Pędzące Jeże

pędzące jeżePędzące Jeże to nowa odsłona bardzo popularnej gry – Pędzące Żółwie. Z pozoru gra wydaje się być zbliżona do swojej poprzedniczki, ale niech Was nie zmyli te podobieństwo nazw. Tak naprawdę Pędzące Jeże to gra z mocno zmienioną mechaniką, co sprawia że gracze mają dużo większy wpływ na końcowy wynik danej rozgrywki niż w przypadku Pędzących Żółwi.

Zawartość gry:
pędzące jeże

Tak wyglądają elementy znajdujące się w pudełku.

Zanim przejdziemy do zasad i ogólnych wrażeń spójrzmy na to co mamy w pudełku z grą, a jest tutaj kilka zmian względem Pędzących Żółwi. W pudełku znajdziemy:
– Planszę
– Cztery drewniane jeże
– 55 kart do poruszania jeży
– 36 żetonów z punktami
– Instrukcję

Całość jest wykonana bardzo dobrze, a jeże są duże i stabilnie poruszają się po planszy. Grafiki utrzymane są w klimacie kreskówkowym.

Rozgrywka:

Przystępując do rozgrywki ustawiamy cztery jeże na starcie i rozdzielamy wszystkie karty pomiędzy graczy. W ten sposób już na początku rozgrywki mamy jasną sytuację jeśli chodzi o wybór kart. Niczego już potem nie będziemy dobierać, a to oznacza że od razu możemy starać się wybrać najodpowiedniejszą strategię. Zadaniem graczy jest poruszać się czterema jeżami za pomocą kart, które mają w swojej ręce. Każda karta porusza do przodu jednego konkretnego jeża o jedno lub dwa pola (w zależności od ilości plusów na karcie). Każda karta może być użyta tylko raz. Po wykorzystaniu karty gracz pozbywa się jej ze swojej ręki, a kolejka przechodzi na kolejnego uczestnika. Gramy tak do momentu aż jeden z jeży dojdzie na metę. Jednak nie oznacza to, że gracz który doprowadził jeża do mety wygra rozgrywkę…

Cel gry:

Gracz nie ma swojego przyporządkowanego jeża, tak jak było to w przypadku żółwi. W Pędzących Żółwiach zwycięzcą był ten, którego żółw dotarł pierwszy na metę. Jak więc wybieramy zwycięzcę? Tutaj zwycięzcą będzie ten, kto zgromadzi na koncie najwięcej punktów za całą rozgrywkę. Punkty otrzymujemy za karty które zostały nam w ręce i mnożymy je przez wartość punktową jeży na planszy. Jeżeli mamy 2 żółte jeże w ręce i żółty jeż stoi na polu o wartości 1, to otrzymamy 2 punkty. Jeżeli mamy kartę fioletowego jeża, który stoi na polu „-1” to wtedy jeden punkt tracimy. Dodatkowo gracz, który doprowadzi jeża do mety uzyskuje 3 punkty. W ten sposób podliczamy punkty za wszystkie jeże i pobieramy odpowiednie wartości żetonów na swoją stronę. Gra trwa tyle rund ilu graczy jest przy stole. Kto uzyska najwięcej punktów ten wygrywa.

pędzące jeże

Przykład końca rozgrywki. Gracz otrzyma 0 punktów za Jokera, 2 punkty za fioletowego jeża, -1 punkt za zielonego jeża, 3 punkty za jeża czerwone i 1 punkt (lub 2 w wariancie zaawansowanym) za jeża żółtego.

Modyfikacje:

Do punktacji można stosować kilka modyfikacji. Autorzy gry podpowiadają, że można urozmaicić grę np.:
– dopisując 6 punktów dla gracza który doprowdził jeża na metę
– podwajając punkty za jeża z dwoma plusami
– mnożąc przez 5 liczbę punktów za jeże, które mamy w ręce podwójnie (np. dwa jednakowe fioletowe jeże)

Gra jest jednak na tyle elastyczna, że śmiało możemy pokusić się o własne (nieoficjalne) sposoby urozmaicania gry. W pierwotnej wersji jeśli jeże znajdują się na tym samym polu to stoją obok siebie. Można zastosować wariant znany z Pędzących Żółwi i nakładać na siebie kolejne jeże, a ten jeż który jest na dole poruszając się zabierałby także tego który jest na jego plecach.

pędzące jeże

Przykład modyfikacji z użyciem „pleców” jeży.

