Przed Tobą sprawdzian z matematyki, który sprawdzi Twoją wiedzę z działu: Przedziały liczbowe i zbiory. W teście znajduje się 10 zadań, a każde z nich jest warte 1 punkt. Całość powinna Ci zająć około 15 minut. Po zakończeniu sprawdzianu możesz przejrzeć swoje odpowiedzi wraz z pełnymi rozwiązaniami do zadań. Życzę powodzenia!
Zadanie 1. (1pkt) Rzucamy tradycyjną sześcienną kostką. Chcąc precyzyjnie zapisać jakie wyniki możemy otrzymać w takim rzucie posłużylibyśmy się zapisem:
Zadanie 2. (1pkt) Ile jest liczb całkowitych mieszczących się w przedziale \(x\in(1;9\rangle\)?
Zadanie 3. (1pkt) Dane są dwa zbiory \(A=\{1,2,3\}\) oraz \(B=\{2,3,4\}\). W związku z tym:
Zadanie 4. (1pkt) Ile elementów ma iloczyn \((-\sqrt{2};2\sqrt{2})\cap N_{+}\)?
Zadanie 5. (1pkt) Suma przedziałów \((-4;2)\cup\langle-1;5)\) jest równa:
Zadanie 6. (1pkt) Poniższa graficzna prezentacja obrazuje przedział \(\langle-3;5\rangle\).
Zadanie 7. (1pkt) W pewnej szkole wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego, niemieckiego lub obydwu tych języków jednocześnie. Jeżeli języka angielskiego uczy się \(70\%\) uczniów, a niemieckiego \(40\%\), to znaczy że obydwu języków jednocześnie uczy się \(10\%\) uczniów.
Zadanie 8. (1pkt) Jaś i Małgosia zastanawiają się, czy jest możliwe, aby iloczyn przedziałów był zbiorem pustym. Jaś uważa, że jest to możliwe. Małgosia twierdzi, że iloczyn przedziałów nigdy nie będzie zbiorem pustym, za to zbiorem pustym może być suma przedziałów. Kto ma rację?
Zadanie 9. (1pkt) Suma przedziałów \((-2;3\rangle\cup(3;6)\) jest równa:
Zadanie 10. (1pkt) Zbiór \(A\) składa się z dodatnich liczb naturalnych podzielnych przez \(5\), które są mniejsze od \(30\). Zbiór \(B\) składa się z dodatnich liczb naturalnych podzielnych przez \(3\), mniejszych od \(20\). Ile elementów ma zbiór \(A\setminus B\)?
„Zbiór A składa się z liczb podzielnych przez 5, które są mniejsze od 30. Zbiór B składa się z liczb podzielnych przez 3, mniejszych od 20. Ile elementów ma zbiór A∖B?”
Może warto doprecyzować, że chodzi o liczby naturalne. Podzielność można potraktować szerzej, dla całkowitych i wtedy będzie nieskończenie wiele elementów A\B.
W sumie to słuszna uwaga – nanoszę w takim razie tę sugestię! :D
3 elementy
polecam