Trzech kierowników

W firmie pracującej od poniedziałku do piątku jest 3 kierowników. Jak to zazwyczaj bywa, nie przychodzą oni codziennie do pracy. Pierwszy przychodzi co 3 dni, drugi co 4 dni, a trzeci co 5 dni. Żeby zrobić zebranie potrzeba ich trzech jednocześnie. Skoro dzisiaj jest 1 lipca (środa) i wszyscy kierownicy przyszli do pracy, to kiedy będzie mogło odbyć się następne zebranie?

 • Zadanie z pozoru jest proste, ale wymaga czegoś więcej niż tylko znalezienia wspólnego dzielnika liczb 3, 4 i 5. Klucz do prawidłowego rozwiązania tkwi na początku zagadki.
 • Kierownicy spotykają się raz na 60 dni, ale najbliższe 60 dni licząc od 1 lipca wypadnie 29 sierpnia, czyli w sobotę, a firma pracuje od poniedziałku do piątku. Z tego powodu spotkają się dopiero 28 października (wtorek).

11 komentarzy

 1. E.

  Takie pytanie: pisząc, że kierownicy przychodzą do pracy co 3, 4 lub 5 dni, mamy na myśli dni robocze czy wszystkie, razem z sobotami i niedzielami? Bo jeśli wszystkie, to jest to trochę bez sensu, (rzeczywiście bardzo mało pracują;)) A jeśli liczymy tylko dni robocze, to trzeci kierownik przychodzi zawsze w środy. Następne spotkanie więc odbędzie się 13 października:))

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Odliczając dni mamy na myśli cały tydzień, także soboty i niedziele – jeśli więc dyżur przypadałby na sobotę lub niedzielę, to de facto taki kierownik miałby wtedy znowu wolne ;)

   Ale Twój tok rozumowania też mi się podoba :)

 2. K

  a dlaczego liczysz soboty/niedziele skoro w zadaniu jest podane, że pracują tylko pon-piątek? Nie powinno się liczyć 60:5= 12, czyli po 12 tygodniach (84 dniach w kalendarzu) od 1 lipca? :)

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Przyjmijmy, że chodzisz do szkoły/pracy od poniedziałku do piątku i że dziś jest wtorek.
   No i załóżmy, że co siedem dni masz sprawdzian/zebranie i że ostatnie takie wydarzenie odbyło się właśnie dzisiaj.
   I teraz odpowiedzmy sobie na pytanie – kiedy masz kolejny sprawdzian/zebranie? Oczywiście, że za tydzień we wtorek. Więc mimo iż do szkoły/pracy chodzisz od poniedziałku do piątku, to jednak siedem dni odliczasz razem z weekendami. Podobnie jest i w tym zadaniu ;)

 3. Łosiu

  Nie jest jednoznaczna, bo nie wiemy, którzy kierownicy są w pracy na dzień 1 lipca. Podana odpowiedź jest prawdziwa tylko w przypadku, gdy to właśnie wtedy wszyscy trzej są w pracy, a to nie wynika z treści.

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Myślę, że jak teraz przyjrzysz się treści zadania to nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości ;) Pozdrawiam!

 4. Nait

  Fajna zagadka szybko policzylem 60 i nie chialo mi sie sprawdzac kalendarza wiec odpowiedz mialem zlą. Ale widze 2 bledy logiczne ktore nie daja mi spokoju pierwsze to ze przy pracy od poniedzialku do piatku nie powinnismy wliczac weekendu ( przykladowo kierownik ktory pracuje co 3 dni pracuje w poniedzialek potem czwartek a nastepnie we wtorek )
  2 jezeli w firmie potrzeba zebrania kierownikow to i w niedziele by sie zjawili ^^ ale to tak bardziej z doswiadczenia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.