Religia w szkole

religia w szkole

83
Dodaj komentarz

Barbara

Nie mam nic do wiary i religii, ale to jest po prostu patologia, że zamiast uczyć w szkole ważnych przedmiotów, to przeznaczamy ten czas na religię.

Trzy bardzo ważne ścisłe przedmioty są w cieniu jednej zwykłej religii, tak być nie może!

Tar43A

Pani Barbaro ma Pani rację. Ja sama nie wiedziałam że to aż tyle tej religii jest w tych szkołach, jestem w szoku. Bardzo fajna ciekawostka.

Marzena

Skoro nie masz nic przeciwko religii, to po co ten komentarz? Poza tym, skąd ta liczba? Kto to obliczył? I najważniejsze – kto Twoje dziecko zmusza, aby chodziło na religię?
Powinno być więcej godzin ważniejszych przedmiotów….. Po co? Przydadzą się na zmywaku w Anglii?

Janek

A po co religia? Żeby wymodlić sobie pracę za 1200zł w tym kraju?

Chcesz powiedzieć że to jest normalne że zamiast chemii czy biologii mamy religię?

Anonim

A chcialaby Pani, żeby w pierwszej,drugiej klasie szkoły podstawowej dziecko uczyło się np. chemii?

Bilbo Bagginski

Tak. A przynajmniej podstaw biologii i ekologii. Mieszkałem poza krajem przez 20 lat i widziałem kilka systemów edukacyjnych gdzie dzieci mają od pierwszej klasy naukę o ziemi, która łączy elementy przedmiotów takich jak właśnie chemia, biologia, fizyka oraz geologia i geografia. Ale co tam, przecież lepiej siedzieć na lekcjach i uczyć się o mitologii z bliskiego wschodu. Nie, moje dzieci nie chodzą na religię. Mają za to etykę, mamy na tyle szczęścia, że jest wiele dzieci u nas w szkole, które uczęszczają. Etyka polega na nauce o innych kulurach, mitologiach innych krajów oraz filozofii. Na przykład czytają i rozmawiają o… Czytaj więcej »

x

Pluton, Platon co za różnica :)

Ben

Głupek!

XYZ

Pani Marzeno, nie wszystkich życiowym celem jest praca na zmywaku w Anglii. Myślę, że więcej godzin przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (ciekawie prowadzonych) może wzbudzić większe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, dzięki czemu wielu młodych ludzi mogłoby znaleźć swoje miejsce w zawodach związanych z tymi dziedzinami. Poza tym niesamowicie widoczny u młodzieży jest brak elementarnej wiedzy o zjawiskach fizycznych, co jest przerażające.

Poset

Po co? Chociażby po to, żeby nie zadawać takich pytań…

anka

a już przestań z tymi zmywakami w Anglii….nie ma ich tam aż tyle !!! bzdety powtarzasz nie mając pojęcia o rzeczywistości ….ci co znają chemię nie pracują na zmywaku a….na pewno nie pracują długo :) ze znajomością religii….duże prawdopodobieństwo, że mogą wylądować nawet poza zmywakiem ;)

jjj

Jak liźniesz trochę prawdziwej wiedzy to ci zmywak nie grozi

Anonim

A po co religia ??? Do czego się przyda ???

nina

a moze tak wiecej WF zeby dzieci nie byly otyle i bardzej sprawne..

cezar

Kobieto! Płacimy za nauczanie bajek ! Ale Ty i tak jak widzę nic z tego nie zrozumiesz !

AniaT

Cała prawda, i to jest smutne :(

Paweł

Coraz więcej religii i coraz więcej zła i to pomiąwszy liczby jest miernikiem utrzymania wszystkiego w odpowiednich proporcjach. Religią ani Kaczyński ani Morawiecki nie wprowadzi zmian technologicznych co najwyżej cofnie Polskę do średniowiecza.

Anonim

Pani Marzeno Pani chyba nie rozumie co pisze.

Rachunek

2x38x12- 912

Wojtek

Religii najwidoczniej jest jeszcze za mało ,skoro dzieci są aż tak bezlitosne .
Wiedza wyniesiona z lekcji Religi służy nam do tego by być lepszym. Człowiek człowiekowi wilkiem – rzadko cytuje się te słowa , a przecież teraz jeden drugiego jak by mógł to by zagryzł. Ach można by tak długo

xxx

taaaaa a Hoser to w Rwandzie naucza jak byc lepszym? Wesolowski mlode dziciaki tez nauczal jak byc lepszymi? Kosciol Katolicki najpierw doprowadzil Polse do rozbiorow, potem blogoslawil Hitlera, bylo mu jak w domu za komuny a teraz rzadzi kleczacymi i calujacymi klechow w tylek politykami
To czego Kosciol na pewno nie uczy to tolerancja, milosc blizniego i poszanowanie drugiego czlowieka

Paweł

Zgadzam się!!!

GOSIA

P.Wojtku gdyby pan na historię tak chętnie chodził jak na religię to by pan wiedział ,że kościół i jego instytucje stosowały najbardziej krwawe i bezlitosne praktyki w historii świata-palenie na stosie ,topienie kobiet posądzonych o czary,wyprawy krzyżowe, a nawet sąd nad wyjętym z grobu papieżem-na takie pomysły normalni ludzie nie wpadają.

Kasia

Dobrze prowadzic owieczki jeśli są głupie !

Ewa

Nie wszyscy wybierają się na zmywak. Jeśli to prawda – to jest to skandal. 20% maturzystów ma poprawki.

Cezar

Jeszcze więcej religii!-Ciemnotą łatwiej sterować

Wojtek

Mówisz o sobie. Bo nie wydaję mi się żeby przed osobami wierzącymi zamykano uczelnie. A tłumokowi nawet łopatą nie na kładziesz.

MonikaA

W tamtym roku miałam maturę, a obecnie studiuję na politechnice. Potwierdzam tę grafikę, bo przeżyłam to na własnej skórze. Proszę sobie wyobrazić, że w trzeciej klasie liceum NIE MIAŁAM już w ogóle chemii czy biologii, a byłam na ścisłym profilu! Za to oczywiście były dwie religie tygodniowo… Powiem nawet więcej: tylko w 1 klasie miałam dwie chemie w tygodniu, a tak to zawsze religii było więcej niż przedmiotów ścisłych (poza matematyką). Oczywiście jak ktoś miał kierunek humanistyczny, to ta dysproporcja była jeszcze większa, bo religii było tyle samo, a nauk ścisłych jeszcze mniej. Z punktu widzenia luzu i swobody to… Czytaj więcej »

GochaUW

Potwierdzam, miałam dokładnie to samo będąc na profilu matematycznym. Najmniej z tych poważnych przedmiotów było właśnie chemii, biologii, w sumie też geografii. Co ciekawe sporo miałam historii i skoro nie została ona wypisana w tej ciekawostce to znaczy że nie tylko ja miałam jej dużo.

GoSC

Też potwierdzam, byłem w klasie geograficznej i miałem ,,aż” dwie godziny geografii w tygodniu- oczywiście tyle samo było godzin religii!

Paweł

Niebawem historii będzie więcej bo to będzie nowa historia wodza Kaczyńskiego i jego „generałów” „armiji, policyji i służbiji specjalnijij”.

belfer

Trwa planowe odmóżdzanie Polaków zgodne z nieoficjalnymi wytycznymi tkzw grupy z Biderberg.Mamy się stopniowo przekształcać w tanią niewolniczą siłę roboczą do prostych prac i robót w tkzw starej unii i w usa. Gwoli przypomnienia> Hitler w tkzw „kraju warty” {Warthegau} planował w „szkołach” dla Polaków Np. nauczanie matematyki tylko i wyłącznie czterech podstawowych działań i tylko w zakresie liczb od 0 do 100. No bo żeby policzyć np talerze na zmywaku to więcej nie potrzeba.

WKUTY

Krzyżem i hostią raczej talerza na zmywaku nie umyjesz. Tam potrzebna wiedza fizyczna,, chemiczna i biologiczna. I jeszcze liczyć trzeba umieć.

Dante Manus

Albo w tym obrazku jest błąd albo wszystko jest do bani!!! Ktoś liczacy jest pewny ,ze to wychodzi godzina tygodniowo,więc o co chodzi???

belfer 51

Są 2 godziny religii w tygodniu. Ocena jest wliczana do średniej ocen. Są plany zdawania jej na egzaminie maturalnym. Proszę sprawdzić siatkę godzin.

Beata

@Dante Manus – tak jak belfer51 mówi, policzone jest dobrze (rok szkolny nie ma 52 tygodni, więc wychodzą 2 religie tygodniowo).

W każdej klasie jest więcej religii niż biologii czy chemii (nawet w liceum), więc i wychodzą potem takie absurdy. Generalnie w siatce godzin religia jest na jednym z czołowych miejsc. Z tego co pamiętam to tylko matematyki, języka polskiego i angielskiego jest więcej niż religii. W tej klasyfikacji razem z religią jest historia, a potem długo długo nic i cała gama przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

Ewcia

Ale się podniecacie. :D
Liczbami statystycznymi można szafować wedle własnych przekonań. Jeśli policzono „godziny religii” w klasach 1-3, to wiadomo, że będzie ich zdecydowanie więcej, bo w tych młodszych klasach nie ma fizyki, chemii czy biologii. Mało tego: w klasach 4-6 też ich nie ma. :D
Biologia, fizyka i chemia są dopiero w gimnazjum. Nic więc dziwnego, że „Religii” wychodzi więcej. :)

Jak będę szła z psem na spacer, to statystycznie mamy po 3 nogi – tak to jest ze statystyką. :D

Chemik

A co to jest za argument znowu, przecież wyraźnie jest napisane że przez 12 lat edukacji. Skoro tych przedmiotów nie ma w podstawówce, to niech w gimnazjum czy liceum nie będzie religii. Grafika jest jak najbardziej prawidłowa, niestety. Mam dziecko w gimnazjum i proszę nie opowiadać że to tylko szkoła podstawowa nadgania tę statystykę. Córka w I klasie miała tylko polskiego, matematyki, wfu i niemieckiego więcej niż religii. Cała reszta przedmiotów w tyle. Ludzie prywatnie zapisują dzieci na różne przedmioty dodatkowe bo szkoła tak obniżyła loty. Żeby w XXI wieku moje dziecko uczyło się religii zamiast informatyki czy przedsiębiorczości (córka… Czytaj więcej »

Karol

Będziecie więc (na spacerze) chodzącym dowodem na szkodliwość tych pokręconych proporcji nauczania.
Bo:
1. Statystycznie będziecie mieli po 3 nogi. To po prostu fakt.
2. Faktem jest również to, że potrzebna jest inteligencja, żeby statystyki używać.
3. Np. jeśli weźmiecie ze sobą na spacer stołek (nieuszkodzony, 4 nogi) to wasza średnia ilość nóg wzrośnie (do 3,333…)
4. Ale Wasze średnie IQ spadnie (choć nieznacznie, pewnie do ok. 30).

K. K.

Czyli religia dominuje nad wspomnianymi przedmiotami.

Marek

Jeśli przyjąć, że są 2 god religii tygodniowo to 12(lat) * 52(tyg) * 2 (godz/tyg) = 1248
Na szczęście chodziłem do szkoły w czasach gdy religia była w salkach obok kościoła.
Wracając do wyliczenia ktoś chuba niedoszacował .

m.

Tylko w roku szkolnych jest od 32 do 35 tygodni, nie 52 :)

Rachunek

38

Chemik

Tak jak wyżej wspomniano, to rok szkolny nie ma 52 tygodni.

Rachunek

38 tygodni nauki w szkole czyli 920 godzin przez okres naukirok szkolny ma 38 tygodni

m.

Ej, kłamstwa na tym obrazku. Licząc od klasy 4 szkoły podstawowej, jest 780 godzin przedmiotów ścisłych.
Dobrze, że nikt nie krzyczy, że WF-u jest ponad 3000 godzin:D

Chemik

No i gdzie tu kłamstwa widzisz, skoro tam są wypisane tylko trzy przedmioty?
780 godzin wszystkich przedmiotów ścisłych, gdzie sama religia ma niewiele mniej haha ;)

belfer 51

Kochani wejdźcie, proszę w siatki godzin MEN. Zobaczycie, że to skandal. Pozdrawiam. Życzę udanych wakacji. :)

Adam NEU

Może dobrze byłoby wrócić do tej religii ,mniej krnąbrnych i chamskich dzieci ,szacunek dla starszych ,mniej morderstw ,szacunek dla drugiej osoby. inaczej mówiąc widzimy gdzie świat zmierza . chamstwo terroryzm i brat bratu wilkiem. to już chyba końcówka tego chorego świata…

Adam (ale nie "NEU" i nie żaden inny volksdeutsch)

Więcej religii = mniej morderstw? Gratuluję pomyślunku.
A główną przyczyną ataków terrorystycznych to co jest?

Mirosław

Na dokładkę to wszystko z podjadków obywateli którzy nie wszyscy są wierzący … niech płacą ci co chcą tej religij , a najlepiej żeby płacił kościół za swoje nauczanie .

andrzej

masakra

paulina

Ale tu są wzięte pod uwagę również lata szkoły podstawowej klas 1-3, kiedy żadne dziecko nie byłoby w stanie uczyć się chemii czy fizyki ;)

goran

To miał nie brać podstawówki pod uwagę? Jest wyraźnie napisane że o 12 lat edukacji chodzi. Zresztą nawet jak ma być religia w szkole to swój program powinna wyczerpać w podstawówce i nie powinno jej już być w gimnazjum czy liceum.

Bilbo Bagginski

Masz dzieci? Jak tak to oddaj. Moje dzieciaki z uśmiechem na twarzy czytają [pierwsza i trzecia klasa] o kosmosie i jak jest stworzony, o wulkanach o płytach tektonicznych i o tym jak to wszystko działa. Dzieci są naturalnymi gąbkami i wiek się nie liczy. Jak im napychasz mózg tanią papką, to tania papka będzie dla nich jedynym materiałem przyswajalnym. Dla przykładu, oglądałem ostatnio program z córką [9lat] o teorii kwantowej i o teorii strun… i była zafascynowana, kazała jeszcze raz włączyć a potem o tym rozmawialiśmy. Dzieci są mądrzejsze niż państwo chciałoby nam wcisnąć.

erture

jasne, czyli jasnych i przejrzystych podstaw rzeczywistości nie da się ale skomplikowane problemy teologiczne tak.

Masakra!

A proszę mi powiedzieć, za ktora z tych nauk nasi prapradziatkowie tracili zycie. Czy przynajmniej w ten sposob nie mozemy oddac im holdu i udowodnic, ze ich smierc na cos sie przydala! Ja uwazam, ze jesli ktos jest katolokiem to takie porownania wogole nie powinny miec miejsca! Jesli komus nie podoba sie, ze Polska jesy krajem katolockim to nic go tu nie trzyma! A do tego nawet religia w szkolach nie przeszkadza temu, ze nasi uczniowie sa jednymi z najlepszych na swiecie!

szukający prawdy

Takie myślenie że religia to jest dorobek przodków i za to gineli -wpajano mi że za Ojczyznę, Bóg na pasknazistów rówież był i to ma znaczyć że był przeciw przodkom?
Państwo nie jest kościołem, czy religią – stąd niedaleko do fanatyzmu i teroryzmu – państwo islamskie tak krytykowane. Nauczcie dzieci rozróżniać religie i uczcie ich poznawać świat, kochać swego Boga wszystkiego w odpowiednich proporcjach.

No masakra...

Więcej lekcji polskiego jednak by się przydało, a nie religii katolockiej…
A co do ostatniego zdania… Czy nasi przodkowie umierali też za statystykę??

Fakt... Masakra

Nasi prapradziadkowie tracili życie za kraj, nie religię. Za to nasi jeszcze odleglejsi przodkowie walczyli przeciwko tej mitologii, mając swoich bogów, w których wierzyli. Potem przyszli chrześcijanie, zaczęli palić i mordować. Patrząc na to w ten sposób, można się zastanawiać… Po co uczyć się religii krwiożerczej oraz nieco dziwnej religii, w której Bóg obiecuje samo dobro, co samo w sobie jest już podejrzane. Dlaczego nie uczą na przykład o mitologii prasłowiańskiej, Trygławie i Perunie? Ja w gimnazjum na ten temat miałem jedynie dwa, trzy zdania. Uważam, że powinno się nauczać religii, ale tak jak kiedyś, przy kościołach, a czas w… Czytaj więcej »

Feliks

1. Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, nie trzeba na nią chodzić

2. To ja się pytam, kto doprowadził do tego, że chemii, biologii, fizyki i innych przedmiotów jest tak mało godzin w całym systemie nauczania?
Bo raczej nie zrobił tego Kościół ani religia, a jedynie MEN ma wpływ na ramowe plany nauczania, więc jest to mydlenie oczu, odwracanie uwagi i szukanie kozła ofiarnego.

BAL

Kochani, Wy wybieracie parlamentarzystów a oni w Waszym imieniu stanowią prawo. Żale miejcie do siebie. Ewentualnie ich zmieńcie :-) Ja na szczęście swoje dzieciaki już wyedukowałem i to całkiem dobrze. Nie mój problem ale podpisuję się pod tym, że to skandal w 1000 procentach.
I żeby nie było ja będę głosował za JOWami, tylko one dają nam możliwość rozliczania polityków i weryfikacji np śmiesznej pani minister od edukacji (polecam dzisiejszą jej wypowiedź po samobójstwie 14-latka. NB swoje dzieci posyła do szkoły prywatnej.

Coach

Religia w szkole jest bardzo potrzebna. Ja na lekcjach religii uczyłem się do sprawdzianów z matematyki, chemii, fizyki, wiec mogę powiedzieć że ten przedmiot pozwolił mi nauczyć się wielu ważnych i przydatnych rzeczy.

iwa

Co za bzdura. Liczył to ktoś, kto nie ma pojęcia o konstrukcji programu nauczania albo propagandę tu uprawia ….

ewela

Policzone jest dobrze, zresztą poczytaj sobie wyżej różne komentarze. Ja sama wczoraj popatrzyłam na siatkę zajęć i faktycznie ta religia jest dwa razy w tygodniu. :)

teacher

Ja uczę w szkole matematyki i w Zasadniczej Szkole Zawodowej mam 1 h matematyki na tydzień tak samo jest z językiem polskim 1h na tydzień a religi zgadnijcie ile jest godzin ? 2 godziny tygodniowo.

erture

Grafika choć niewątpliwie poruszająca jest cokolwiek nieścisła. Trudno powiedzieć dokładnie skąd wzięła się liczba 564 bo na pewno nie odnosi się do 12 lat nauki. Na wszystkich poziomach nauczania obowiązuje 2 godziny tygodniowo religii co przy 32 tygodniach nauki daje przez 12 lat 768 godzin (dzięki Szymon) Na szczęście nie pogarsza to obrazu całości gdyż autor prawdopodobnie nie docenił przedmiotu Przyroda. Podsumowując. 240 godzin przyrody+360 godzin w gimnazjum+jakieś 330 godzin w liceum to daje całe 930 godzin na 12 lat. Szanowni Państwo, jest super! Prawie 200 (162 :) ) godzin więcej nauk przyrodniczych niż religii! Oczywiście szkoły zawodowe nieco psują… Czytaj więcej »

martek

Witam!
Jestem zwolennikiem wyprowadzenia religii jako przedmiot ze szkoły!
2 godziny tygodniowo to prawdziwe szalenstwo. W nauczaniu zawodowym jest jej tyle samo co j. polskiego – to szaleństwo.
Lekcje w 80% są nudne i na tzw. przetrwanie. Można w zamian zaproponować wspieranie nauki języka angielskiego cz już wcześniej wspomnianej ekonomi.

maria

Rząd hipokrytów i dewotów zniszczy psychikę dzieci !

max

Religia w szkole nie jest przedmiotem jest czasem przeznaczonym na indoktrynację, na deformowanie umysłów naszych dzieci i młodzieży pod potrzeby Kościoła. Ta instytucja składająca się z 35 tysięcy urzędników na różnych poziomach hierarchii i stanowisk, która wciąż rozwija się, potrzebuje wciąż dużych pieniędzy do dostatniego życia, ktoś musi na taką armię ludzi pracować, najlepiej dobrowolnie i jej chronić i bronić. Ktoś musi pilnować jej interesów, nawet kosztem własnych i rodziny wyrzeczeń. Dlatego każda godzina indoktrynacji jest cenna dla Kościoła, dlatego Kościół walczy o kolejne godziny i egzaminy maturalne nie bacząc na to ,że ogranicza i zubaża nasze kolejne pokolenia młodych… Czytaj więcej »

M.

Jeśli ten przedmiot jest w stanie podnieść średnią ocen z semestru to jestem za. Pytanie do tych co ewentualnie kiedyś uczeszczali na takie lekcje! Pamiętacie coś? Ja jedynie wyjście z katechetka na dwór żeby się dotlenic a poza tym bie wiele w głowie zostało a do średniej ocen dużo mi pomógł ten przedmiot. Nie siejcie paniki. Dzisiaj każdy ma prawo wyboru, są szkoły prywatne bez religii które polecam bo w zwykłej szkole jeśli dzisiaj ktoś przetrwa bez nałogów to cud.

Ponton

Przecież w klasach 1-6 jest coś takiego jak przyroda i to nie jest liczone ani jako fizyka, ani jako chemia. Te obliczenia to czysta manipulacja!

P.

coś tu nie tak Po pierwsze: w klasach 1-3 szkoły podstawowej prowadzone jest tzw. nauczanie zintegrowane i nie mam pojęcia w jaki sposób autor obrazka wyliczył ile w tym jest godzin biologii, chemii, fizyki. A religie są faktycznie 2 w tygodniu. 2. W klasach 4-6 szkoły podstawowej są po 2 przyrody i po 2 religie w tygodniu. Czyli wychodzi po równo Należałoby także dodać, że w niektórych szkołach (jeśli nie we wszystkich), gdy rodzice wybierają religię i etykę, to religii jest wtedy 1h tygodniowo. 3. W gimnazjum w całym cyklu kształcenia są 4 chemie, 4 fizyki i 4 biologie tygodniowo… Czytaj więcej »

marek

grafika jest dobra i prawidłowa tylko ty dodajesz sobie kolejne przedmioty o których nie ma mowy w tekście. Nauczcie się czytać ludzie

kat

Panie Boże widzisz i nie grzmisz- przecież macie wolny wybór nikt was nie zmusza wierzyć. Kto buduje życie na Panu Bogu to chce pogłębiać wiedzę na ten temat, aby w wieku 60 lat nie mówił paciorka i nie chodził do kościółka tylko był świadomym i dojrzałym katolikiem. Tak jak na matematyce ciągle poznajesz bardziej skomplikowane zadania do rozwiązania tak w życiu będziesz musiał się zmagać z coraz trudniejszymi doświadczeniami- dla wierzącego Pan Bóg jest oparciem w takich chwilach, a reszta niech radzi sobie sama. WOLNA WOLA ALE PAN BÓG KOCHA WSZYSTKICH NAS. Przed II wojną światową w Polsce każdego dnia… Czytaj więcej »

Franek

Sam jestem uczniem i wiem, że najważniejsze w życiu to być dobrym człowiekiem. Tego na biologii, chemii, fizyce sie nie nauczę. Lekcje religii ciekawe w mojej szkole i jak najbardziej na plus. Rozwój wrażliwości i chęci do działania na rzecz innych, pokazanie młodzieży że na świecie jest coś ważniejszego niż kasa. Mając codziennie 7 lekcji z `przemiłymi i pełnymi życia` nauczycielkami, lekcja religii z miłą katechetką jest bardzo przyjenmna i zachęca do myślenia troche szerzej, niż własne ja.