Ufo Farmer

ufo farmerSeria gier z Farmerem kojarzy nam się ze zwierzętami i budową własnego gospodarstwa. Nieco inaczej będzie w przypadku tej gry, gdyż tym razem wcielimy się w rolę kosmitów, którzy za pomocą niezidentyfikowanych obiektów latających będą porywać zwierzęta z gospodarstwa Super Farmera! Zaciekawieni? Czas na recenzję gry Ufo Farmer.

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy:
– 54 żetony zwierząt (po 13 koni, owiec, królików i krów oraz 2 wilki)
– znacznik gracza startowego
– 4 bazy kosmiczne
– 12 plastikowych statków kosmicznych
– instrukcję

ufo farmer gra

Zawartość pudełka.

W grach dla dzieci i całych rodzin zawsze mile widziana jest gruba tektura, która pozwoli cieszyć się danym tytułem przez dłuższy czas. Zazwyczaj nie ma z tym problemów, bo wydawcy bardzo przykładają się do wykonania, jednak pierwszy raz spotykam się z tak grubymi żetonami, za co należy się ogromny plus dla Granny. Jeśli do tego dodamy naprawdę bardzo ładne statki kosmiczne, to już wiemy że mamy do czynienia z naprawdę dobrze wykonaną grą dla dzieci. A jak prezentuje się rozgrywka?

Rozgrywka:

Na początku wykładamy żetony zwierząt na środek stołu. Najlepiej jest to zrobić w taki sposób, by były one ułożone dość luźno. Następnie gracze przystępują do zakrywania swoimi statkami wybranych zwierząt.

ufo farmer gra planszowa

Przykładowy początek rozgrywki. Każdy gracz zakrył swoimi statkami trzy wybrane zwierzęta.

Kiedy wszystkie statki zostaną już wykorzystane przechodzimy do drugiej fazy, w której będziemy przesuwać po kolei statki na swoją stronę. Musimy robić to w taki sposób, by nie podglądać jakie zwierzę zostało porwane. Na swoją stronę możemy przeciągnąć dowolny statek – także ten, który wyłożył nasz przeciwnik. Kiedy każdy przesunie na swoją stronę trzy statki sprawdzamy jakie zwierzęta zebraliśmy.

– Jeżeli porwaliśmy trzy identyczne zwierzęta, to możemy zachować sobie dwa z nich;
– Jeżeli porwaliśmy trzy różne zwierzęta, to możemy zachować jedno wybrane zwierzę;
– Jeżeli porwaliśmy zwierzęta w kombinacji 2+1, to wtedy musimy wszystkie żetony odłożyć na środek stołu.

Porwane zwierzęta odkładamy na swojej planszy powiększając w ten sposób zasobność bazy kosmicznej.

ufo farmer recenzja

W tym przypadku gracz może zachować jedno wybrane przez siebie zwierzę i ułożyć je w swojej bazie.

Cel gry:

Gra toczy się do momentu, aż na stole pozostanie 8 lub mniej żetonów. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby zwierząt, co będzie możliwe tylko dzięki dobrej pamięci. Gracze muszą nie tylko zapamiętać co i gdzie samodzielnie zakryli statkiem, ale także orientować się w tym jakie ruchy wykonali rywale. Oczywiście bezbłędne zapamiętanie wszystkich elementów jest bardzo trudne i tu pojawia się największa radość z gry, gdyż gracze będą często podkradać sobie zwierzęta i wpędzać w zakłopotanie rywali.

Przypadkowe zbieranie zwierząt często będzie kończyć się zerowym dobytkiem punktowym w danej rundzie, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa porwiemy jakieś zwierzę dwukrotnie. Gracze muszą więc dobrze analizować to co chcą zakryć swoimi statkami oraz starać się zapamiętać położenie innych porwanych zwierząt. O ile na początku raczej wszyscy starają się przeciągać tylko swoje wyłożone statki, o tyle już po 2-3 rundach każdy zaczyna kombinować jakby tu utrudnić życie swojemu rywalowi. Przykładowo jeśli jeden gracz ma w planach porwać trzy krowy i widzi, że ktoś inny też zakrył krowę, to warto zapamiętać ułożenie tego statku i go porwać w pierwszej kolejności – dzięki temu i tak i tak mamy krowę, a nasz rywal może mieć problem.

