Ranczo Party

ranczo partyPies Pikuś urządza urodziny. Goście zjawili się dość licznie, przyszedł niemal cały zwierzyniec, ale tylko nieliczni zabrali baloniki. W ten oto sposób przenosimy się na prerię, a konkretniej na ranczo pełne zwierząt. Co nas tam spotka i czego możemy oczekiwać po urodzinowej imprezie? Czas na recenzję gry Ranczo Party od Wydawnictwa Trefl Joker Line.

Zawartość gry:

W skład gry wchodzi 49 kart (po siedem kart każdego z siedmiu zwierząt) oraz 40 zielonych żetonów, które symbolizują liczbę zgromadzonych punktów. Całość mieści się w bardzo ładnym i zgrabnym pudełku. Gra utrzymana jest w klimacie kreskówkowym i trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę bardzo estetycznie.

ranczo party

Rozgrywka:

Grę rozpoczynamy od rozdania siedmiu kart dla każdego gracza. Pozostałe karty pozostawiamy na stosie kart, które później będziemy dobierać. Wyciągamy z wierzchu stosu jedną kartę i układamy ją na stole – to będzie karta startowa w naszej układance. Teraz każdy z graczy będzie dokładał po jednej karcie. Możemy dokładać karty na dwa sposoby:
– dokładamy kartę o numeracji identycznej co karta, która jest już na stole – wtedy kartę układamy powyżej lub poniżej tej karty, rozpoczynając w ten sposób nowy wiersz.
– dokładamy kartę która ma o jeden wyższy/niższy numer od tego co jest już na stole – wtedy kartę układamy w wierszu obok danej karty.

Po każdym wyłożeniu karty dobieramy kolejną ze stosu, tak aby mieć ciągle siedem kart w ręce. Może się też tak zdarzyć, że żadna karta którą mamy nie pasuje do tej układanki, wtedy odkładamy na spód talii jedną kartę i losujemy nową.

ranczo party gra

Przykładowy układ kart po kilku kolejkach. Dokładając kartę z numerem 7 otrzymamy punkty.

Cel gry:

Celem gry jest zdobywanie punktów za ukończone wiersze lub kolumny. Jeżeli po dołożeniu naszej karty w danym wierszu bądź kolumnie znajdzie się siedem kart (czyli cały komplet) to wtedy za ten wiersz otrzymujemy 1 punkt. Jeśli w tym wierszu lub kolumnie jest zwierzę z balonikiem, to za każdy taki balonik otrzymujemy dodatkowy 1 punkt. Gramy tak aż do momentu, kiedy graczom pozostanie tylko jedna karta w ręce.

Istotą gry jest więc planowanie odpowiedniego rozłożenia kart. Naszym zadaniem będzie tak dokładać karty, by zmusić rywala do położenia przedostatniej karty w danym rzędzie czy kolumnie, dzięki czemu to my będziemy mieć szansę zamknąć dany układ i zgarnąć punkty. O ile na początku rozgrywki gra jest dość luźna bo nie mamy często zbyt dużego wyboru i często nie ma to większego znaczenia co wyłożymy, o tyle wraz z pojawianiem się kolejnych kart mamy coraz więcej możliwości i musimy powoli kalkulować co nam się najbardziej opłaca. Można więc powiedzieć, że gra się rozkręca w miarę upływu czasu, a największe emocje są na koniec. Cała rozgrywka trwa około 10 minut, więc można szybko rozegrać kolejną partię. Trzeba też dodać, że choć gra mieści się w małym pudełku to jednak całość zajmuje sporo miejsca na stole, więc trzeba się do tego uprzednio przygotować.

Modyfikacje:

W oryginalnej wersji nie mamy zbyt dużego pola do popisu jeśli chodzi o modyfikowanie zasad. Ja natomiast pokusiłem się o jedną, która moim zdaniem doda trochę smaczku tej grze. Proponuję Wam spróbować rozegrać partię, w której po wyłożeniu karty z balonikiem możemy wyłożyć kolejną kartę. Choć zmiana wydaje się prosta, to jednak jest ciekawym urozmaiceniem strategii w tej grze.

ranczo party gra planszowa

Tak prezentują się karty podstawowe i z balonikami.

Jaka to jest gra?

Losowość – w miarę upływu gry losowość odgrywa coraz mniejszą rolę, sporo zależy od decyzji podejmowanych przez nas i przez rywala.
Złożoność – gra jest bardzo prosta i polega na dokładaniu odpowiedniej karty do układanki na stole.
Interakcja – to co możemy wyłożyć na stół zależy bezpośrednio od tego co wykładał m.in. nasz rywal. Gracze mają więc wpływ na to co zrobi rywal, nie jest to jednak interakcja negatywna.
Mechanika – pomysł z balonikami uważam za trafiony, sam mechanizm układania też się sprawdza i nie ma tutaj jakichś większych błędów. Trzeba tutaj dodać, że gra się rozkręca i najciekawsza jest pod koniec rozgrywki.
Wykonanie – karty są solidne, a grafiki komiksowe.

Dla kogo jest to gra?

Mechanika gry przypomina trochę taki pasjans na punkty – co jednym się spodoba, a innym mniej. W Ranczo Party nie mamy negatywnych interakcji, klimat gry też jest kreskówkowy, a do tego same zasady są bardzo proste – to wszystko sprawia, że moim zdaniem gra jest skierowana głównie do osób, które nie są graczami zaawansowanymi i szukają czegoś lekkiego do np. gry ze swoimi dziećmi czy młodszym rodzeństwem. I tu rzeczywiście gra się może sprawdzić jako szybka logiczna układanka. Kiedy szukamy czegoś trudniejszego i bardziej strategicznego to dużo lepszą propozycją z tej samej serii będzie Kryptos.

Podsumowanie:

Ranczo Party to bardzo luźna i spokojna gra, która w swojej specyfice przypomina układankę dla kilku osób. Gra z jednej strony jest bardzo prosta, a z drugiej ma w sobie zaszyte elementy logicznego myślenia i główkowania. Myślę, że jest to pozycja skierowana raczej do graczy mniej zaawansowanych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z logicznymi grami karcianymi i to tu upatrywałbym główny target tej gry. Od siebie dodam też, że otoczka tej gry sprawia, że może się nadać na prezent dla dziecka – oczywiście z dołączonym do tego balonikiem :)

Informacje o grze:

Ranczo Party – Wydawnictwo Trefl Joker Line
Ilość graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 10 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Trefl Joker Line

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Derek

Taka sobie gra ale faktycznie spodoba się tym którzy lubią pasjansa

Masza

Z tym balonikiem i dodatkową kolejką to powiem że to bardzo dobry pomysł. Aż dziwne że tego nie ma w oryginalnej wersji…