Ryzyk Fizyk

ryzyk fizyk gra opinie recenzjaGry w formie quizów sprawdzających wiedzę są podatne na jedną słabość – zdarza się, że ktoś ze względu na swoją dużą wiedzę ewidentnie odstaje od reszty graczy, przez co rywalizacja traci trochę sens. Do tej pory najskuteczniejszą bronią w walce z tym problemem była abstrakcyjność pytań w takich grach, co premiowało oczywiście bardziej logiczne myślenie i szacowanie, niż realną wiedzę. Ten zabieg sprawdza się bardzo dobrze, zresztą sam na Szalonych Liczbach miałem okazję kilka takich gier przetestować i osobiście byłem z poziomu tych pozycji bardzo zadowolony. Jednak to co dziś Wam przedstawię jest pójściem o krok do przodu. Oto gra quizowa, w której liczy się nie tylko wiedza, ale także spryt i skuteczne zarządzanie ryzykiem. Przed Wami „Ryzyk Fizyk”!

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy:
– matę do obstawiania
– żetony pokerowe (plastikowe oraz tekturowe)
– klepsydrę
– 7 tabliczek
– 7 mazaków
– instrukcję

Co do jakości wykonania to powiem szczerze, że trochę się zawiodłem. Teoretycznie pomysł z matą jest dobry, dodaje trochę takiego kasynowego klimatu, ale wykonanie tej maty pozostawia wiele do życzenia. Mata na której gramy jest bardzo cienka i taka pomarszczona, nie zachwyca też swoją grafiką. Chyba wolałbym już klasyczny składany kawałek tektury z jakimś ładnym nadrukiem. Nie do końca też podoba mi się rozwiązanie z żetonami służącymi do obstawiania – część z nich jest plastikowa, a część tekturowa. Domyślam się, że ma to związek z kosztem produkcji plastikowych żetonów, ale traci na tym atrakcyjność gry od tej wizualnej strony. Nie mniej jednak uczciwie trzeba powiedzieć, że zastosowana tektura jest naprawdę gruba i ogólnie solidna, boli tylko ten brak konsekwencji w zastosowaniu materiału. Zobaczmy w takim razie czy gra obroni się swoją grywalnością, bo to jest w sumie najistotniejsze.

ryzyk fizyk gra

Na plus zasługuje fakt występowania wypraski, dzięki czemu gra się dużo przyjemniej, bo nie trzeba szukać po woreczkach poszczególnych żetonów.

Rozgrywka i cel gry:

Idea rozgrywki jest bardzo prosta. Wszyscy gracze otrzymują swoje tabliczki wraz z mazakami oraz żetony startowe do obstawiania prawidłowych odpowiedzi. Jedna osoba czyta pytanie, na które odpowiedzią jest jakaś liczba. Czasem będzie to długość, czasem waga, czasem konkretna ilość czegoś itd. W ciągu 30 sekund wszyscy gracze próbują na to pytanie odpowiedzieć, zapisując na tabliczce oszacowany przez siebie wynik. Po upływie czasu układamy na macie odpowiedzi wszystkich graczy w kolejności od najmniejszej do największej liczby i tak naprawdę dopiero teraz rozpoczyna się cała zabawa. W ciągu kolejnych 30 sekund gracze muszą przeanalizować wszystkie odpowiedzi i obstawić swoimi żetonami przynajmniej jedną z nich, która ich zdaniem jest najbliższa prawdy. Kiedy gracze wyłożą swoje żetony, sprawdzamy jaka jest prawidłowa odpowiedź. Gracze którzy obstawili wynik najbliższy prawdzie (i jednocześnie taki który nie jest większy od prawdziwej odpowiedzi) pomnażają swoje żetony, które na matę wyłożyli. Żetony pozostałych graczy przepadają, o ile nie są to żetony startowe (czyli te plastikowe).

ryzyk fizyk recenzja

Odpowiedzi układamy od najmniejszej do największej i obstawiamy swoimi żetonami wybrane pola. Zwróćcie uwagę na to, że skrajniejsze odpowiedzi mają lepszy kurs, czyli więcej można za nie otrzymać (o ile któraś z nich będzie prawidłowa).

