Orzeł czy reszka?

Na stole leży 30 monet. 20 z nich jest odwróconych reszką do góry, a 10 orłem. Mając zawiązane oczy musimy podzielić te monety na dwie grupy w ten sposób, by w jednej i drugiej grupie było tyle samo monet z orłem na górze. Jak to zrobić?

  • Trzeba będzie pewne monety odwrócić.
  • Do jednej grupy wybieramy 10 dowolnych monet i odwracamy je. W ten sposób zawsze uda nam się osiągnąć identyczną ilość orłów w jednej i drugiej grupie.

9
Dodaj komentarz

Ania

Aha, próbuję wymyślić teraz coś aby temu zaprzeczyć ale nic nie mogę wymyślić… -_-

Ania

Mam! jak weźmiemy 10 z reszką i 5 z orłem to : odwrócimy wszystkie z reszką wyjdzie 15 orłów. Tym czasem w drugiej grupie będzie 10 reszek i 5 orłów. Wiem że jest małe prawdopodobieństwo ale jednak jest. :)

Ania

a nie… nie umiem nic takiego znaleźć

anonim

zakładając że monety są pomieszane to ta zagadka nie ma sensu: GRUPA 1 R R O O R R R R O O R R R O O – 9 Reszek i 6 Orłów GRUPA 2 R O R R R R R R R O R O R O R – 11 Reszek i 4 Orły Odwracamy 10 wybranych monet w grupie 1. O O R R O O O O R R R R R O O w tym wypadku mamy 8 Orłów i 7 Reszek GRUPA 2 R O R R R R R R R O… Czytaj więcej »

Kiri

Odwrócić wszystkie reszki, i podzielić 15/15. Najłatwiejsze rozwiązania najlepsze x’D

ikki

kombinowanie bez sensu bo wystarczy samym dotykiem rozpoznać, czy orzeł jest na górze czy reszka :) i dzięki temu rozstawić 2 identyczne grupy w których będzie 10 reszek i 5 orłów :)

lema

trzeba będzie pewnie zł obrócić