Modyfikacje:

Proponowaną modyfikacją w grze jest zmiana systemu punktowania. W pierwotnej wersji za każde zwierzę zdobywamy jeden punkt. W zaawansowanej liczba poszczególnych zwierząt podnoszona jest do kwadratu, co sprawia że będziemy starali się zbierać zwierzęta jednego gatunku. I powiem Wam, że ta zmiana ma sens, ale pod warunkiem że gramy w towarzystwie osób które są już zorientowane w tej grze. Dlaczego? Jeśli gramy z dość nieświadomymi graczami, to dzięki potęgowaniu bardzo łatwo będzie nam odskoczyć od nich z punktacją. Kiedy gracze są już nieco bardziej zaawansowani to będą sobie wzajemnie utrudniać zbieranie identycznych zwierząt i wtedy gra nabiera rumieńców.

ufo farmer gra planszowa

W wariancie podstawowym gracz po lewej stronie ma 10 punktów, a po prawej tylko 9. Jednak w wariancie rozszerzonym gracz po lewej ma 30 punktów i przegrywa z graczem po prawej, który ma 33 punkty dzięki dużej liczbie koni.

Od siebie dodam też pomysł na lepsze wykorzystanie wilka. Otóż w pierwotnej wersji zebranie wilka tak naprawdę niczego złego nam nie robi, bo nadal zasady punktacji są takie same (jak mamy królika, krowę i wilka, to i tak możemy zachować jedno zwierzę). Proponuję Wam by zebranie wilka powodowało to, że gracz nie zdobywa w tej rundzie zwierzaka. Można też to powiązać z innym pomysłem – kiedy mamy mniejszą liczbę graczy i zostają nam wolne statki w pudełku, to możemy zakrywać jedno zwierzę więcej, tak aby jeden statek zawsze został na stole. To trochę utrudni rozgrywkę np. we dwie osoby i da graczom większy wybór.

Jaka to jest gra?

Losowość – jako takiej losowości nie ma, bo wszystko co się dzieje jest wynikiem decyzji poszczególnych graczy. Z punktu widzenia pojedynczego gracza losowość (a może raczej nieprzewidywalność) będzie występowała podczas przesuwania statków, kiedy ktoś może nam przypadkowo lub celowo podebrać statek.
Złożoność – zasady gry są bardzo proste, sama gra również nie wymaga podejmowania wielu decyzji.
Interakcja – występuje w momencie podbierania sobie statków, co nadaje grze największy smaczek. Nie dość, że dzięki podebraniu statku możemy zapewnić sobie lepszy układ, to jeszcze możemy wprowadzić rywala w zakłopotanie.
Mechanika – gra jest bardzo płynna i szybka, nie mamy przestojów. Pomysł na rozgrywkę jest bardzo fajny, bo jest dużo atrakcyjniejszy od gier pamięciowych typu memory.
Wykonanie – bardzo grube żetony i bardzo ładne statki kosmiczne. Wykonanie tej gry stoi naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

ufo farmer

Bardzo ładnie wykonane statki i naprawdę grube żetony.

Dla kogo jest to gra?

Gra niewątpliwie kierowana jest do najmłodszych graczy, którzy będą mieli ogromną frajdę nie tylko z bezpośredniego zdobywania zwierząt, ale i z całej mechaniki zastosowanej w grze (wykładanie statków, porywanie itd.). Bardzo proste zasady i przygotowanie rozgrywki sprawiają, że w grę śmiało można grać bez udziału rodziców. Pewnie część osób zastanawia się, która część z serii Farmer będzie dla nich lepsza. Moim zdaniem jeśli szukacie gry typowo rodzinnej (dzieci z dorosłymi) to lepsze będzie Rancho, natomiast jeśli szukacie gry w którą będą grać głównie dzieci między sobą i dzięki temu rozwijać swoją pamięć, to wtedy lepszym wyborem będzie Ufo.

Podsumowanie:

Ufo Farmer jest z pewnością nieco inną grą niż klasyczny Super Farmer czy też niedawno testowane Rancho. Główną osią rozgrywki jest umiejętne zapamiętywanie zakrywanych zwierząt oraz podejmowanie właściwych decyzji dotyczących przeciągania statków na swoją stronę. Żeby wygrać daną rozgrywkę gracz musi wykazać się sprytem i dobrą pamięcią. To co mi się spodobało, to że dość trudna tematyka gier pamięciowych zrobiona została w innej (lepszej) formie niż klasyczne memo. To pokazuje, że na przestrzeni lat planszówki naprawdę mocno się rozwijają i tworzą coraz ciekawsze mechanizmy rozgrywki. Do tego dodajmy bardzo dobre wykonanie gry, która dzięki tym wszystkim zaletom sprawdzi się jako wartościowa gra dla dzieci.

Informacje o grze:

Ufo Farmer – Wydawnictwo Granna
Ilość graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 6 roku życia
Czas gry: ok. 30 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Granna

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Magda

muszę chyba przemyśleć czy nie wziąć tej gry dla swojej córki bo często bawi się z koleżankami, a tak to przynajmniej połączymy przyjemne z pożytecznym :)