Metropolia

metropoliaGry ekonomiczne od wielu lat cieszą się wśród graczy niesłabnącym powodzeniem. Trzeba przyznać, że tematyka budowy miast czy osad jest bardzo wdzięczna i często dostarcza wielu emocji i wrażeń. Dzisiaj mam dla Was recenzję gry Metropolia. Zobaczmy na czym ta gra polega i w jaki sposób będziemy budować tytułową metropolię.

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy dwie kości, 60 żetonów oraz aż 176 kart. Nie tylko ilość tych kart robi wrażenie, ale także grafiki które się na nich znajdują – naprawdę są miłe dla oka.

metropolia gra planszowa

Rozgrywka:

Wydawnictwo Foxgames zrobiło miłą niespodziankę wszystkim graczom i oprócz podstawowej wersji gry Metropolia dodało nam do pudełka dodatek „Plus”. Dzięki temu w grze mamy dwa warianty rozgrywki, które różnią się nie tylko kartami, ale i samą mechaniką.

Zacznijmy od wersji podstawowej. Tutaj korzystamy z podstawowych kart, które musimy odpowiednio pogrupować. W ten sposób będziemy mieli 15 stosów jednakowych kart. Karty te są widoczne dla graczy i podczas gry będziemy mogli każdą z tych kart kupić podczas swojej kolejki. Karty dzielą się na cztery kolory:
– karty zielone – będą działać na nas negatywnie tylko w naszej kolejce
– karty niebieskie – będą działać na nas pozytywnie także podczas kolejki innych graczy
– karty fioletowe – działają negatywnie na rywala podczas naszej kolejki
– karty czerwone – działają negatywnie na rywala podczas kolejek wszystkich graczy

metropolia recenzja

Układ kart na stole w wersji podstawowej.

Każda karta ma wydrukowaną cenę za jaką możemy ją kupić, opis działania oraz to co jest widoczne najbardziej na samej górze, czyli liczby oczek które trzeba wyrzucić by dana karta działała. I tu dochodzimy do sedna gry. Gracze podczas swojej kolejki rzucają jedną bądź dwiema kośćmi i sprawdzają jaki wynik im wypadł. Kiedy wyrzucili np. sumę czterech oczek, to każdy gracz sprawdza, czy ma w swoim zasobie kartę, która działa podczas wyrzucenia czwórki. Tutaj istotną rolę będą odgrywać właśnie kolory tych kart, bowiem część kart działa tylko podczas naszej kolejki, a część także podczas kolejek innych graczy. Następnie każdy z graczy wykonuje określone akcje na kartach, które działają w tej rundzie i przechodzimy do kolejnego gracza. Grę rozpoczynamy mając Pole i Piekarnię oraz 3 żetony złota i krok po kroku budujemy swoją metropolię.

metropolia gra

Przykładowa kolejka. Suma oczek na kostkach równa się 2. Jeśli jest to nasza kolejka to zadziałają karty Farmy i Piekarni. Jeśli jest to kolejka rywala, to zadziała tylko Farma.

Wersja z Plusem oprócz tego, że wprowadza nowe karty (łączymy karty z wersji podstawowej i Plusa), to zmienia jeszcze jedną istotną zasadę. Otóż na stole będziemy mieli 10 różnorodnych rodzajów kart, a nie 15 jak w wersji podstawowej. Karty te losujemy ze stosu i wykładamy je na stół do momentu aż będzie 10 różnych (jeśli się karta powtarza to ląduje na identycznej karcie). W ten oto sposób za każdym razem układ kart na stole będzie inny. W wersji podstawowej zawsze mamy ten sam układ 15 kompletów kart, w wersji z Plusem za każdym razem układ dostępnych kart i ich ilość jest różna. Gdy dana pula kart się skończy to ze stosu dobieramy kolejne karty – tak aby ciągle było 10 różnorodnych budynków na stole.

metropolia gra planszowa

Przykładowy układ kart w wersji z Plusem. Po wyczerpaniu kart z danej grupy dobieramy nową ze stosu.

Cel gry:

Celem gry jest wybudowanie wszystkich budynków specjalnych. Są to bardzo drogie karty – w wariancie z Plusem najdroższa z nich kosztuje aż 30 złota. Karty te mają też pewne specjalne możliwości, np. umożliwiają nam rzucanie dwiema kośćmi (dopóki tej karty nie kupimy to możemy rzucać tylko jedną, więc wyniki 7-12 są dla nas nieosiągalne).

metropolia recenzja

Przykład karty, która wymaga rzutu dwiema kośćmi.

Wybudowanie tych budynków nie jest więc łatwe i wymagać będzie od graczy podejmowania różnych strategii by ten cel osiągnąć. Jedni będą oszczędzać i kupować te budynki od razu jak tylko mogą, inni będą inwestować by później szybciej zarabiać pieniądze. Niektórzy będą grać bardziej ryzykownie (kupując karty które zadziałają tylko przy jednym określonym wyniku na kostce), a inni będą minimalizować ryzyko i kupować różnorodne karty. Jest więc kilka sposób na to by budować swoje miasto i osiągnąć dany cel.

metropolia

Budynki, które musimy wybudować w trakcie rozgrywki w wersji z Plusem.

W wariancie podstawowym można wypracować pewne schematy i tzw. „combosy”, które z czasem będą powielane przez graczy. Myślę więc, że jest to wariant z którego będziecie korzystać tylko na zapoznanie się z grą. Wersja z Plusem to jest coś, co czyni tę grę dużo lepszą, bo nie dość, że dochodzą nowe karty z nowymi akcjami, to jeszcze gra jest bardziej różnorodna przez układ kart na stole.

Modyfikacje:

Niewątpliwie największą i trafioną w 10 modyfikacją jest dodatek Plus, który znajduje się w pudełku. To była świetna decyzja by go dodać do podstawowej gry, bo dzięki temu Metropolia zamienia się w grę naprawdę bardzo ciekawą i emocjonującą.

Ja grając w tę grę wprowadziłem sobie też jeszcze jedną zasadę – gracz nie może mieć więcej niż trzech identycznych kart. Zapobiegnie to sytuacji, gdzie ktoś zbudował gigantyczne combo, które wywróci rozgrywkę do góry nogami po jednym rzucie.

Można też zrobić mix zasad wersji podstawowej i z Plusem – czyli wykładać za każdym razem inny zestaw 15 nieruchomości na stół, których już nie będziemy uzupełniać. To dobry kompromis dla osób, które wolą wersję bardziej przewidywalną.

Jaka to jest gra?

Losowość – gra jest trochę losowa, ale to ile jest tej losowości zależy głównie od nas. Dlaczego? Można budować swoją metropolię opartą na jednym czy dwóch wynikach na kostce, będąc w ten sposób bardzo mocno uzależnionym od szczęścia. Można też budować miasto w sposób bardziej zrównoważony, dzięki czemu jesteśmy bardziej stabilni i mniej uzależnieni od losu.
Złożoność – gra jest prosta, wyjaśnienie zasad zajmuje dosłownie minutę. Część kart wzajemnie się uzupełnia i wspomaga, jednak nie jest to trudne do ogarnięcia nawet dla początkujących graczy.
Interakcja – jest jej sporo i pojawia się tutaj nawet interakcja negatywna (np. poprzez to że gracze muszą sobie za coś wzajemnie płacić). Tak naprawdę podczas rzutu jednej osoby często się zdarza że akcje będą dotyczyć większości graczy.
Mechanika – podoba mi się to, że karty potrafią wzajemnie ze sobą współpracować, bo to nadaje tej grze kolorytu. Podział na kolory kart i ich sposób działania jest moim zdaniem trafiony, choć czasami można odnieść wrażenie że niektóre karty są trochę zbyt mocne względem innych.
Wykonanie – gra jest wykonana bez zarzutów, bardzo podobają mi się grafiki umieszczone na kartach.

Dla kogo jest to gra?

Dzięki temu, że w grze mamy dwa warianty rozgrywki, gra spodoba się zarówno graczom początkującym jak i tym, którzy z planszówkami i karciankami są nieco bardziej obyci. Dla mnie Metropolia to gra, która sprawdzi się jako propozycja do grania z rodziną i ze znajomymi, gdzie będzie liczyć się dobra zabawa, a nie tylko wynik końcowy. To gra lekka, niezobowiązująca, ale bardzo emocjonująca. Tutaj nie czekamy na swoją kolejkę, tylko cały czas uczestniczymy w zabawie, bo może akurat dana liczba będzie także na nas oddziaływać. Jeśli lubicie takie gry, to Metropolia jest pozycją obowiązkową.

Podsumowanie:

Metropolia to bardzo dobra gra karciano-ekonomiczna w której gracze budują kolejne budynki po to by zwiększyć swoje szanse na trafienie odpowiedniej liczby na kostce. Gra dostarcza wielu emocji głównie dlatego, że w każdej kolejce coś się dzieje i że nasz rzut może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie nie tylko na nas, ale i na naszych rywali. Proste zasady i różnorodna rozgrywka sprawiają, że gra spodoba się zarówno graczom początkującym jak i bardziej zaawansowanym.

Informacje o grze:

Metropolia – Wydawnictwo FoxGames
Ilość graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 30-40 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo FoxGames

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Tedek

Miła i przyjemna gra dla całej rodziny. Oczywiście gramy z plusem :)