Zombiaki 2

zombiaki 2 atak na moskwę graPotwory zombie chcą zaatakować miasto, a my w zależności od roli musimy im w tym albo pomóc, albo przeszkodzić. Czasu jest niewiele, bo za chwilę nastanie świt, tak więc trzeba się spieszyć. Bezpośrednia rywalizacja jeden na jednego, w której nie ma kompromisu i remisów – zwycięzca może być tylko jeden. Oto nowa edycja bardzo popularnej gry karcianej: Zombiaki 2 – Atak na Moskwę.

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy:
– 40 kart talii ludzi
– 40 kart talii zombie
– 5 kart przecznic
– karty barykady i cmentarza
– 15 żetonów obrażeń

zombiaki 2 atak na moskwę recenzja

Karty budowy planszy, żetony obrażeń oraz dwie talie kart dla dwóch graczy.

To nowa edycja tej gry, tak więc wszystkie grafiki znane z poprzedniej wersji zostały odświeżone. Mogę Wam powiedzieć, że poprawiła się przede wszystkim czytelność kart oraz ogólnie od strony wizualnej całość wygląda lepiej od pierwowzoru. Wszystko utrzymane jest w bardzo mrocznym i jednocześnie luźnym klimacie, który bardzo dobrze nawiązuje do gry. Największą jednak zmianą jest dodanie żetonów, którymi będziemy mogli oznaczać ilość obrażeń zadanych zombie – wcześniej bez tych znaczników było to dość utrudnione.

Rozgrywka:

Choć to jest gra karciana, to wyjątkowo będziemy musieli zbudować sobie taką oś planszy, wokół której będziemy umieszczać wszystkie karty, które znajdują się w naszej talii. Po jednej stronie osi stanie gracz dowodzący jednostkami ludzkimi, a po drugiej zombie. Jak się za pewne domyślacie – zombie będzie chciało atakować, a ludzie będą się przed nimi bronić wszelkimi dostępnymi środkami. Tak rzeczywiście będzie, a konkretnie wyglądać to będzie w następujący sposób:

zombiaki 2 opinie

Z kilku kart tworzymy taką oś (może być pozioma, może być pionowa), wokół której będziemy mieć trzy wirtualne tory na których będziemy układać poszczególne karty.

Tasujemy obydwie talie oddzielnie i przydzielamy je poszczególnym graczom. Jedyną rzeczą o której musimy pamiętać, to aby kartę świtu umieścić w talii zombie na samym końcu. Rozpoczyna gracz zombie dobierając cztery karty (z czego jedną musi odrzucić). Zachowane karty możemy wyłożyć na stół albo zostawić sobie na później – to ważne, bowiem na początku każdej tury dociągamy karty tak aby mieć cztery sztuki w dłoni. Wykładane na stół karty będą umieszczone w maksymalnie trzech kolumnach/torach. Kluczową informacją jest też to, że na początku każdej tury gracza zombie przesuwa on swoje jednostki o jedno pole do przodu (o ile jest to możliwe). W poniższych przykładach karty te będą przesuwane o jedno pole w prawo.

zombiaki 2 atak na moskwę gra

Gracz kierujący zombie dobrał cztery karty. Dwie postaci zombie wystawił na stół, kartę kilofu zachował sobie na później, a sterydy odrzucił. W kolejnej turze będzie więc trzeba dobrać trzy karty (bo jedną już mamy zachowaną – kilof).

Od strony mechanicznej wygląda to w tej sposób, że gracz zombie przedostaje się coraz bliżej barykad, a ludzie starają się za pomocą kart blokować ich ruchy uniemożliwiając przedostanie się do miasta. W tym celu gracze wykorzystują zarówno karty o działaniu jednorazowym jak i stałym. Na początku każdej tury usuwamy karty, które zostały zniszczone, bądź ich działanie się skończyło i dalej gramy według standardowego schematu.

zombiaki 2 atak na moskwę zasady

Gracz kierujący ludźmi za pomocą karty „Carski strzał” zabił jednego z zombie – z tego też powodu obie karty sprzątamy ze stołu. Ustawione zostały też zasieki z kabli, na które będą wpadać kolejne potwory, tracąc w ten sposób punkty życia.

Cel gry:

W sumie cel gry już wyjaśnił się podczas tłumaczenia zasad – gracz zombie będzie chciał za pomocą swoich potworów przedostać się do miasta, a ludzie będą starali się to uniemożliwić i przetrwać falę ataku aż do momentu, kiedy gracz zombie odkryje ostatnią kartę w talii, czyli Świt. Jak więc widzicie będziemy mieli zderzenie dwóch zupełnie różnych taktyk – ofensywnej (zombie) z defensywną (ludzie).

zombiaki gra

Iwan były już bardzo blisko doprowadzenia drużyny zombie do wygranej, jednak wyciągnięto ostatnią kartę z talii zombie, czyli „Świt” – to oznacza, że grę wygrywają ludzie.

A teraz przejdźmy do szczegółów. Najważniejsze pytanie jakie się rodzi w tego typu grach – kto ma łatwiej? Czy prościej jest się obronić przed zombie, czy też może lepiej jest być tą stroną atakującą miasto? I tu najlepsza wiadomość jest taka, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Gra jest bardzo dobrze wyważona, mimo iż obie strony są zupełnie odmienne. Gier 1 vs 1 jest sporo, ale zazwyczaj obydwie strony rywalizacji dysponują tym samym, lub czymś podobnym. W Zombiakach talie ludzi i zombie są kompletnie odmienne, inne są też zadania i dążenia graczy. Cieszy więc fakt, że gra jest tak dobrze dopracowana i że obie strony są równe względem siebie, pomimo ogromnych różnic.

