Polak Mały

polak małyTradycyjne memo z pięcioma wariantami gry, które w dodatku nauczy dzieci hymnu Polski – przed Wami Polak Mały, czyli kolejna gra Wydawnictwa IPN, która tym razem skierowana jest do najmłodszych graczy.

Zawartość gry:

W grze znajdziemy aż 48 bardzo dużych i solidnych kafelków, na których znajdują się kolejne wersy hymnu Polski oraz obrazki pozwalające na skojarzenia z daną linijką tekstu. Płytki te są koloru białego i czerwonego. Z drugiej strony kafelki układają się w herb Polski. Dodatkowo otrzymujemy bogatą instrukcję, która także ma w sobie zaszyte walory edukacyjne.

Rozgrywka i cel gry:

Choć mamy do czynienia z tradycyjnym memory, to jednak istnieje aż pięć wariantów jego rozegrania, co z pewnością urozmaici grę i sprawi, że dzieci nie będą się nudziły.
1. Pamiętaj słowa – w tym wariancie gry musimy pogrupować na początku kafelki białe i czerwone i ułożyć je odwrócone po obu stronach stołu. Naszym celem będzie odwrócenie po jednej płytce z każdej strony w taki sposób by znaleźć identyczne fragmenty hymnu. Jeśli to się uda, to gracz zabiera płytki ze stołu i zdobywa punkt. Jeśli fragmenty są różne, to odkłada je z powrotem na miejsce.

polak mały gra planszowa

Przykładowa para identycznych kafelków w memory.

2. Ułóż hymn – tutaj także dzielimy płytki na białe i czerwone, lecz zadaniem graczy będzie tym razem jak najszybsze prawidłowe ułożenie hymnu. Można w ten wariant grać albo w dwie osoby gdzie każda układa wybrany kolor, albo w większych grupach co z pewnością wzmocni rywalizację między dziećmi. Podstawowym warunkiem zaliczenia zadania jest nie tylko czas w jakim to zrobimy, ale przede wszystkim prawidłowe ułożenie hymnu. Jeżeli hymn obydwu zespołów jest ułożony prawidłowo, to po odwróceniu kafelków powinno nam się ukazać godło Polski.

polak mały gra planszowa

Hymn Polski w pełnej okazałości.

3. Znajdź błąd – jest to wariant, który możemy rozegrać po rozgrywce „Ułóż hymn”. W prawidłowo ułożonym hymnie jedna osoba zmienia położenie dowolnej liczby kafelków, a pozostali gracze muszą odnaleźć gdzie zaszła ta zmiana i naprawić błąd. Jeśli gramy w większym gronie to warto zastosować wariant gry na punkty, gdzie ten kto zgadnie jako pierwszy otrzymuje 1 punkt. Instrukcja zakłada, że gramy w ten sposób przez pięć kolejek, ale równie dobrze można grać np. do określonej liczby zdobytych punktów.

4. Układanie herbu – tak jak wspomniałem Wam na początku, kafelki z hymnem po drugiej strony mają wzór herbu Polski. Zadaniem graczy będzie więc jego jak najszybsze ułożenie. Możemy to zrobić grając w zespołach, wtedy jeden zespół otrzymuje karty białe, a drugi czerwone i ten kto ułoży pierwszy połówkę herbu ten wygrywa.

polak mały gra

Po odwróceniu wszystkich kafelków otrzymamy duże godło Polski.

5. Zapamiętaj obrazki – jest to identyczna wersja rozgrywki co „Pamiętaj słowa”. Różnica polega tak naprawdę na tym, że mogą w niej uczestniczyć także najmłodsi, którzy jeszcze nie potrafią czytać. Wtedy memory odbywa się na podstawie obrazków znajdujących się na kafelkach. W tym wariancie rodzice mogą podpowiadać swoim dzieciom jaki jest tekst danej linijki hymnu. Można też wykorzystać do tego celu książeczkę/instrukcję załączoną do gry, dzięki której dzieci które słabo czytają i słabo znają hymn mogą go poprawnie ułożyć dzięki kolejności obrazków występujących na płytkach.

Jaka to jest gra?

Losowość – jak na klasyczne memory przystało – gra jest losowa na początku, a z biegiem rund liczy się coraz bardziej pamięć.
Złożoność – zasady gry są bardzo proste, ale na uwagę zasługuje fakt że mamy tutaj kilka wariantów rozgrywki.
Interakcja – jest to gra przeznaczona dla dzieci, nie ma więc mowy o negatywnych interakcjach. Co więcej, są możliwości współpracy pomiędzy graczami (np. wspólne układanie hymnu)
Mechanika – klasyczne memory z dobrze wpisaną tematyką patriotyczną. Na plus zasługuje możliwość rozgrywania tego na wiele sposobów.
Wykonanie – płytki są bardzo solidne ze względu na to, że gra jest przeznaczona dla dzieci. Na plus zasługuje umieszczenie na kafelkach zarówno tekstu jak i obrazków, dzięki czemu mogą w to grać nawet dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać.

Dla kogo jest to gra?

Gra zdecydowana jest skierowana do najmłodszych graczy oraz ich rodziców lub wychowawców. Śmiało można ją polecić także wszystkim placówkom edukacyjnym, gdyż gra naprawdę potrafi ubarwić naukę hymnu Polski czy to na lekcjach muzyki czy to w przedszkolu czy szkole.

Podsumowanie:

Polak Mały to tradycyjna gra memory z zaszytym walorem edukacyjnym, który umożliwia dzieciom poznanie tekstu hymnu Polski. Podoba mi się to, że gra posiada kilka wariantów rozgrywki, dzięki czemu nie powinna znudzić się dzieciom. To co z pewnością spodoba się rodzicom to fakt, iż gra jest naprawdę elastyczna jeśli chodzi o wiek dzieci do których jest skierowana – dzięki obrazkom śmiało mogą w nią zagrać nawet czterolatki.

Informacje o grze:

Polak Mały – Wydawnictwo IPN
Ilość graczy: Gra dla 2-8 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 4 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo IPN.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments