Sudoku

Sudoku to jedna z najpopularniejszych form rozrywki intelektualnej na całym świecie. Koncepcja tej gry zrodziła się tak naprawdę kilkaset lat temu kiedy to prezentowano światu tzw. kwadraty magiczne i łacińskie. Polegały one na tym, że suma liczb w każdym wierszu, kolumnie oraz po przekątnej była taka sama, a poszczególne liczby wpisane w tę macierz (pola) nie powtarzały się.

Przez wiele lat takie kwadraty funkcjonowały jako ciekawostki matematyczne, aż w 1979 roku Amerykanin Howard Garns stworzył na ich podstawie łamigłówkę. Koncepcja była bardzo prosta – wystarczyło wziąć kwadrat łaciński i zakryć niektóre pola, tak aby czytelnik sam dochodził do tego jaka liczba może być tam wpisana. Zagadki te nazywały się Number Place.

Nie mniej jednak Number Place nie było ostateczną formą tego typu łamigłówek. Zagadki przechodziły wiele zmian zasad i ulepszeń, aż do momentu kiedy w 1986 roku Japończycy opublikowali odświeżoną formę tej łamigłówki, która do dziś jest znana na całym świecie pod nazwą Sudoku.

Złote czasy Sudoku przypadają na przełom lat 2004/2005. Stało się tak za sprawą brytyjskiego czasopisma The Times, które 12 grudnia 2004 opublikowało Sudoku na łamach swojej gazety. W Polsce taka łamigłówka pojawiła się w połowie 2005 roku i do dziś jest jedną z naszych ulubionych form zagadek.

Tworzenie Sudoku wydaje się dość trudne, ale nic bardziej mylnego. Programy komputerowe sprawiają, że plansz Sudoku można wręcz drukować w nieskończoność. Poprawnych wariantów plansz tej gry istnieje aż… 6 670 903 752 021 072 936 960 wariantów. Nawet gdyby odliczyć podobne do siebie kombinacje (np. obroty planszy, odbicia lustrzane, permutacje wierszy i kolumn itd.) to nadal mamy 5 472 730 538 niepowtarzalnych plansz.

Żeby gracz mógł uzupełnić poprawnie planszę Sudoku musi mieć wpisanych przynajmniej 17 cyfr na początku. Zazwyczaj jest ich jednak trochę więcej, gdyż plansz które dają się rozwiązać mając 17 cyfr jest jedynie 49 151 sztuk. Im więcej cyfr jest wpisanych tym łatwiejsze jest nasze zadanie, stąd też bardzo łatwo jest tworzyć Sudoku o różnych stopniach trudności. Matematycy i informatycy głowią się nad stworzeniem Sudoku, które będzie miało wpisane 16 cyfr i będzie możliwe do rozwiązania, ale póki co nikomu na świecie ta sztuka się nie udała.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Madzia

Uwielbiam sudoku. Może moda na nie już trochę przemija to ciągle mam ze sobą w torebce poręczne sudoku i je rozgryzam czy to w autobusie czy w pociągu.

Bartosz

Uwielbiam sudoku. Może moda na nie już trochę przemija to ciągle mam ze sobą w torebce poręczne sudoku i je rozgryzam czy to w autobusie czy w pociągu.

Youtube

Hehe sudoku to się zna! Te czasy… fajnie było jak się wygrało

sonitka margeritka 1234567890

sudoku fajna gra ale wychodzi już z mody : ( :( :(