Gramy tak przez 8 rund, choć powiedzmy sobie wprost, że jest to tylko umowna liczba tur i równie dobrze tych pytań możemy sobie zadać mniej lub więcej. Finalnie oczywiście wygra ta osoba, która po ostatnim pytaniu będzie posiadać najwięcej gotówki. Można więc powiedzieć, że da się wygrać w Ryzyk Fizyk nawet w sytuacji w której na początku nie udzieliło się ani razu poprawnej odpowiedzi.

Wrażenia:

Tak jak wykonanie gry niespecjalnie przypadło mi do gustu, tak sama frajda z gry jest ogromna! Przez to, że zadania są abstrakcyjne to nie ma co się oszukiwać, ale większość osób nie ma zielonego pojęcia jaka jest prawidłowa odpowiedź. Możemy oczywiście pewne rzeczy oszacować, ale rzadko kiedy jest tak, że coś tam wiemy na 100%. To jednak jak już wspomniałem występuje w wielu grach tego typu, co więc jest lepszego w „Ryzyk Fizyk”?

Największą różnicą na korzyść tej gry jest to, że na odgadywaniu odpowiedzi ta gra się nie kończy, a wręcz przeciwnie – dopiero tutaj tak naprawdę wchodzimy we właściwą fazę rozgrywki. System z obstawianiem odpowiedzi niczym na numery w ruletce sprawdza się świetnie. Wbrew pozorom wcale to nie będzie tak, że każdy obstawia swoje odpowiedzi, bo przykładowo jak kilka osób poda odpowiedzi dość podobne, a nasza mocno odstaje, to jest spore prawdopodobieństwo że to my się mylimy (albo przynajmniej zaczniemy wątpić w swoją nieomylność i zaufamy innym odpowiedziom). Może też być tak, że dostaniemy pytanie z kategorii sport z której wiemy że to inni są lepsi, więc siłą rzeczy będziemy się sugerować bardziej liczbami zapisanymi przez inne osoby. Ale może być też i tak, że napiszemy jakąś odpowiedź tylko i wyłącznie po to by… zablefować. Tak, blef to świetne narzędzie do sukcesu w tej grze! Jeśli znamy odpowiedź na dane pytanie (albo spodziewamy się mniej więcej jakiejś liczby) to nic nie stoi na przeszkodzie by samemu napisać celowo zły wynik, a następnie obstawić jedną z odpowiedzi rywala. Można w ten sposób nieźle namieszać w głowach przeciwników, zwłaszcza że blef jest rzeczą dość niespodziewaną, wszak osoba która podała poprawną odpowiedź otrzymuje bonus 300$. Od czasu do czasu warto jednak poświęcić ten bonus, po to by osiągnąć inne korzyści na macie.

W grze panuje ciekawa zasada dotycząca tego, że wygraną w danej rundzie gwarantuje wytypowanie odpowiedzi najbliższej prawdy, która jednocześnie nie jest większa od poprawnej. Czyli krótko mówiąc, jeśli w jakimś pytaniu prawidłową odpowiedzią jest 200, a na stole leżą wartości 100 oraz 220, to osoby które obstawią 220 (czyli teoretycznie są najbliżej prawdy) stracą wszystkie żetony, a te które wybiorą 100 pomnożą swoje pieniądze. Wiem co sobie teraz myślicie, nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest to dość głupie, a już na pewno jest niesprawiedliwe (sam też tak myślałem). Początkowo ta zasada mocno mi przeszkadzała, ale z czasem dostrzegłem jej sens i zaletę. Wydaje mi się, że zwiększa to po prostu emocje na samym etapie typowania liczb, zwłaszcza że dochodzi tu element strategii i zarządzania ryzykiem. Może na początku taki sposób rozstrzygania zwycięstwa nie jest zbyt intuicyjny, ale dosłownie po dwóch-trzech pytaniach wszyscy łapią o co w tym chodzi i dostrzegają, że trzeba czasem celowo zaniżać swoje szacunki.

