Trzy smoki

Spotkaliśmy podczas wyprawy trzy smoki, z których jeden zawsze kłamie, drugi zawsze mówi prawdę, trzeci naprzemiennie kłamie i mówi prawdę. Na nasze pytania odpowiadają TAK lub NIE. Możemy każdemu smokowi zadać jedno pytanie. Jak dojść do tego, który z nich zawsze mówi prawdę?

34 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ryba_kotek

A gdzie rozwiązanie?

Zero
Reply to  SzaloneLiczby

Nie widzę pewnego rozwiązania dla tej sytuacji. Ale może ktoś to rozwiąże, zostawię wzór który ułożyłem i który sprawdza się w 2/3 i 1/3 przypadków jest rozwiązywana z 50% prawdopodobieństwem. T- Tak N-Nie P- Prawdomówny K-Kłamca Z- Zmienny Pierwsze dwa smoki pytamy czy są smokami. Możliwe warianty jakie uzyskamy to: TT – Ostatni jest kłamcą Pytamy czy 1 jest prawdomówny. T- Wybieramy 2. N- Wybieramy 1 NN – Ostatni jest prawdomówny, nie ma sensu zadawać kolejnych pytań. NT – I tu poległem. Ostatni smok może być każdym. Jednym pytaniem do nie wiadomo jakiego smoka nic nie zdziałam. Gdyby trzecie pytanie… Czytaj więcej »

Pheronike
Reply to  SzaloneLiczby

Z pozostałych komentarzy domyślam się, że przeczytałam uproszczoną wersję zagadki i przyznam, że trudna, ale da się ją rozwiązać. Trzeba zapytać czy jest smokiem, ale do kolejnego następnego trochę zmienić treść.

Ryba_kotek

Cześć. Wydaje mi się, że ta zagadka może być nierozwiązywalna. No bo wymyślając ją postąpiłeś niejako od d… strony ;) Można przecież zadać jakiekolwiek pytanie i liczyć, że ktoś znajdzie odpowiedź. Ale dopóki nikt nie znalazł odpowiedzi, to nie można wykluczyć, że taka WOGÓLE nie istnieje!

Ryba_kotek

Acha, jeszcze jedno. Tu pytanie powinno chyba brzmieć: Czy da się dowieść, że nie ma rozwiązania?

Ryba_kotek

Przepraszam, że tak się czepiam… Powinno być: „Jak dojść do tego, który z nich ZAWSZE mówi prawdę?”

Bo teraz rozwiązanie jest banalne: Pytamy każdego ze smoków czy jest Zygmuntem III Wazą. Ten, który odpowie, że jest, kłamie. A ten, który odpowie, że nie jest, mówi prawdę. Tylko, że nie wiadomo nadal. który ZAWSZE mówi prawdę ;) Pozdrawiam!

Ryba_kotek

Coż, nadal kombinuję, ale rozwiązania jeszcze nie mam. Ale mam pewne przemyślenia: 1. Możemy chyba jednoznacznie wykryć tego, który naprzemiennie kłamie i mówi prawdę. A to za pomocą pytania: „Co odpowiedziałbyś mi następnym razem, na pytanie, czy jesteś smokiem? Prawdomówny powie, że TAK. Kłamca powie, że TAK Naprzemienny powie, że NIE. 2. Istnieje jeszcze sprawa tzw. ukrytych założeń. Np. nie wiadomo, czy smoki wiedzą o sobie, to co my o nich, czyli, że wśród nich jest taki, który kłamie, albo raz kłamie raz nie. A co gorsza, czy możemy założyć, przy konstrukcji pytania „Czy smok z twojej prawej strony następnym… Czytaj więcej »

Ryba_kotek

Wypadł mi kawałek tekstu:

A co gorsza, czy możemy założyć, przy konstrukcji pytania „Czy smok z twojej prawej strony następnym razem powie prawdę?”, że smoki będą miały odpowiednią wiedzę, by na nie odpowiedzieć? Bo wtedy smoki musiałyby nie odstępować się wzajemnie i liczyć kolejne pytania smoka naprzemiennego, żeby wiedzieć, czy na kolejne pytanie odpowie zgodnie z prawdą, czy nie…

NET_pypec

Jeśli założymy, że nie przewidują swoich ruchów wystarczy zadać takie pytanie:
Co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: czy jesteś smokiem?
-Ten co czasem kłamie a czasem mówi prawdę nic nie odpowie ponieważ nie będzie wiedział czy by powiedział TAK czy Nie
-Ten co zawsze kłamie by powiedział NIE
-Ten co zawsze mówi prawdę by powiedział TAK

Ania
Reply to  NET_pypec

no tak tyle że ten który kłamie nie powie ci że nie powie ci prawdy tylko skłamie i wtedy nie odróżni się go od smoka mówiącego prawdę.

NET_pypec

Ale chodzi oto, że się pyta, że tak powiem potrójnie ponieważ:
Gdybyśmy go zapytali „Czy jesteś smokiem?” skłamałby i powiedział nie. Jeśli spytamy go „Co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: czy jesteś smokiem?” skłamałby i odpowiedział TAK ponieważ jak mówiłem w przednim zdaniu naprawdę odpowiedział by NIE. Ale gdy go spytamy „Co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: czy jesteś smokiem?” to odpowie NIE ponieważ jak powiedziałem w poprzednim zdaniu na pytanie „Co byś mi odpowiedział jakbym jutro cię zapytał: czy jesteś smokiem?” skłamałby i odpowiedział TAK.

Hania

By dowiedzieć się prawdy należałoby zadać trzy pytania na które dokładnie zna się odpowiedzi. Smok ”naprzemienny” dwa razy zgodzi się ze smokiem prawdomównym a raz zgodzi się ze smokiem kłamcą

Zero
Reply to  Hania

„Możemy każdemu smokowi zadać jedno pytanie.” Więc nie ustalimy tego w ten sposób.

Barbara

Mamy trzy smoki P- mówiącego prawdę K- kłamiącego i Z – zmiennego mówiącego naprzemiennie kłamstwo lub prawdę . Smoki dobrze wiedzą , kto kim jest i jak odpowie na dane pytanie … my też się dowiemy zadając pytanie : Czy smok Zmienny odpowie na pytanie ( np.o dany rok ) NIE ? i mamy dwie możliwość odpowiedzi : Prawdomówny odpowiada TAK , Kłamca odpowiada NIE Zmienny potwierdza prawdomównego mówiąc NIE Lub druga możliwość Prawdomówny odpowie NIE (że zmienny nie powie Nie ) Kłamca TAK Zmienny Tak Prawdomówny smok jest ten , który mówi odwrotnie od dwóch pozostałych smoków :) Prawdomówny… Czytaj więcej »

Anonim

Czy 2+2=4?

Youtube

1.Czy jesteś smokiem?
Prawdomówny: Tak
Klamliwy: Nie
2. Czy żyjesz?
P: Tak
K: Nie
Na tego zmiennego nie mam pomysłu :(.

Kuba szuminski

Coto jest czy żyjesz P:tak K:nie

Maciek

Małe sprecyzowanie. Należałoby określić relację pomiędzy pytającym i smokami. Czy smoki będą odpowiadały w sposób prosty (Tak-Nie) czy mogą udzielać odpowiedzi rozbudowanych. W drugim przypadku sprawa staje się prostsza.
Losowego smoka pytamy: „Co powiedziałyby o tobie dwa pozostałe smoki, gdybym zapytał je o to, czy zawsze kłamiesz, czy zawsze mówisz prawdę?” itd. Kolejnego smoka pytamy o fakt niezaprzeczalny: „Czy gdybym mógł zadać ci dwa pytania o to czy masz głowę, to czy udzieliłbyś dwóch identycznych odpowiedzi?” (namierzamy zmiennego) Itd. Za dużo niewiadomych

Magda Gessler

Bardzo ciekawa zagadka. Niby łatwa ale jednak ambitna i dyskusyjna. Znalazłam już odpowiedź ;)

bartek

Proszę autora o rozstrzygnięcie,
jeśli naprzemiennie KŁAMIE I MÓWI PRAWDĘ to zaczynamy od tego że kłamie wiec w zasadzie mamy 2 kłamliwych jednego prawdomównego.
Jesteś smokiem ? Tak – prawda Nie- kłamca Nie- naprzemienny

nie ma innego rozwiązania gdyż trzeci smok może być głuchy i zacznie od tego co chce, więc jedyną sensowną odpowiedzią jest kolejność.

Użytkownik

Trzeba zadać pytania dotyczące ich wyglądu +pytanie,z którym łatwo dowiedziemy,który smok kłamie (Czy jesteś smokiem?)
Na pytanie „Czy jesteś smokiem” będzie odpowiedź Nie,Tak i Tak(lub nie) czyli odpowiedź „nie” stwierdza, że smok kłamie. Jeśli dwa smoki powiedzą „nie” a jeden „tak” zagadka jest PRAWIE rozwiązana, bo (trzeba zadać jeszcze 1 pytanie smokom które zaprzeczyły) tylko 1 smok może kłamać, i jeden jest zmienny. Choćby zadajmy pytanie „czy masz skrzydła?” (Załóżmy że mają) kłamca odpowie „nie”, a zmienny „tak” Zagadka rozwiązana! Ps. Można też tak zrobić z odpowiedziami tak i tak, wynik będzie ten sam ;)

K
Reply to  Użytkownik

Ale możesz zadać tylko po jednym pytaniu każdemu ze smoków

KAMIL

Przedstawiam rozwiązanie, które zadając po jednym pytaniu każdemu ze smoków pozwala nie tylko znaleźć tego zawsze mówiącego prawdę ale również pozostałe. Zobaczmy co odpowiedziałyby smoki na takie pytanie: Co byś mi odpowiedział gdyby następnym pytaniem jakie usłyszysz było czy jesteś smokiem? Zawsze prawdomówny: TAK Zawsze kłamiący: TAK (Smok wie, że następnym razem by nas okłamał i powiedział NIE ale teraz nas też okłamie czyli powie TAK) Kłamiący/prawdomówny: NIE (Zobaczmy 2 sytuacje: 1) Smok teraz kłamie, następna odpowiedź byłaby prawdą – Smok wie, że następnym razem by powiedział prawdę czyli powiedziałby TAK, ale teraz nas okłamie i powie NIE; 2) Smok… Czytaj więcej »

SENIOR
Reply to  KAMIL

I z wszystkich propozycji tylko ta daje jednoznaczną odpowiedź przy postępowaniu zgodnym z treścią zagadki.

Olga o^o

Moje rozwiązanie to: Jeżeli stoją w ułożeniu ABC,
A-Kto stoi po twojej lewej? B-Kim jesteś? C-Kto stoi po twojej prawej?

Jest mnóstwo opcji odpowiedzi i nie chce mi się ich pisać, ale wszystkie, które rozważałam, a było ich dużo dają jednoznaczne wyniki. Jeżeli ktoś znajdzie opcję, w której nie ustalimy prawdomówności smoków tą metodą to piszcie.

Uczeń

1 pytasz czy drugi kłamie 2 czy pierwszy kłamie 3 czy pierwszy mówi prawdę itd.

(:

Mi się wydaje że trzeba zadać smokom te same pytanie 2 razy, będzie wtedy wiadomo kto naprzemiennie kłamie, a potem zapytać 2 pozostałych czy 3 naprzemiennie kłamie.

Hania

Może trzeba zapytać się każdego z nich, czy jest smokiem. Prawdomówny smok odpowie „tak”, kłamca odpowie „nie”, a smok, który naprzemiennie kłamie i mówi prawdę, może powiedzieć i „tak” i „nie”. Mam naciąganą teorię, że skoro w poleceniu jest napisane „naprzemiennie KŁAMIE i mówi PRAWDĘ”, to że najpierw będzie kłamał, a skoro będzie kłamał, to powie „nie”. Tak wyłonimy prawdomównego smoka, oczywiście jeżeli moja teoria jest poprawna, ale wolę łapać się w tej zagadce wszystkiego, co ma jakikolwiek, nawet bardzo znikomy lub najbardziej pokrętny sens :-)

OlgaTube

spoko Quizy serio

Patryk Tarkowski

Wyjaśnienie szczegółowe pod wariantami. ————————————————————————————————————————————- Pytania: 1. Jeżeli wczoraj zadałbym Ci pytanie : Czy jutro będzie sobota , to co byś odpowiedział ? 2. Czy dzisiaj jest sobota? 3. Jeżeli zapytałbym Ciebie wczoraj czy smok nr 1 jest prawdomówny to co byś odpowiedział? ———————————————————————————————————————————— I wariant Smok nr 1. Pytanie nr 1 Odp. nie Smok nr 1 = „naprzemienny” Smok nr 2 Pytanie nr 2 Odp nie Smok nr 2 = kłamczuch wiec Smok nr 3 = prawdomówny II wariant Smok nr 1. Pytanie nr 1 Odp. nie Smok nr 1 = „naprzemienny” Smok nr 2 Pytanie nr 2 Odp.… Czytaj więcej »