Matura poprawkowa – Matematyka – Sierpień 2024 (stara matura) – Odpowiedzi

Poniżej znajdują się zadania i odpowiedzi z matury poprawkowej na poziomie podstawowym – sierpień 2024 (formuła 2015). Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury. Ten arkusz maturalny możesz także zrobić online lub wydrukować w formie PDF – odpowiednie linki znajdują się na dole strony.

Matura poprawkowa z matematyki (poziom podstawowy) - Sierpień 2024 (stara matura - formuła 2015)

Zadanie 1. (1pkt) Komputer początkowo kosztował \(2950 zł\). Po trzech miesiącach jego cenę obniżono o \(20\%\). Po kolejnym miesiącu nową cenę obniżono o kolejnych \(20\%\). Cena komputera po tych dwóch obniżkach jest równa:

Zadanie 2. (1pkt) Liczba \(\left(\frac{4}{25}\right)^{-0,5}\) jest równa:

Zadanie 3. (1pkt) Liczba \(log_{2}40-log_{2}5\) jest równa:

Zadanie 4. (1pkt) Liczba \((\sqrt{8}-\sqrt{2})(\sqrt{2}+\sqrt{8})\) jest równa:

Zadanie 5. (1pkt) Zbiorem wszystkich rozwiązań nierówności \(\dfrac{3(6-x)}{17}\le3\) jest przedział:

Zadanie 6. (1pkt) Rozwiązaniem równania \(\dfrac{x-1}{2x-6}=\dfrac{4}{7}\) jest liczba:

Zadanie 7. (1pkt) Równanie \(\dfrac{x(x+5)(2-x)}{2x+4}=0\) w zbiorze liczb rzeczywistych ma dokładnie:

Zadanie 8. (1pkt) Na rysunku, w układzie współrzędnych \((x,y)\), przedstawiono interpretację geometryczną jednego z poniższych układów równań A–D.
matura z matematyki

Układem równań, którego interpretację geometryczną przedstawiono na rysunku, jest:

Zadanie 9. (1pkt) Funkcja \(y=f(x)\) jest określona za pomocą tabeli:
matura z matematyki

Największa wartość funkcji \(f\) jest równa:

Zadanie 10. (1pkt) Funkcja \(y=f(x)\) jest określona za pomocą tabeli:
matura z matematyki

Miejsce zerowe funkcji \(f\) jest równe:

Zadanie 11. (1pkt) Pusta bańka na mleko o pojemności \(10\) litrów ma masę \(6,5 kg\). Jeden litr mleka ma masę \(1,03 kg\). Niech \(x\) oznacza liczbę litrów mleka w tej bańce, a \(g(x)\) oznacza wyrażoną w kilogramach masę bańki wraz z mlekiem, gdzie \(x\in\langle0,10\rangle\).

Największa wartość funkcji \(g\) jest równa:

Zadanie 12. (1pkt) Pusta bańka na mleko o pojemności \(10\) litrów ma masę \(6,5 kg\). Jeden litr mleka ma masę \(1,03 kg\). Niech \(x\) oznacza liczbę litrów mleka w tej bańce, a \(g(x)\) oznacza wyrażoną w kilogramach masę bańki wraz z mlekiem, gdzie \(x\in\langle0,10\rangle\).

Funkcja \(g\) jest określona wzorem:

Zadanie 13. (1pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) przedstawiono fragment paraboli, która jest wykresem funkcji kwadratowej \(f\) (zobacz rysunek). Wierzchołek tej paraboli oraz punkty przecięcia paraboli z osią \(Ox\) układu współrzędnych mają obie współrzędne całkowite.
matura z matematyki

Zbiorem wartości funkcji \(f\) jest przedział:

Zadanie 14. (1pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) przedstawiono fragment paraboli, która jest wykresem funkcji kwadratowej \(f\) (zobacz rysunek). Wierzchołek tej paraboli oraz punkty przecięcia paraboli z osią \(Ox\) układu współrzędnych mają obie współrzędne całkowite.
matura z matematyki

Osią symetrii wykresu funkcji \(f\) jest prosta o równaniu:

Zadanie 15. (1pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) przedstawiono fragment paraboli, która jest wykresem funkcji kwadratowej \(f\) (zobacz rysunek). Wierzchołek tej paraboli oraz punkty przecięcia paraboli z osią \(Ox\) układu współrzędnych mają obie współrzędne całkowite.
matura z matematyki

Funkcja \(f\) jest określona wzorem:

Zadanie 16. (1pkt) Trzywyrazowy ciąg \((2m-5, 4, 9)\) jest arytmetyczny. Liczba \(m\) jest równa:

Zadanie 17. (1pkt) Dany jest ciąg geometryczny \((a_{n})\) określony dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\), w którym \(a_{2}=2\) oraz \(a_{5}=54\). Iloraz ciągu \((a_{n})\) jest równy:

Zadanie 18. (1pkt) Ciąg \((a_{n})\) jest określony dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\). Suma \(n\) początkowych wyrazów tego ciągu wyraża się wzorem \(S_{n}=n^2+2n\) dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\). Trzeci wyraz ciągu \((a_{n})\) jest równy:

