Pola figur - Klasa 5
Przed Tobą sprawdzian z matematyki, który sprawdzi Twoją wiedzę z działu: Pola figur. W teście znajduje się 14 zadań, a każde z nich jest warte 1 lub 2 punkty. Łącznie do uzyskania jest 20 punktów. Całość powinna Ci zająć maksymalnie 20-25 minut. Po zakończeniu sprawdzianu możesz przejrzeć swoje odpowiedzi wraz z pełnymi rozwiązaniami do zadań. Życzę powodzenia!
Zadanie 1. (1pkt) Odczytaj potrzebne dane i oblicz pole tego trapezu:
Zadanie 2. (1pkt) Wysokość trójkąta ma 6cm i jest trzy razy krótsza od jego podstawy. Ile wynosi pole tej figury?
Zadanie 3. (1pkt) Pole powierzchni 64cm² ma kwadrat o obwodzie równym:
Zadanie 4. (1pkt) Jedna z przekątnych rombu ma 6cm, a cała figura ma powierzchnię równą 24cm². Ile wynosi długość drugiej przekątnej?
Zadanie 5. (1pkt) 1 hektar jest równy:
Zadanie 6. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Wzoru na pole trójkąta nie można stosować do trójkątów rozwartokątnych, bowiem tam wysokość trójkąta znajduje się poza figurą.
Zadanie 7. (1pkt) Prawda czy fałsz?
W trapezie prostokątnym długość jednego z ramion pokrywa się z wysokością trapezu.
Zadanie 8. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Prostokąt o bokach 4cm i 8cm będzie mieć takie samo pole powierzchni co równoległobok o bokach długości 4cm i 8cm.
Zadanie 9. (2pkt) Jaś uważa, że jeśli znamy długość przekątnych kwadratu, to przy wyliczeniu pola powierzchni możemy skorzystać ze wzoru na pole rombu, gdyż przekątne kwadratu także przecinają się pod kątem prostym. Małgosia uważa, że ze wzoru na pole rombu można korzystać tylko dla rombów. Kto ma rację?
Zadanie 10. (2pkt) Trzeba obliczyć pole trójkąta prostokątnego o bokach długości 3cm, 4cm oraz 5cm. Jaś bez większego namysłu podaje odpowiedź: 6cm², bowiem w trójkącie prostokątnym długość boku pokrywa się z wysokością, więc \(P=\frac{1}{2}\cdot3cm\cdot4cm=6cm^2\). Małgosia uważa, że zadania nie da się rozwiązać, bo nie wiemy która długość jest podstawą, która wysokością i nie możemy przez to wykonać obliczeń. Kto ma rację?
Zadanie 11. (2pkt) Dolna podstawa trapezu ma 3dm długości i jest o 2dm dłuższa od górnej podstawy. Jeżeli trapez ten ma wysokość 4cm, to jego pole powierzchni jest równe:
Zadanie 12. (2pkt) Jeżeli jeden z boków prostokąta ma miarę 10mm, a powierzchnia tego prostokąta wynosi 30cm², to obwód tego prostokąta wynosi:
Zadanie 13. (2pkt) Obwód trapezu równoramiennego jest równy 30cm. Jeżeli jedno z ramion ma 5cm długości, a wysokość trapezu jest równa 4cm, to pole powierzchni tej figury wyniesie:
Zadanie 14. (2pkt) Która z tych figur ma najmniejsze pole powierzchni?