Orzeł czy reszka?

Na stole leży 30 monet. 20 z nich jest odwróconych reszką do góry, a 10 orłem. Mając zawiązane oczy musimy podzielić te monety na dwie grupy w ten sposób, by w jednej i drugiej grupie było tyle samo monet z orłem na górze. Jak to zrobić?

  • Trzeba będzie pewne monety odwrócić.
  • Do jednej grupy wybieramy 10 dowolnych monet i odwracamy je. W ten sposób zawsze uda nam się osiągnąć identyczną ilość orłów w jednej i drugiej grupie.
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Aha, próbuję wymyślić teraz coś aby temu zaprzeczyć ale nic nie mogę wymyślić… -_-

Ziomek Xd
Reply to  Ania

30:2=15

Ania

Mam! jak weźmiemy 10 z reszką i 5 z orłem to : odwrócimy wszystkie z reszką wyjdzie 15 orłów. Tym czasem w drugiej grupie będzie 10 reszek i 5 orłów. Wiem że jest małe prawdopodobieństwo ale jednak jest. :)

Ania

a nie… nie umiem nic takiego znaleźć

anonim

zakładając że monety są pomieszane to ta zagadka nie ma sensu: GRUPA 1 R R O O R R R R O O R R R O O – 9 Reszek i 6 Orłów GRUPA 2 R O R R R R R R R O R O R O R – 11 Reszek i 4 Orły Odwracamy 10 wybranych monet w grupie 1. O O R R O O O O R R R R R O O w tym wypadku mamy 8 Orłów i 7 Reszek GRUPA 2 R O R R R R R R R O… Czytaj więcej »

Pitbull6
Reply to  SzaloneLiczby

Anonim powyżej moim zdaniem w pewnym sensie ma rację, analizując przy tym waszą odpowiedź na to wciąż nie do końca rozumiem. Uważam że jest tu błąd logiczny otóż w treści zagadki pisze jasno ze na stole leży nam 30 monet takich i takich zakładając że one są wszystkie razem bez względu na to że tak jak mówicie że nie chodzi o równe grupy jeśli chodzi o ilość monet a ilość orłów w danych grupach to co wtedy gdy z tych 30 monet według rozwiązania wybierzemy te 10 monet ale bez wcześniejszego ich „macania” i akurat trafiamy na orłów które tworzą… Czytaj więcej »

Kosul
Reply to  Pitbull6

Zakładamy, że zero orłów po lewej i zero po prawej to jest poprawny wynik :-)

Brajan
Reply to  Kosul

30:2=15

Kiri

Odwrócić wszystkie reszki, i podzielić 15/15. Najłatwiejsze rozwiązania najlepsze x’D

ikki

kombinowanie bez sensu bo wystarczy samym dotykiem rozpoznać, czy orzeł jest na górze czy reszka :) i dzięki temu rozstawić 2 identyczne grupy w których będzie 10 reszek i 5 orłów :)

Kosul
Reply to  ikki

no to spróbuj to zrobić dla kółek zielonych i czerwonych :-)

Rob
Reply to  Kosul

Ale wtedy z kolei nie moglibyśmy mieć związanych oczu, dla czego innego wiec nie miało by to zadanie sensu anymore, trzeba byłoby zmienić jego sens,czy się mylę? To jest właśnie urok takich zagadek, ze zazwyczaj jest to precyzyjne

lema

trzeba będzie pewnie zł obrócić

Juleczka

Najpierw wszystkie monety obrócić na jedną stronę np. przy pomocy dotyku odwrócić resztę monet na reszkę. Potem podzielić monety po piętnaście w jednej grupce. Następnie w każdej grupie odwrócić po pięć monet orłem do góry. Ja nie czytałam rozwiązania ani podpowiedzi. Trzeba pamiętać że wszystko odwracać na orły też trzeba by było za pomocą dotyku.