Zagadnienia, które omawiam w tej części kursu:
- Podstawowe informacje o procentach
- Jakim procentem jednej liczby jest druga liczba
- Obliczanie procentu z liczby
- Liczba o x% większa lub mniejsza
- Liczby stanowiące x% pewnej liczby
- Podwójna obniżka/podwyżka ceny
- Zadania podatkowe
- Kapitalizacja odsetek
Zbiór zadań do tej części kursu:
Procenty – zadania maturalne
Ależ Ty świetnie tłumaczysz!! Niby prosty temat, a jak wiele ciekawych i różnorodnych zadań udało Ci się pokazać.
Chyba źle wyszło w 24 min w tym szybkim sprawdzeniu ?
Hmm, przecież dobrze wyszło :) Pokazałem, że 1626,02 netto to równowartość 2000 brutto :)
Świetnie tłumaczysz ;) mam nadzieję, że mojej poprzedniej wiadomości przed edycją nie widać, bo tylko się wygłupiłem. :D
Nie ma głupich pytań, wszyscy się tutaj uczymy, więc śmiało można pytać :) Dzięki za miłe słowa i trzymam kciuki za jak najwyższy wynik na maturze! :)
Czwarty przykład czarna magia nie rozumiem czemu jest tam mnożone przez 5 nie zostało to wytłumaczone. 15 = 2/10x /*5. Dlaczego? Wyszło z tego 15*5 = 75 co się stało z 2/10x?
No to może inaczej – jak chciałbyś rozwiązać równanie 15=2/10x? :) Takim klasycznym sposobem jest odpowiednie pomnożenie obydwu stron, tak aby po jednej stronie mieć x, a po drugiej mieć jakąś liczbę. No a przez co należy pomnożyć obydwie strony, by zamiast 2/10x mieć samego x? Trzeba pomnożyć obydwie strony przez 10/2 czyli właśnie przez 5. Stąd też 15*5 daje 75, a 2/10x pomnożone przez 5 daje x :)
Dziękuje za wytłumaczenie
Ja zupełnie inaczej liczę. Zapisuje sobie że np. 15=20% x=100% i teraz na krzyż 15*20 i dzielę na 100 wydaje mi się to bardziej oczywiste i mniej zagmatwane haha