Zagadnienia, które omawiam w tej części kursu:
- Średnia arytmetyczna
- Średnia ważona
- Mediana
Kurs maturalny dostępny jest jedynie dla osób zalogowanych.
Jeżeli nie masz jeszcze konta to możesz je założyć tutaj: Rejestracja
Jeżeli nie masz jeszcze konta to możesz je założyć tutaj: Rejestracja
Zbiór zadań do tej części kursu:
Statystyka – zadania maturalne
Średnia ważona. Z skąd wzięła się 1 + 1 + 3 + 3 w mianowniki. Dotyczy przykładu z filmiku ?
W mianowniku dodajemy wszystkie wagi :) Praca domowa ma wagę 1, a że są dwie oceny z prac domowych to mamy 1+1. Analogicznie mamy dwa sprawdziany o wadze 3, stąd też potem jest jeszcze 3+3 :)
Dziękuję za wszystko! Ten kurs znalazłam trochę późno lecz myślę, że nie jest za późno! Do matury jeszcze półtora tygodnia, wierzę, że zdam!!
Trzymam mocno kciuki i przy okazji dziękuję za dołączenie do grona Kursantów i to w sumie na taką ostatnią chwilę :D Owocnej nauki!
Czy na maturze w 2025 pojawi się zagadnienie dominanty?
No ale tak między nami mówiąc – nie ma to chyba znaczenia czy może się pojawić, czy nie ;) Dominanta to po prostu najczęściej pojawiający się wynik, więc niczego tutaj za bardzo się uczyć nie trzeba ;) Ale wedle mojej wiedzy, dominanty być nie powinno ;)
No wiesz, niby nic trudnego a jednak w przykładzie w którym każda liczba występuje tyle samo razy ktoś mógłby uznać że owa dominanta występuje;)
Jeśli jednak twierdzisz że nie wystąpi, nie będę polemizował na ten temat:)
OK, mała korekta z mojej strony – w formule 2025 dominanta może wystąpić! Nie było jej przez jakiś czas i wróciła znowu do podstawy :) A co do podanego przykładu, no to nie będzie na pewno takich sytuacji, że nie wiadomo co zrobić bo każda liczba występuje tyle samo razy ;)