Za 30dag orzechów pistacjowych zapłacono 15,75zł

Za \(30dag\) orzechów pistacjowych zapłacono \(15,75zł\).



Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

Za \(40dag\) tych orzechów należy zapłacić \(21zł\).
Cena \(1kg\) tych orzechów jest równa \(52,50zł\).
Rozwiązanie

Krok 1. Ocena prawdziwości pierwszego zdania.
Możemy ułożyć prostą proporcję:
Skoro \(30dag\) orzechów kosztuje \(15,75zł\)
To \(10dag\) orzechów kosztuje \(5,25zł\)
Więc \(40dag\) orzechów kosztuje \(21zł\)

Zdanie jest więc prawdą.

Krok 2. Ocena prawdziwości drugiego zdania.
Możemy ułożyć prostą proporcję, pamiętając o tym że \(1kg=100dag\):
Skoro 30dag\) orzechów kosztuje \(15,75zł\)
To \(10dag\) orzechów kosztuje \(5,25zł\)
Więc \(100dag\;(1kg)\) kosztuje \(52,50zł\)

Zdanie jest więc prawdą.

Odpowiedź

1) PRAWDA

2) PRAWDA

1
Dodaj komentarz

Klaudia

Dziękuję!!