Na uszycie 90 jednakowych bluzek w rozmiarze S

Na uszycie \(90\) jednakowych bluzek w rozmiarze S potrzeba tyle samo materiału, ile na uszycie \(60\) jednakowych bluzek w rozmiarze L. Przyjmij, że na uszycie większej lub mniejszej liczby bluzek potrzeba proporcjonalnie więcej lub mniej materiału.Uzupełnij zdania. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D.Na uszycie \(240\) bluzek w rozmiarze S potrzeba tyle samo materiału, ile potrzeba na uszycie \(\bbox[5px,border:1px solid]{A}\bigg/\bbox[5px,border:1px solid]{B}\) bluzek w rozmiarze L.

Na uszycie dwóch bluzek w rozmiarze L potrzeba tyle samo materiału, ile potrzeba na uszycie \(\bbox[5px,border:1px solid]{C}\bigg/\bbox[5px,border:1px solid]{D}\) bluzek w rozmiarze S.

Rozwiązanie

Krok 1. Rozwiązanie pierwszej części zadania.
Wiemy, że z materiału na \(90\) bluzek w rozmiarze S da się uszyć \(60\) bluzek w rozmiarze L. Skoro tak, to liczba bluzek rozmiaru L uszyta z materiału z \(240\) bluzek rozmiaru S będzie równa:
$$\frac{240}{90}\cdot60=\frac{240}{3}\cdot2=80\cdot2=160$$

Ewentualnie do tematu można podejść jeszcze inaczej, korzystając z proporcji:
Skoro na \(90\) bluzek S przypada \(60\) bluzek L
To na \(3\) bluzki S przypadają \(2\) bluzki L
Więc na \(240\) bluzek S przypada \(160\) bluzek L

Krok 2. Rozwiązanie drugiej części zadania.
Już w poprzednim kroku (w zapisie proporcji) wyszło nam, że na \(3\) bluzki S przypadają \(2\) bluzki L. To oznacza, że na uszycie dwóch bluzek w rozmiarze L potrzeba tyle samo materiału co na trzy bluzki S.

Odpowiedź

A, C

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Super strona