W każdej z talii są karty lepsze i gorsze, ale dzięki temu że przybywają one w różnej kolejności to dość rzadko będziemy powielać pewne schematy. Owszem, są pewne powiązania które bardziej/mniej przypadną Wam do gustu i które częściej/rzadziej będziecie stosować, ale o dublowaniu partii nie ma mowy. Kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie reagowanie na to co się dzieje na stole. Grając ludźmi, masz świetną kartę obronną i zombiaka którego możesz nią pokonać? Spokojnie! Może warto tę kartę zachować na kogoś silniejszego, a tego zombiaka przepuścić nieco bliżej? To są właśnie tego typu dylematy. Z drugiej strony zombie będzie kombinować, kooperować między potworami i szukać jak najlepszych powiązań, bo zombie w pojedynkę niczego nie zdziałają.

Teoretycznie można też pójśc o krok dalej – w grze można zwracać uwagę na to jakie karty schodzą rywalowi, jakie już odrzucono albo jakie zostały zniszczone, bo generalnie gra jest bardzo przejrzysta i doskonale widzimy co nasz rywal miał, co ma obecnie i co będzie mieć w przyszłości. Nie mniej jednak nie traktujmy tego jako analitycznych szachów, bo to w gruncie rzeczy prosta gra taktyczna, lekka i przyjemna jeśli chodzi o główkowanie. Owszem, można na jakieś szczególne karty zwrócić uwagę (np. jeśli zastanawiamy się czy dane zagrożenie już było, czy też może jeszcze nas czeka za kilka chwil), ale bez obaw – nie trzeba pamiętać całego rozkładu kart.

zombiaki gra recenzje

Kilka przykładowych kart. Ogólnie możemy je podzielić na te o działaniu jednorazowym/natychmiastowym i stałym. Pierwsza grupa dominuje w talii ludzi, druga w kartach zombie.

Jaka to jest gra?

Losowość – występuje głównie przy doborze kart, choć nie ma dominującego wpływu na wynik rozgrywki. Wydaje mi się też, że nieco bardziej losowość może być odczuwana kiedy kierujemy ludźmi (dlatego że tutaj na bieżąco musimy odpowiadać na zagrożenie).
Złożoność – nie jest to może trudna gra, ale poszczególne zazębianie się kart i wzajemne zwalczanie z pewnością czynią Zombiaki dość złożoną pozycją, zwłaszcza że obie talie są niesymetryczne (co jest sporą zaletą).
Interakcja – bardzo duża, bo w zasadzie gramy na zasadzie „akcja-reakcja”. Każdy stara się odpowiedzieć bezpośrednio na ruch rywala, więc rywalizacja jest naprawdę spora.
Mechanika – tu z pewnością na plus zasługuje bardzo dobre zbalansowanie gry, co uwierzcie nie jest takie łatwe do osiągnięcia, kiedy tworzy się tytuł gdzie dwóch graczy ma zupełnie inne zadanie i kompletnie inny arsenał dostępnych broni/kart.
Wykonanie – względem pierwszej edycji poprawiła się czytelność kart oraz uzupełniono zawartość pudełka o żetony, którymi możemy zaznaczać zadane obrażenia (tego bardzo brakowało w pierwszym wydaniu).

Dla kogo jest to gra?

To jest jedna z tych gier dwuosobowych, które raczej przypadną do gustu osobom, które dużo ze sobą grają i które mają już jakieś rozeznanie z innymi grami karcianymi i planszowymi. Zombiaki są bardzo regrywalne i przy tym premiują fakt obycia się z tą grą – wraz z upływem kilku rozgrywek uczymy się nowych zagrań, rozwiązujemy na bieżąco pewne wątpliwości, dostrzegamy nowe znaczenie poszczególnych kart itd. Z tego też względu o ile ta gra niespecjalnie sprawdzi się podczas spotkań ze znajomymi, o tyle świetnie nada się dla pary, która często ze sobą grywa.

Podsumowanie:

Zombiaki 2 to bardzo dobrze zbalansowana gra dla dwóch osób, której ogromną zaletą są niesymetryczne talie poszczególnych nacji. Jedna osoba przyjmuje strategię ofensywną, druga defensywną – każda z nich ma takie same szanse na sukces, dlatego tak ważne jest by w grze trochę pokombinować przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. Upływający w grze czas (kończenie się talii) wzmaga i tak spore emocje, które towarzyszą każdej rozgrywce. Nie jest to może gra bardzo trudna, ale raczej skierowana jest do osób, którym gry planszowe i karciane nie są obce, dlatego jeśli często gracie między sobą i szukacie czegoś naprawdę regrywalnego, to Zombiaki 2 z pewnością są dla Was, zwłaszcza że sama formuła rozgrywki zachęca do rozegrania partii i rewanżu (zamieniając się stronami).

Informacje o grze:

Zombiaki 2 – Atak na Moskwę – Wydawnictwo Portal Games
Ilość graczy: Gra dla 2 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 30 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Portal Games

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments