Splendor

splendor gra opinieŻeby osiągnąć sukces w biznesie trzeba albo kupować taniej i sprzedawać drożej, albo tak inwestować swoją gotówkę, by potem ona nam procentowała i przynosiła zyski, które potem będziemy mogli znowu pomnażać. I właśnie ta druga metoda została zaadaptowana w bardzo popularnej grze Splendor, która jest naszą dzisiejszą bohaterką. Na czym dokładnie polega ta gra i komu się spodoba?

Zawartość gry:

Otwierając pudełko widzimy bardzo ładnie dopasowaną do zawartości wypraskę, za co należy się Wydawcy ogromny plus. Lubię kiedy pudełka są dopasowane, wtedy można bardzo sprawnie przystępować do kolejnych rozgrywek. Elementy, które znajdziemy w grze to:
– 40 znaczników kamieni szlachetnych w formie żetonów
– 90 kart rozwoju (w trzech poziomach)
– 10 płytek arystokratów

splendor gra planszowa

Wszystkie elementy na swoim miejscu.

Żetony… Tak, to one rzucają się nam na pierwszy rzut oka bo i jest ku temu powód. Są świetne. To nie są jakieś kartonowe wycinki, tylko bardzo masywne plastikowe żetony, które trochę przypominają te z gier hazardowych. Muszę Wam powiedzieć, że świetnie się nimi bawi podczas samej rozgrywki. Cała reszta to w zasadzie karty i płytki, które będziemy starali się kupować w jak największych ilościach.

Rozgrywka:

Na stół wykładamy po cztery karty w trzech rzędach zgodnie z ich kolorem na rewersie. To ma znaczenie, bowiem każdy kolejny rząd będzie się składał z coraz trudniejszych do zakupu kart. Na samej górze umieszczamy płytki arystokratów – od 3 do 5 sztuk, w zależności od liczby graczy. Na koniec musimy wziąć odpowiednią liczbę żetonów każdego koloru (im więcej graczy tym więcej sztuk) i już możemy zaczynać całą zabawę w handlowanie.

splendor gra recenzja

Tak wygląda stół na początku rozgrywki dla trzech osób.

W swojej kolejce gracz może albo dobrać nowe żetony, albo kupić nową kartę. Żetony można wziąć na dwa sposoby – albo trzy żetony w trzech różnych kolorach, albo dwa jednakowe żetony (pod warunkiem że jest ich określona w instrukcji ilość, a ta znowu zależna jest od liczby graczy). Jeśli gracz nie chce brać żetonów, może zakupić kartę, a jej koszt oznaczony jest w lewym dolnym rogu. Żetony którymi płacimy wracają do puli ogólnej, a w miejsce zakupionej karty kładziemy nową ze stosu.

splendor rebel opinie

Przykład bardzo prostej transakcji. Cztery różnokolorowe żetony wymienimy na czerwoną kartę.

Istnieje także trzecia akcja, która dotyczy rezerwacji danej karty. Możemy ze stołu wziąć sobie daną kartę do ręki zyskując de facto prawo jej rezerwacji. W dodatku za tę czynność otrzymamy żeton złota, który jest uniwersalny i zastępuje każdy inny kolor. Maksymalnie zarezerwowanych kart możemy mieć trzy sztuki. Zarezerwowana karta nie jest jeszcze kartą wyłożoną, więc w przyszłości będziemy musieli de facto stracić kolejkę by ją wyłożyć na stół.

Zbierając karty coraz łatwiej będziemy dokonywać kolejnych zakupów, bowiem każda karta zastępuje nam na stałe jakiś żeton. Przykładowo mając dwa czerwone żetony i jedną czerwoną kartę mogę kupić coś, co jest warte trzy czerwone kamienie, zachowując cały czas kartę. W ten oto sposób o ile na samym początku będziemy zazwyczaj zerkać tylko na dolny (najtańszy) rząd kart, o tyle po kilku turach zaczniemy kupować coraz to droższe i lepsze karty.

splendor gra planszowa recenzja

Gracz uzbierał już jedną czerwoną i dwie zielone karty. W połączeniu z dwoma żetonami pozwoli mu to zakupić kartę z niebieskim kryształem (tę na dole).

Mając też określoną liczbę poszczególnych kart będziemy mogli także spotkać się z danym arystokratą, który na koniec gry przyniesie nam dodatkowe korzyści punktowe.

splendor gra instrukcja

Potraficie wskazać, który z czterech artystów przy takim zbiorze kart zasili nasze grono?

Cel gry:

Większość kart ma także nadrukowane w lewym górnym rogu jakieś cyfry. Są to punkty, które zdobywamy w trakcie gry. Są one niezwykle ważne, bowiem grę kończymy w momencie, gdy ktoś uzyska 15 punktów. Wtedy też dajemy jeszcze dokończyć rundę naszym rywalom i osoba, która finalnie ma najwięcej punktów wygrywa całą rywalizację.

Kluczową sprawą jest więc odnalezienie właściwego balansu pomiędzy gromadzeniem kart dla kamieni (dzięki którym łatwiej jest zakupić kolejne karty), a punktami (które są niezbędne do zwycięstwa). Łatwe to nie jest, bowiem karty z dużą ilością punktów są generalnie trochę droższe od tych bezpunktowych lub słabo punktowanych. I tu pojawiają się dwie strategie – pierwsza będzie związana z tanim i szybkim kupowaniem poszczególnych kart, które po jakimś czasie dadzą nam możliwość niemal darmowego brania dość dobrych kart. Druga strategia to będzie zrównoważone budowanie talii. Nie ma złotej metody na zwycięstwo, wszystko będzie zależało od układu na stole, a ten w każdej rozgrywce jest różnorodny, a poza tym może okazać się zwodniczy. Widząc na początku gry sporo kart do których zakupu potrzeba zielonych kamieni, wszyscy gracze będą chcieli iść w zielone, po czym kiedy te karty ze stołu znikają, a na ich miejsce pojawiają się inne, może okazać się że zielony jest już średnio przydatny i trzeba szukać białych lub niebieskich skarbów.

Ciekawa jest też akcja rezerwowania karty. Teoretycznie wygląda ona świetnie, bo nie dość że daje nam uniwersalny żeton złota, to jeszcze daje nam pewność, że nikt nam nie ukradnie karty na którą zbieramy. Mówię o tym, że akcja jest ciekawa, bo o ile oś gry polega na szukaniu balansu pomiędzy punktami i kamieniami, o tyle tu dochodzi kolejny aspekt – trzeba znaleźć także balans pomiędzy utratą kolejki (bo tak trzeba traktować rezerwację), a zyskaniem za to żetonu złota i pewności że dana karta nie zostanie nam podebrana.

splendor gra zasady

Gracz ma już dwie zielone karty i dwa zielone żetony. Podjął więc decyzję, że zarezerwuje sobie kartę, która kosztuje 6 kryształów, zyskując w ten sposób żeton złota. Żeby karta była aktywna, gracz musi w jednej z kolejnych rund wyłożyć ją na stół, płacąc oczywiście jej pełny koszt.

Jaka to jest gra?

Losowość – pula dostępnych kart jest jednakowa dla wszystkich, a gracze nie otrzymują ekstra kart do ręki. Trudno więc mówić, żeby losowość mocno determinowała coś, co tak naprawdę jest dostępne dla każdego. Może się jednak zdarzyć, że będziemy mieli trochę szczęścia w kartach, które się dopiero pojawią.
Złożoność – gra ma bardzo proste zasady i nie jest skomplikowana, dzięki czemu całość jest bardzo dynamiczna i nie powoduje to przestojów w grze. I kto wie, czy to przypadkiem nie jest jedna z największych zalet tej gry.
Interakcja – mała, występuje tylko kiedy przypadkowo (lub nieprzypadkowo) podkupimy sobie wzajemnie karty. Myślę, że grając w cztery osoby ta rywalizacja jest mocniejsza, bo częściej interesujemy się podobnymi kartami.
Mechanika – kup coś, by kupić potem jeszcze więcej. Mechanika oparta jest na zasadzie takiej kuli śniegowej, gdzie coraz łatwiej gromadzi nam się poszczególne karty. To co sprawia jednak, że gra mocno zyskuje na atrakcyjności to konieczność dokonywania wyboru i ścieżek, którymi podążamy.
Wykonanie – żetony są świetne, na ogromny plus zasługuje też wypraska, która ładnie segreguje wszystkie elementy.

splendor gra planszowa

Bardzo solidne i masywne żetony.

Dla kogo jest to gra?

Splendor swoją sławę i popularność zyskał chyba głównie dzięki temu, że prosta rozgrywka jest tak dobrze opakowana, że spodoba się zarówno graczom zaawansowanym, jak i tym którzy dopiero rozpoczynają przygodę z planszówkami. Ja tę grę polecałbym głównie tej drugiej grupie, bo dla mnie jest to przykład pozycji, od której można zaczynać kupowanie nowoczesnych planszówek. To jest jedna z tych bardziej uniwersalnych gier, która na pewno nie będzie leżała zakurzona na półce. Jeśli więc szukacie gry, która będzie jedną z pierwszych w Waszej kolekcji, to Splendor będzie dobrym wyborem. Wobec tych wszystkich zalet gra świetnie sprawdzi się jako prezent dla kogoś, kogo chcemy wciągnąć w gry planszowe.

Podsumowanie:

Niewątpliwie Splendor jest jedną z najpopularniejszych gier w Polsce, o czym świadczą chociażby rozgrywane Mistrzostwa Polski w tej grze. Skąd się wzięła taka sympatia do tej gry? Jest po prostu dobra i otwiera się nie tylko na graczy zaawansowanych, ale także na tych którzy wcześniej z planszówkami nie mieli zbyt wiele wspólnego. Zasady gry da się opisać dosłownie w minutę, co sprawia że błyskawicznie możemy dołączać do rozgrywki nowe osoby. Lekka i przyjemna gra handlowa, w której trzeba dokonywać pewnych wyborów, taki właśnie jest Splendor. Dla mnie największą zaletą tej gry jest jej dynamika – nie spotkamy się tutaj z przestojami w grze, nie ma nadmiernego kombinowania i przeciągania gry. Jeśli szukacie gry, dzięki której możecie zainteresować się planszówkami, to Splendor jest tym na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Informacje o grze:

rebelSplendor – Wydawnictwo Rebel
Ilość graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia
Czas gry: ok. 30 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Rebel

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Uwielbiam tę grę :-) Rzeczywiście jest to jedna z lepszych gier dla początkujących.

Anonim

Splendor bardzo fajnie sprawdza się w przypadku graczy, którzy jeszcze nie mieli okazji (i przyjemności!) zagrać w bardziej zaawansowane planszówki i karcianki. Jednak gracze z większym doświadczeniem także nie powinni się nudzić i nam także najbardziej podoba się tutaj dynamika. Świetna recenzja! :)