Prezencik

prezencikKtóż z nas nie lubi otrzymywać prezentów? Zarówno obdarowywanie się drobiazgami jak i ich przyjmowanie jest niezwykłe miłe, przez co wielu z nas wyczekuje różnych świąt i imprez z niespodziankami. Czas na grę, która przełamie te schematy i sprawi, że podarków od rywali będziemy unikać jak ognia. Gotowi na Prezencik?

Zawartość gry:

W bardzo poręcznym pudełku z grą znajdziemy 33 karty oraz 55 plastikowych żetonów. Karty mają na sobie nadrukowane liczby od 3 do 35 i to będzie wokół nich będzie się odbywać główna oś całej rozgrywki. Z tego też względu nie znajdziemy tam żadnych grafik czy innych elementów, które byłyby potrzebne nam do gry. Czy to oznacza że będziemy cały czas liczyć i że jest to gra matematyczna? Otóż nie!

prezencik gra karciana

Talia kart i zestaw znaczników w małym pudełku.

Rozgrywka:

Rozpoczęcie rozgrywki jest niezwykle proste. Wystarczy potasować karty, usunąć dziewięć z nich, pozostałe ułożyć w stosie na środku stołu, a zawodnikom przydzielić od 7 do 11 żetonów (w zależności od liczby graczy). To wszystko! Błyskawicznie więc przechodzimy do sedna sprawy. Pierwszy gracz odkrywa kartę z wierzchu stosu i ma wybór: wziąć kartę na swoją stronę albo położyć żeton, który trzyma w ręce. Jeśli wybierzemy kartę, to trafia ona na naszą stronę (jest widoczna dla wszystkich graczy). Jeśli natomiast wyłożymy żeton, to kolejny gracz ma identyczny wybór: dołożyć kolejny żeton, czy wziąć kartę wraz z wszystkimi żetonami, które się na niej znajdują.

prezencik gra g3

Pierwszy ruch gracza na dole – odkrył kartę z wierzchu stosu (24) i zdecydował się jej nie brać, dlatego położył na niej swój żeton. Teraz ruch należy do kolejnej osoby i musi ona zdecydować – czy wziąć 24 z żetonem, czy położyć na karcie drugi żeton.

Jeśli któryś z graczy skusi się na kartę (i ewentualnie na żetony do niej dołączone) to wybiera kolejną kartę ze stosu i dalej postępujemy analogicznie, aż do wyczerpania się stosu. I na czym polega cała zabawa?

prezencik gra recenzja

Gracz po lewej stronie zdecydował się wziąć kartę na swoją stronę, zyskując przy okazji żeton. Odkrył więc kolejną kartę (16) i tym razem zdecydował się położyć na niej żeton. Teraz ruch ma gracz po prawej stronie, który może wziąć tę kartę wraz z żetonem, lub dołożyć swój żeton.

Cel gry:

Zdobywane przez nas karty są de facto ujemnymi punktami. Przykładowo zebranie karty z numerem 17 oznacza 17 punktów karnych na koniec gry. Dodatkowo za każdy zachowany żeton otrzymamy skromny bonus w postaci 1 dodatniego punktu. O tym, że grę wygra osoba, która ma najmniej ujemnych punktów chyba nie muszę dodawać. Ale… Jest jeszcze jedna zasada, która nadaje grze sens. W momencie gdy zbierzemy ciąg następujących po sobie liczb, wtedy karne punkty otrzymujemy tylko za najniższą kartę znajdującą się w tym ciągu. Jeśli więc zgarniemy ze stołu liczby 16, 17, 18 i 19, to nie otrzymamy 70 ujemnych punktów, tylko 16!

prezencik gra opinie

Na koniec gry uzbieraliśmy takie oto karty. 14, 15 i 16 tworzą ciąg, więc ujemne punkty otrzymamy tylko za „czternastkę”. Łącznie wraz z czterema żetonami daje to wynik 6+8+14+25+27-4 = 76 punktów ujemnych.

I tu zaczyna się cała zabawa w Prezencik. Załóżmy sytuację, w której mamy już 17 po swojej stronie i na stole pojawia się 19. Wziąć i liczyć, że dobierzemy jeszcze 18? Jeśli tak zrobimy, to nasi rywale nie są przecież głupi i jak tylko pojawi się 18 na stole, to będą chcieli nam tę kartę zgarnąć (tak abyśmy dostali punkty za 17 i 19). Ale czy zgarną na pewno? Przecież wtedy sami złapią 18 punktów karnych! Może więc warto zaryzykować, a najwyżej wkopiemy w wysoką kartę naszego rywala? A może 18 w ogóle nie ma w tym stosie i stracimy tylko my?

Tu nie ma dobrych odpowiedzi, tu nie ma idealnych wyborów – trzeba zaryzykować, trzeba podpuszczać rywali i trzeba brać na siebie bolesne karty. Elementy ryzyka i interakcji nie są niczym nowym w grach planszowych i karcianych, ale zazwyczaj stanowią one mniejszą/większą część gry. W tej grze w zasadzie cała rozgrywka opiera się na tych cechach i na emocjach z nimi związanych.

Opracowanie strategii działania nie jest łatwe, bo mamy w grze sporo niewiadomych – nie znamy kolejności wychodzenia kart i tak w zasadzie to nawet nie wiemy czy karta na którą czekamy w ogóle jest w stosie. Co więcej, nie samymi kartami musimy się kierować, bowiem bardzo ważną rolę odgrywają też te niepozorne żetony (pozwalają nam one na unikanie wzięcia karty). Czasem więc opłaci się nam wziąć kartę z żetonami tylko po to, by w przyszłych kolejkach móc oddalać od siebie niebezpieczeństwo. A te wszystkie kalkulacje nie są łatwe, bo dość trudno znaleźć dobry przelicznik kart/żetonów. Czy np. wzięcie liczby 23 i czterech żetonów jest opłacalne? 23 to dość wysoka liczba, ale z drugiej strony nie taka najwyższa, a ma już cztery żetony (czyli o cztery tury więcej będziemy mogli unikać dobierania kart). A jak położymy na nią piąty żeton, to nie dość, że stracimy swój żeton to rywal zyskać może pięć, dzięki czemu odskoczy bardzo mocno od stawki. Żetony są więc kluczem do sukcesu, mimo iż na koniec gry dają tylko jeden punkt. Czasem kusiło mnie by zwiększyć tę punktację (np. dając dwa lub trzy punkty za żeton, albo tworząc jakiś ciąg rosnący np. trzy punkty za dwa żetony, sześć za trzy, dziesięć za cztery itd.), ale jednak i tak ostatecznie wracałem do podstawowych zasad, bo gwarantowały one większe emocje podczas samej rozgrywki.

prezencik gra planszowa

Przykład ciekawej sytuacji. Jest ruch gracza na dole – ma on już niestety dwie bardzo wysokie karty, ale za to ma zdecydowanie najwięcej żetonów. Teoretycznie mógłby swoimi żetonami unikać brania tak wysokich kart jak 32, ale… jeśli weźmie tę kartę, to będzie miał 20 żetonów, przy 6-7 żetonach rywali. To dałoby mu bardzo dużą przewagę nad rywalami i dlatego też prawdopodobnie zdecyduje się wziąć tę kartę.

Jaka to jest gra?

Losowość – nie ma wątpliwości, że tej losowości jest sporo. Podejmujemy pewne wybory niejako w ciemno – nie wiemy czy karta na którą czekamy jest w ogóle w stosie, a nawet jeśli to czy wypadnie w korzystnym dla nas momencie (tak aby nie podebrali nam jej rywale). Dużo więc zależy od szczęścia, kolejności wykładania kart i od tego jak zachowają się nasi rywale.
Złożoność – zasady są banalne, a sama gra jest bardzo lekka. Nie ma problemu z dołączaniem do gry nowych graczy, także tych którzy nie są miłośnikami planszówek czy karcianek.
Interakcja – jest spora i jest odczuwalna chociażby przez sam fakt podbierania sobie kart (nawet kosztem zrobienia sobie samemu krzywdy).
Mechanika – ogólnie idea gry jest prosta i opiera się na wyczuwaniu odpowiedniego momentu. Musimy podjąć decyzję czy warto wziąć daną kartę i kilka żetonów, którymi potem będziemy mogli unikać dobierania kolejnych kart, czy też może lepiej samemu wyłożyć żeton i wcisnąć kartę komuś innemu.
Wykonanie – dobrze że zastosowano żetony plastikowe, a nie kartonowe, dzięki czemu gra jest dużo trwalsza. Karty choć bardzo proste, to są czytelne i nie rozpraszają nas zbędnymi rzeczami.

Dla kogo jest to gra?

Prezencik jest typową grą imprezową. Śmiało mogą w nią zagrać zarówno młodsi jak i starsi, dzięki czemu jest to tytuł dość uniwersalny jeśli chodzi o wiek graczy. Z racji tego, że gra jest losowa, to spodoba się bardziej graczom początkującym, którzy nie mieli do tej pory większej styczności z takimi grami i to właśnie przede wszystkim do tej grupy kierowałbym tę recenzję. Sama gra jest bardzo poręczna, dzięki czemu możemy ją zabrać w jakąś podróż i grać w nią chociażby w pociągu.

Podsumowanie:

Prezencik to szybka, lekka i niezobowiązująca gra karciana, w której nie odczuwamy presji na wynik, nastawiając się głównie na dobrą zabawę z dużą dawką bezpośredniej interakcji. Jeśli przy okazji wygramy to tym lepiej, ale trzeba mieć świadomość że nie wszystko w tej grze zależy od nas i od naszego geniuszu taktycznego. Można parę rzeczy zaplanować nastawiając się na jakieś konkretne karty, ale trzeba mieć świadomość, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli, zwłaszcza że rywale już zadbają o to by pokrzyżować nam plany. Z tego też względu gra wymusza na graczach podejmowanie ryzyka i dość niekonwencjonalnych decyzji, które przy odrobinie szczęścia mogą zagwarantować nam końcowy sukces.

Informacje o grze:

Prezencik – Wydawnictwo G3
Ilość graczy: Gra dla 3-7 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 15-20 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo G3g3

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments