Statystyka – zadania (egzamin ósmoklasisty)

Statystyka - zadania (egzamin ósmoklasisty)

Zadanie 1. (1pkt) Glazurnik układał płytki. Wykres przedstawia liczbę ułożonych płytek w zależności od czasu w trakcie ośmiogodzinnego dnia pracy.
egzamin ósmoklasisty

Na podstawie wykresu wybierz zdanie fałszywe:

Zadanie 2. (1pkt) Dorota stworzyła bazę danych o krajach azjatyckich. Zamieściła w niej następujące informacje na temat Mongolii:
egzamin ósmoklasisty

W stolicy Mongolii mieszka:

Zadanie 3. (1pkt) W tabeli przedstawiono informacje dotyczące wieku wszystkich uczestników obozu narciarskiego.
egzamin ósmoklasisty

Na którym diagramie poprawnie przedstawiono procentowy podział uczestników obozu ze względu na wiek?

Zadanie 4. (1pkt) Diagram przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród grupy gimnazjalistów na temat ulubionego miejsca wypoczynku. Każdy wskazał tylko jedno miejsce. Oblicz, jaką miarę ma kąt środkowy ilustrujący na diagramie kołowym procent uczniów lubiących wypoczywać w górach.
egzamin ósmoklasisty

Zadanie 5. (1pkt) Diagram przedstawia procentowy udział powierzchni poszczególnych kontynentów w całkowitej powierzchni lądów. Przyjmij, że lądy na Ziemi zajmują łącznie \(150mln\;km^2\).
egzamin ósmoklasisty

Które zdanie jest prawdziwe?

Zadanie 6. (1pkt) Oto wyniki krótkiego sprawdzianu przeprowadzonego w trzech oddziałach II klasy gimnazjum:
egzamin ósmoklasisty

Z porównania wykresów wynika, że sprawdzian był:

Zadanie 7. (1pkt) Kasia ma \(6\) lat. Średnia arytmetyczna wieku Ani i Pawła jest równa \(12\) lat. Średnia arytmetyczna wieku Kasi, Ani i Pawła jest równa:

Zadanie 8. (2pkt) Zapisano trzy różne liczby, których średnia arytmetyczna jest równa \(4\), oraz dwie inne liczby, których średnia arytmetyczna jest równa \(2\). Uzasadnij, że średnia arytmetyczna zestawu tych pięciu liczb jest równa \(3,2\).

Zadanie 9. (1pkt) Na diagramie przedstawiono wyniki (w centymetrach) uzyskane przez zawodników uczestniczących w finale konkursu skoku wzwyż.
egzamin ósmoklasisty

Ilu zawodników uzyskało wynik wyższy od średniej arytmetycznej wyników wszystkich uczestników finału tego konkursu?

Zadanie 10. (1pkt) Na diagramie słupkowym przedstawiono liczby medali zdobytych na czterech letnich igrzyskach olimpijskich przez reprezentację Polski.
egzamin ósmoklasisty

Oceń prawdziwość podanych zdań, dotyczących medali zdobytych przez reprezentację Polski podczas letnich igrzysk olimpijskich w latach 2004–2016. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

Liczba zdobytych złotych medali stanowi więcej niż jedną trzecią liczby wszystkich zdobytych medali.

P

F

Podczas letnich igrzysk olimpijskich średnio zdobywano 3 złote medale.

P

F

Zadanie 11. (1pkt) Średnia arytmetyczna pięciu ocen cząstkowych Jacka jest równa \(3,4\). Jaką średnią ocen będzie miał Jacek, gdy otrzyma jeszcze czwórkę?

Zadanie 12. (1pkt) Średnia arytmetyczna dwóch ocen Janka z matematyki jest równa \(3,5\). Jaką trzecią ocenę musi uzyskać Janek, by średnia jego ocen była równa \(4\)?

Zadanie 13. (1pkt) W tabeli przedstawiono informacje dotyczące wieku wszystkich uczestników obozu narciarskiego.
egzamin ósmoklasisty

Mediana wieku uczestników obozu jest równa:

Zadanie 14. (1pkt) Na diagramie przedstawiono wyniki pracy klasowej z matematyki w pewnej klasie.
egzamin ósmoklasisty

Z informacji podanych na diagramie wynika, że:

Zadanie 15. (1pkt) Ola codziennie, przez tydzień, odczytywała o 7 rano temperaturę powietrza. Oto podane (w \(°C\)) wyniki jej pomiarów: \(−2, 3, 4, 0, −3, 2, 3\). Wybierz odpowiedź, w której podano poprawne wartości średniej arytmetycznej, mediany i amplitudy (różnica między wartością najwyższą i wartością najniższą) zanotowanych temperatur.

Zadanie 16. (1pkt) Pięć różnych liczb naturalnych zapisano w kolejności od najmniejszej do największej: \(1, a, b, c, 10\). Mediana liczb: \(1, a, b\) jest równa \(3\), a mediana liczb: \(a, b, c, 10\) jest równa \(5\). Liczba \(c\) jest równa:

Zadanie 17. (2pkt) Do zestawu liczb: \(3\), \(5\) i \(9\) dopisano czwartą liczbę. Mediana otrzymanego w ten sposób zestawu czterech liczb jest większa od mediany początkowego zestawu trzech liczb. Uzasadnij, że dopisana liczba jest większa od \(5\).

10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
dfsgfaf

Cudowne! Życzę dalszego rozwoju :) Naj stronka do powtórek, już egzamin mi nie straszny :D
POZDRAWIAM XOXO

Norbert

Ćwiczyłem na tych zadaniach

KtośNapewno XD

fajna stronka dzięki ❤

Cimek

<3 Dzięki

Anonim

fajne zadania <3

Nati

Co to jest mediana? Za kilka dni egzamin a ja nie wiem co to jest?!

xz

Łatwe :)

kamilslimak

super zadania z wszystkich działów. Przygotowywałem się z nimi przez ostatni miesiąc i szczerze mam nadzieje ze mi dobrze pójdzie egz. wszyscy co czytają to w 2023- życzę powodzenia i tak samo trzymajcie za mnie kciuki!