Powyższa modyfikacja może bardzo łatwo zamienić się w zasady gry znane z Pędzących Żółwi, gdzie każdy ma swojego wybranego żółwia. Na początek można rozdać po 5 kart i wystarczy że każdy gracz z kart mających w swojej ręce wybierze jedną i położy ją zakrytą na stole. Następnie gracze poruszaliby się jeżami aż do mety (także z wykorzystaniem mechanizmu „pleców”) dobierając po jednej karcie po każdym ruchu. Zwycięzcą byłby ten gracz, który na zakrytej karcie ma kolor jeża który dotarł na metę.

Ciekawą opcją jest też odwrócenie zasad gry – czyli dążenie do jak najmniejszej ilości punktów, a nie jak największej.

Jaka to jest gra?

Losowość – gra ma w sobie elementy losowości, ale żeby wygrać trzeba liczyć nie tylko na szczęście ale i na taktykę wykładania kart.
Złożoność – gra jest prosta, ale jest nieco bardziej złożona od Pędzących Żółwi. W miarę potrzeby można przekształcić ją na nieco prostszą dla dzieci.
Interakcja – gracze nie mają wpływu na swoich rywali, każdy wykonuje swoje ruchy samodzielnie i suwerennie. Interakcja ogranicza się do tego, że czasem rywalowi możemy przypadkowo pomóc lub zaszkodzić, ale nie ma tutaj mowy o negatywnych interakcjach.
Mechanika – mechanika gry jest bardzo dobra, do tego gra jest elastyczna jeśli chodzi o modyfikowanie jej zasad, dzięki czemu nie znudzi się dzieciom zbyt szybko.
Wykonanie – grafiki bardzo przyjemne, całość wykonana jest solidnie.

Dla kogo jest to gra?

Pędzące Jeże polecałbym przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Zazwyczaj jest tak, że gry w które mogą grać dzieci nie są zbyt atrakcyjne dla dorosłych, często też wymagają od rodziców tego by specjalnie ułatwiały dzieciom rozgrywkę dając im szansę na wygraną. W przypadku tej gry nie mamy tego problemu – gra jest naprawdę prosta, a jednocześnie zmusza graczy do myślenia i analizowania, będąc przy tym atrakcyjna dla każdej grupy wiekowej. Dodatkowe modyfikacje (zarówno te oficjalne jak i nieoficjalne) pozwalają nam dostosowywać trudność rozgrywki do wieku dzieci, a także świetnie urozmaicają rozgrywkę, przez co Pędzące Jeże będą grą nie tylko na jeden wieczór.

pędzące jeże

Gra zajmuje niewiele miejsca i mieści się w małym poręcznym pudełku, nadaje się więc na wycieczkę czy też do pociągu.

Podsumowanie:

Z pewnością Pędzące Jeże są grą o wiele bardziej rozbudowaną od Pędzących Żółwi i co najważniejsze – dzięki tym modyfikacjom gracz ma większy wpływ na swój końcowy rezultat. Gra oferuje bardzo ciekawy mechanizm, bowiem z jednej strony chcemy przesunąć jakiegoś jeża do przodu i zwiększyć jego wartość punktową, ale z drugiej strony pozbywamy się karty, która mogłaby nam te punkty dać. Musimy więc z jednej strony dopasować strategię do siebie jak i do tego co robią nasi rywale. Jest to na tyle przyjemne kombinowanie, że gracze nie czują się zmęczeni czy znużeni – a wręcz przeciwnie, są pod wpływem emocji także podczas posunięć swoich rywali.

Ważną kwestią jest też to, że jeśli zasady tej rozgrywki niezbyt odpowiadają naszym dzieciom, to śmiało można tę grę uprościć do wariantu znanego z Pędzących Żółwi, albo wręcz przeciwnie – uczynić ją trudniejszą i bardziej atrakcyjną.

Dane o grze:

Pędzące Jeże – Wydawnictwo Egmont
Ilość graczy: Gra dla 3-5 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 6 roku życia
Czas gry: 1 runda ok. 10 minut. Ilość rund zazwyczaj taka jak ilość graczy.
Egzemplarz gry do recenzji przesłało wydawnictwo Egmont.

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artek83

Moja córka pokochała tę grę, więc polecam wszystkim rodzicom. Będę musiał wypróbować te propozycje zmian bo brzmią ciekawie ;)

Ada

I żółwie i jeże są fajne. Jeże są chyba bardziej złożone, żółwie to bardziej dla przedszkolaków

Asik

Grałam kiedyś z dziećmi u znajomych w Żółwie – niby banalna gra a graliśmy w nią bez końca. Wygląda na to, że jeże dostarczają równie dobrej zabawy. Fajne są takie proste gry