Zmieszano 40dag rodzynek w cenie 12zł za kilogram oraz 60dag pestek dyni

Zmieszano \(40dag\) rodzynek w cenie \(12zł\) za kilogram oraz \(60dag\) pestek dyni w cenie \(17zł\) za kilogram. Ile kosztuje \(1\) kilogram tej mieszanki?

Rozwiązanie

Krok 1. Obliczenie wartości rodzynek.
W zadaniu musimy pamiętać, że \(1\) kilogram to \(100dag\). Aby dowiedzieć się ile kosztuje cała mieszanka musimy obliczyć wartość każdego z produktów, czyli wartość rodzynek oraz pestek. Zacznijmy od rodzynek. Skoro w mieszance znajduje się \(40dag\) rodzynek, to wiemy już że jest to \(0,4kg\). Cena za kilogram tego produktu to \(12zł\), zatem wartość rodzynek jest równa:
$$0,4\cdot12zł=4,8zł$$

Krok 2. Obliczenie wartości pestek dyni.
Analogicznie jak w przypadku rodzynek, musimy zapisać, że pestek dyni mamy \(60dag\), czyli \(0,6kg\). Skoro kilogram tych pestek kosztuje \(17zł\), to wartość tego produktu wyniesie:
$$0,6\cdot17zł=10,2zł$$

Krok 3. Obliczenie wartości \(1\) kilograma mieszanki.
Na koniec musimy dodać wartość rodzynek oraz pestek, zatem:
$$4,8zł+10,2zł=15zł$$

Odpowiedź

\(1\) kilogram tej mieszanki kosztuje \(15zł\).

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments