Orzeł czy reszka?

Na stole leży 30 monet. 20 z nich jest odwróconych reszką do góry, a 10 orłem. Mając zawiązane oczy musimy podzielić te monety na dwie grupy w ten sposób, by w jednej i drugiej grupie było tyle samo monet z orłem na górze. Jak to zrobić?

  • Trzeba będzie pewne monety odwrócić.
  • Do jednej grupy wybieramy 10 dowolnych monet i odwracamy je. W ten sposób zawsze uda nam się osiągnąć identyczną ilość orłów w jednej i drugiej grupie.

13
Dodaj komentarz

Ania

Aha, próbuję wymyślić teraz coś aby temu zaprzeczyć ale nic nie mogę wymyślić… -_-

Ania

Mam! jak weźmiemy 10 z reszką i 5 z orłem to : odwrócimy wszystkie z reszką wyjdzie 15 orłów. Tym czasem w drugiej grupie będzie 10 reszek i 5 orłów. Wiem że jest małe prawdopodobieństwo ale jednak jest. :)

Ania

a nie… nie umiem nic takiego znaleźć

anonim

zakładając że monety są pomieszane to ta zagadka nie ma sensu: GRUPA 1 R R O O R R R R O O R R R O O – 9 Reszek i 6 Orłów GRUPA 2 R O R R R R R R R O R O R O R – 11 Reszek i 4 Orły Odwracamy 10 wybranych monet w grupie 1. O O R R O O O O R R R R R O O w tym wypadku mamy 8 Orłów i 7 Reszek GRUPA 2 R O R R R R R R R O… Czytaj więcej »

Kiri

Odwrócić wszystkie reszki, i podzielić 15/15. Najłatwiejsze rozwiązania najlepsze x’D

ikki

kombinowanie bez sensu bo wystarczy samym dotykiem rozpoznać, czy orzeł jest na górze czy reszka :) i dzięki temu rozstawić 2 identyczne grupy w których będzie 10 reszek i 5 orłów :)

Kosul

no to spróbuj to zrobić dla kółek zielonych i czerwonych :-)

Rob

Ale wtedy z kolei nie moglibyśmy mieć związanych oczu, dla czego innego wiec nie miało by to zadanie sensu anymore, trzeba byłoby zmienić jego sens,czy się mylę? To jest właśnie urok takich zagadek, ze zazwyczaj jest to precyzyjne

lema

trzeba będzie pewnie zł obrócić

Juleczka

Najpierw wszystkie monety obrócić na jedną stronę np. przy pomocy dotyku odwrócić resztę monet na reszkę. Potem podzielić monety po piętnaście w jednej grupce. Następnie w każdej grupie odwrócić po pięć monet orłem do góry. Ja nie czytałam rozwiązania ani podpowiedzi. Trzeba pamiętać że wszystko odwracać na orły też trzeba by było za pomocą dotyku.