Część osób pewnie chciałoby się spytać – a co z regrywalnością? Przecież jak opanujemy wszystkie pytania, to gra się „zepsuje” i stanie się lekko bezużyteczna. Po pierwsze przejście przez wszystkie pytania wcale tak szybko nie nastąpi, bo pytań jest ok. 250, co sprawia że rozegramy ponad 30 partii po 8 pytań w każdej. Po drugie – nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu tworzyć takie abstrakcyjne pytania, do których odpowiedzi sprawdzimy sobie potem w smartfonie. Nie jest więc tak źle jakby się mogło wydawać. Moim zdaniem pula 250 pytań to takie przyzwoite optimum. Wolę taką liczbę różnorodnych pytań niż sytuację w której ktoś na siłę powielałby pytania o powierzchnię czy liczbę ludności kilkunastu różnych krajów.

ryzyk fizyk gra

Przykładowe pytania jakie znajdziecie w grze. Znacie dokładną odpowiedź na chociażby jedno z tych pytań? Część osób może kojarzyć ze szkoły ile kości ma organizm człowieka, ale pozostałe pytania raczej zmuszają nas do szacowania.

Jaka to jest gra?

Losowość – zupełnie brak. Co najwyżej można mówić o przypadkowości jeśli strzelamy w jakąś odpowiedź, ale to też przecież wynika z lepszych lub gorszych naszych szacunków.
Złożoność – zasady gry są bardzo proste, a i sama rozgrywka pozbawiona jest jakichś zbędnych zasad czy kruczków. Można powiedzieć, że to klasyczna gra quizowa z lekkim twistem.
Interakcja – zależy jak na to patrzeć – teoretycznie nie mamy wpływu na poczynania rywali, ale poczucie interakcji jest spore, zwłaszcza podczas obstawiania.
Mechanika – pomysł z obstawianiem odpowiedzi i cała otoczka z tym wszystkim związana to jest coś, co bardzo mocno wyróżnia tę grę na tle innych pozycji tego typu.
Wykonanie – prawdę mówiąc to mogłoby być nieco lepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o matę i żetony.

ryzyk fizyk opinie

Żetony są całkiem ładne, ale szkoda że tylko niektóre (tak jak ten na górze) są plastikowe.

Dla kogo jest to gra?

Jak na grę imprezową przystało, jest ona kierowana do osób, które lubią od czasu do czasu zagrać w gronie swoich bliskich czy znajomych. Atutem tej konkretnej pozycji jest przede wszystkim to, że nawet nowi gracze w starciu z weteranami mają szanse na zwycięstwo, a i samo wprowadzenie do gry trwa dosłownie 2 minuty. Warto też nadmienić, że dość dobrze wyeliminowano tu efekt „omnibusa”, dzięki czemu nikt przy stole nie powinien odstawać od reszty stawki. To także sprawia, że Ryzyk Fizyk jest grą idealną na spotkania rodzinne, nawet wtedy kiedy mamy przy stole różne grupy wiekowe. Tu trzeba też zaznaczyć, że gra jest przeznaczona dla grona minimum 4 osób (na upartego dla minimum 3 osób), co też może być dla niektórych osób pewną barierą. W ogóle to jest jeden z tych typów gier, gdzie im więcej osób, tym jest lepiej i zabawniej.

Podsumowanie:

Wielokrotnie nagradzana gra quizowo-licytacyjna w końcu zagościła także do Polski. Rzeczywiście gra ma w sobie „to coś”, co bardzo mocno wyróżnia ją na tle innych gier opartych na wiedzy, których przecież nie brakuje. Swoją drogą jest to świetny przykład na to, że o sukcesie gry decyduje często jakaś jedna drobna i niepozorna rzecz, którą w tym przypadku jest mechanika związana z obstawianiem prawidłowych odpowiedzi. Ten aspekt mechaniki jest też o tyle dobry, że wprowadza do gry trochę kombinowania no i tytułowego ryzyka, dzięki czemu po prostu dobrze się przy tej grze bawimy. Na duży plus zasługuje także jakość pytań, są to chyba najlepsze i najbardziej różnorodne pytania z jakimi się spotkałem w tego typu grach. Żeby jednak tej gry nie zasłodzić, to powiem uczciwie, że liczyłem na nieco lepsze wykonanie, bo jest tu kilka drobnych spraw, do których niewątpliwie można się przyczepić. Poza tym gra jest świetna i jest wręcz obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników luźnych gier wieloosobowych.

Informacje o grze:

Ryzyk Fizyk – Wydawnictwo Egmont
Liczba graczy: Gra dla 4-14 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia
Czas gry: ok. 25 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Egmont

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments