Trzech kierowników

W firmie pracującej od poniedziałku do piątku jest 3 kierowników. Jak to zazwyczaj bywa, nie przychodzą oni codziennie do pracy. Pierwszy przychodzi co 3 dni, drugi co 4 dni, a trzeci co 5 dni (włącznie z sobotami i niedzielami). Żeby zrobić zebranie potrzeba ich trzech jednocześnie. Skoro dzisiaj jest 1 lipca (środa) i wszyscy kierownicy przyszli do pracy, to kiedy będzie mogło odbyć się następne zebranie?

  • Zadanie z pozoru jest proste, ale wymaga czegoś więcej niż tylko znalezienia wspólnego dzielnika liczb 3, 4 i 5. Klucz do prawidłowego rozwiązania tkwi na początku zagadki.
  • Kierownicy spotykają się raz na 60 dni, ale najbliższe 60 dni licząc od 1 lipca wypadnie 29 sierpnia, czyli w sobotę, a firma pracuje od poniedziałku do piątku. Z tego powodu spotkają się dopiero 28 października (środa).

20
Dodaj komentarz

E.

Takie pytanie: pisząc, że kierownicy przychodzą do pracy co 3, 4 lub 5 dni, mamy na myśli dni robocze czy wszystkie, razem z sobotami i niedzielami? Bo jeśli wszystkie, to jest to trochę bez sensu, (rzeczywiście bardzo mało pracują;)) A jeśli liczymy tylko dni robocze, to trzeci kierownik przychodzi zawsze w środy. Następne spotkanie więc odbędzie się 13 października:))

E.

Dzięki:))

K

a dlaczego liczysz soboty/niedziele skoro w zadaniu jest podane, że pracują tylko pon-piątek? Nie powinno się liczyć 60:5= 12, czyli po 12 tygodniach (84 dniach w kalendarzu) od 1 lipca? :)

Irena Neumann

Treść zadania niejednoznaczna. Ni lubię takich zadań.

Irena Neumann

Chociaż…?

asia

chyba ten dzień robotniczy się już zaczął dla wszystkich kierowników z pracy.

Łosiu

Nie jest jednoznaczna, bo nie wiemy, którzy kierownicy są w pracy na dzień 1 lipca. Podana odpowiedź jest prawdziwa tylko w przypadku, gdy to właśnie wtedy wszyscy trzej są w pracy, a to nie wynika z treści.

Nait

Fajna zagadka szybko policzylem 60 i nie chialo mi sie sprawdzac kalendarza wiec odpowiedz mialem zlą. Ale widze 2 bledy logiczne ktore nie daja mi spokoju pierwsze to ze przy pracy od poniedzialku do piatku nie powinnismy wliczac weekendu ( przykladowo kierownik ktory pracuje co 3 dni pracuje w poniedzialek potem czwartek a nastepnie we wtorek )
2 jezeli w firmie potrzeba zebrania kierownikow to i w niedziele by sie zjawili ^^ ale to tak bardziej z doswiadczenia :)

asia

sama logika.

PaTrIkO

ciekawe zadanie:_)

200iq plejsy

Tu akurat wystarczyło znaleźć wspólny wynik mnożenia dla liczb 3,4 i 5, czyli 60 (60 / 3 = 20, 60/4 = 15, 60/5 = 12)

Kamil

Odpowiedzią jest 28 października ale czwartek a nie środa. 120 nie jest podzielne przez 7, zostaje jeszcze jeden dzień, czyli czwartek.

Tegelen87

60 dni od 1 lipca to nie 29 sierpnia tylko 30 sierpnia. Jeżeli ktoś nie wierzy, to niech sobie ręcznie policzy ;)