Wykaż, że dla każdej liczby całkowitej nieparzystej n liczba n^2+2023 jest podzielna przez 8

Wykaż, że dla każdej liczby całkowitej nieparzystej \(n\) liczba \(n^2+2023\) jest podzielna przez \(8\).

Rozwiązanie

Jeżeli przyjmiemy, że \(k\) jest liczbą całkowitą, to liczbę nieparzystą możemy zapisać jako \(2k+1\). Podstawiając teraz tę wartość pod \(n\), otrzymamy:
$$(2k+1)^2+2023= \\
=4k^2+4k+1+2023= \\
=4k^2+4k+2024= \\
=4k(k+1)+2024$$

Przeanalizujmy teraz podaną sytuację, zaczynając od wyrażenia \(k(k+1)\). Jeżeli \(k\) jest całkowitą liczbą parzystą, to \(k+1\) jest liczbą nieparzystą, a iloczyn liczby parzystej i nieparzystej daje wynik parzysty. Analogicznie, gdy \(k\) jest liczbą nieparzystą, to \(k+1\) będzie parzyste, czyli tutaj także iloczyn tych dwóch liczb będzie parzysty.

Możemy więc powiedzieć, że mnożymy \(4\) przez liczbę, która jest na pewno parzysta, a do tego dodajemy \(2024\), które możemy rozpisać jako \(8\cdot253\). Pomnożenie \(4\) przez liczbę parzystą zawsze daje wynik podzielny przez \(8\), zatem liczba \(4k(k+1)+2024\) jest tak naprawdę sumą dwóch liczb podzielnych przez \(8\), co sprawia, że cała liczba też jest podzielna przez \(8\), co należało udowodnić.

Odpowiedź

Udowodniono, korzystając ze wzorów skróconego mnożenia i wyłączając wspólny czynnik przed nawias.

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jul

czy taka odpowiedź starcza na uzyskanie 2 pkt za całe zadanie? Jest to przeprowadzenie pełnego dowodu, które jest zapisane w odpowiedziach cke?

Daniel

a jeżeli k=-1?

s00n

Czy może być również odpowiedź 8(½n²+½n+253)

Lechaiku

Moje autorskie kilkusekundowe rozwiązanie tego zadania. Trochę to dziwne, że „matematyczne tuzy” z CKE tego nie widzą, żaden nauczyciel i korepetytor matematyki również o tym nie wspomina. Niezbędna wiedza potrzebna do rozwiązania tego zadania, to jedynie zauważenie prostego „matematycznego faktu”, że kwadrat każdej liczby nieparzystej jest podzielny przez 8 z resztą 1. Analizując kwadraty liczb całkowitych dawno, dawno temu (jeszcze w szkole podstawowej) sam spostrzegłem tę tożsamość. Moja nauczycielka matematyki (naprawdę bardzo dobra) też tego nie wiedziała. Ktoś może powiedzieć, hola, hola przecież 1 nie dzieli się przez 8 z resztą 1. Interesującą nas tożsamość (którą można łatwo udowodnić) możemy… Czytaj więcej »