę się przeprowadzić z pomorza aby otrzymać gwiazdkę :-(

Piotr

” Jedna oznacza, że dane miejsce jest interesujące ” – ja znam parę restauracji , które są bardziej interesujące od restauracji Amaro i do tego stosunek ceny do jakości jest o wiele lepszy .

Life is hard

Proste i krótkie.
w końcu wiem co i jak:)