Trzech kierowników

Pewien zakład otwarty jest od poniedziałku do piątku i pracuje w nim 3 kierowników. Jak to zazwyczaj bywa, nie przychodzą oni codziennie do pracy. Pierwszy przychodzi co 3 dni, drugi co 4 dni, a trzeci co 5 dni (dni liczymy włącznie z sobotami i niedzielami). Żeby zrobić zebranie potrzeba ich trzech jednocześnie. Skoro dzisiaj jest 1 lipca (środa) i wszyscy kierownicy przyszli do pracy, to kiedy będzie mogło odbyć się następne zebranie?

  • Zadanie z pozoru jest proste, ale wymaga czegoś więcej niż tylko znalezienia wspólnego dzielnika liczb 3, 4 i 5. Klucz do prawidłowego rozwiązania tkwi na początku zagadki.
  • Kierownicy spotykają się raz na 60 dni, ale najbliższe 60 dni licząc od 1 lipca wypadnie 30 sierpnia sierpnia, czyli w niedzielę, a firma pracuje od poniedziałku do piątku. Z tego powodu spotkają się dopiero 29 października (czwartek).
29 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
E.

Takie pytanie: pisząc, że kierownicy przychodzą do pracy co 3, 4 lub 5 dni, mamy na myśli dni robocze czy wszystkie, razem z sobotami i niedzielami? Bo jeśli wszystkie, to jest to trochę bez sensu, (rzeczywiście bardzo mało pracują;)) A jeśli liczymy tylko dni robocze, to trzeci kierownik przychodzi zawsze w środy. Następne spotkanie więc odbędzie się 13 października:))

E.

Dzięki:))

K

a dlaczego liczysz soboty/niedziele skoro w zadaniu jest podane, że pracują tylko pon-piątek? Nie powinno się liczyć 60:5= 12, czyli po 12 tygodniach (84 dniach w kalendarzu) od 1 lipca? :)

Bear
Reply to  SzaloneLiczby

Jeśli 1.07 to środa, to 28.10 to również środa a nie wtorek.

I chyba najważniejsze pytanie, w zadaniu jest użyte sformułowanie: „następne zebranie”, co według definicji sflownikowej oznacza kolejne, następujące po….
To nie jest równoznaczne w użytym powyżej wyjaśnieniu, w którym użyte jest sformułowanie: „co siedem dni masz sprawdzian/zebranie”!

Co ileś nie jest to same z następne!

Proszę o odpowiedź.

Elff
Reply to  SzaloneLiczby

Wszystko fajnie, zagadka ciekawa ale w takim razie ci ten kierownik robi w sobotę w tym zakładzie skoro nikt tam wtedy nie pracuje?

Irena Neumann

Treść zadania niejednoznaczna. Ni lubię takich zadań.

Irena Neumann
Reply to  Irena Neumann

Chociaż…?

asia
Reply to  Irena Neumann

chyba ten dzień robotniczy się już zaczął dla wszystkich kierowników z pracy.

Łosiu

Nie jest jednoznaczna, bo nie wiemy, którzy kierownicy są w pracy na dzień 1 lipca. Podana odpowiedź jest prawdziwa tylko w przypadku, gdy to właśnie wtedy wszyscy trzej są w pracy, a to nie wynika z treści.

Nait

Fajna zagadka szybko policzylem 60 i nie chialo mi sie sprawdzac kalendarza wiec odpowiedz mialem zlą. Ale widze 2 bledy logiczne ktore nie daja mi spokoju pierwsze to ze przy pracy od poniedzialku do piatku nie powinnismy wliczac weekendu ( przykladowo kierownik ktory pracuje co 3 dni pracuje w poniedzialek potem czwartek a nastepnie we wtorek )
2 jezeli w firmie potrzeba zebrania kierownikow to i w niedziele by sie zjawili ^^ ale to tak bardziej z doswiadczenia :)

asia
Reply to  Nait

sama logika.

PaTrIkO

ciekawe zadanie:_)

200iq plejsy

Tu akurat wystarczyło znaleźć wspólny wynik mnożenia dla liczb 3,4 i 5, czyli 60 (60 / 3 = 20, 60/4 = 15, 60/5 = 12)

Kamil

Odpowiedzią jest 28 października ale czwartek a nie środa. 120 nie jest podzielne przez 7, zostaje jeszcze jeden dzień, czyli czwartek.

Tegelen87

60 dni od 1 lipca to nie 29 sierpnia tylko 30 sierpnia. Jeżeli ktoś nie wierzy, to niech sobie ręcznie policzy ;)

Natalia

60 dni jak najbardziej się zgadza lecz nie zgadza się to że 60 dni od 1 lipca wypada 29 sierpnia. Prawidłowa data to 30 sierpnia czyli niedziela a to zmienia już obliczenia. Finalny dzień w którym kierownicy się spotkają to 29 października czyli czwartek

Gosia
Reply to  Natalia

Ależ oczywiście, że wypada 29 sierpnia, lipiec ma 31 dni przecież

Logik

Wedlug tego ze liczymy soboty I niedziele to spotkanie wypada 29 pazdziernika w czwartek, a nie 28 w srode !!!!

Miszczu

60 dni. Bo dzieli się przez, 3,4,5. czyli 29 sierpień

Kuba

za 60 dni 31 sierpnia

traffart

Następne zebranie wypadnie 14 września

Wiktoria

zadanie jest proste 3, 4 i 5

KOtlEciK

Wystarczy 3 x 4 x 5 = 12 x 5 = 60 dalej to tylko trzeba znać ile dni ma miesiąc

Last edited 2 lat temu by KOtlEciK
anonim

skoro i tak z jakiegoś powodu chodzą do pracy jak jest zamknięte to dlaczego nie mogą zrobić wtedy spotkania? w końcu w tamtą sierpniową niedzielę w zakładzie byli wszyscy