Zadanie 19. (1pkt) W trójkącie prostokątnym \(ABC\) sinus kąta \(CAB\) jest równy \(\frac{3}{5}\), a przeciwprostokątna \(AB\) jest o \(8\) dłuższa od przyprostokątnej \(BC\). Długość przeciwprostokątnej \(AB\) tego trójkąta jest równa:

Zadanie 20. (1pkt) Kąt \(\alpha\) jest ostry oraz \(cos\alpha=\frac{24}{25}\). Tangens kąta \(\alpha\) jest równy:

Zadanie 21. (1pkt) Dany jest trójkąt \(ABC\), w którym \(|AB|=5\), \(|AC|=2\) oraz \(sin|\sphericalangle BAC|=\frac{3}{5}\). Pole trójkąta \(ABC\) jest równe:

Zadanie 22. (1pkt) Punkty \(K\), \(L\) oraz \(M\) leżą na okręgu o środku w punkcie \(S\). Miara kąta \(KSM\) jest równa \(160°\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Miara kąta wpisanego \(KLM\) jest równa:

Zadanie 23. (1pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) proste \(k\) oraz \(l\) są określone równaniami:
$$k:\quad y=(3m-2)x-2 \\
l:\quad y=(2m+4)x+2$$

Proste \(k\) oraz \(l\) są równoległe, gdy liczba \(m\) jest równa:

Zadanie 24. (1pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) odcinek o końcach \(A=(-4,7)\) oraz \(B=(6,-1)\) jest średnicą okręgu \(O\). Środkiem okręgu \(O\) jest punkt o współrzędnych:

Zadanie 25. (1pkt) Liczba wszystkich ścian ostrosłupa prawidłowego jest równa \(12\). Liczba wszystkich wierzchołków tego ostrosłupa jest równa:

Zadanie 26. (1pkt) Dany jest prostopadłościan \(ABCDEFGH\), w którym podstawy \(ABCD\) i \(EFGH\) są kwadratami o boku długości \(6\). Przekątna \(BH\) tego prostopadłościanu tworzy z przekątną \(AH\) ściany bocznej \(ADHE\) kąt o mierze \(30°\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Przekątna \(BH\) tego prostopadłościanu ma długość równą:

Zadanie 27. (1pkt) Długości trzech wychodzących z jednego wierzchołka krawędzi prostopadłościanu są trzema kolejnymi liczbami naturalnymi parzystymi. Najdłuższa krawędź tego prostopadłościanu ma długość \(10\). Pole powierzchni całkowitej tego prostopadłościanu jest równe:

Zadanie 28. (1pkt) Wszystkich liczb naturalnych dwucyfrowych, w których zapisie dziesiętnym cyfra dziesiątek jest o \(3\) większa od cyfry jedności, jest:

Zadanie 29. (1pkt) W tabeli zestawiono liczbę punktów uzyskanych przez \(32\) uczniów pewnej klasy za rozwiązanie jednego z zadań testu z matematyki.
matura z matematyki

Średnia arytmetyczna liczby punktów uzyskanych za rozwiązanie tego zadania przez uczniów tej klasy jest równa:

Zadanie 30. (2pkt) Rozwiąż nierówność \(x(x+2)\le3\)

Zadanie 31. (2pkt) Wykaż, że dla każdej liczby rzeczywistej \(x\) i dla każdej liczby rzeczywistej \(y\) takich, że \(x\neq2y\), prawdziwa jest nierówność \(x^2+4y^2-4\gt4(xy-1)\).

Zadanie 32. (2pkt) Funkcja liniowa \(f\) jest określona wzorem \(f(x)=\frac{\sqrt{3}}{3}x-3\). W układzie współrzędnych \((x,y)\) wykres funkcji \(y=f(x)\) jest prostą, która jest nachylona do osi \(Ox\) pod kątem ostrym \(\alpha\) i przecina oś \(Oy\) w punkcie \(P\). Oblicz sinus kąta \(\alpha\) oraz drugą współrzędną punktu \(P\).

Zadanie 33. (2pkt) Ciąg \((a_{1}, a_{2}, a_{3}, a_{4})\) jest arytmetyczny. Suma pierwszego i drugiego wyrazu jest o \(12\) większa od sumy trzeciego i czwartego wyrazu tego ciągu. Oblicz różnicę tego ciągu.

Zadanie 34. (2pkt) Podstawy trapezu prostokątnego \(ABCD\) mają długości: \(|AB|=12\) oraz \(|CD|=6\). Wysokość \(AD\) tego trapezu ma długość \(24\). Na odcinku \(AD\) leży punkt \(E\) taki, że \(|\sphericalangle BEA|=|\sphericalangle CED|\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Oblicz długość odcinka \(BE\).

Zadanie 35. (2pkt) Dane są dwa zbiory: \(C={0, 4, 5, 7, 9}\) oraz \(D={1, 2, 3}\). Losujemy jedną liczbę ze zbioru \(C\), a następnie losujemy jedną liczbę ze zbioru \(D\). Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \(A\) polegającego na tym, że suma wylosowanych liczb będzie większa od \(9\).

Zadanie 36. (5pkt) W układzie współrzędnych \((x,y)\) przekątne równoległoboku \(ABCD\) przecinają się w punkcie \(S=(9,11)\). Bok \(AB\) tego równoległoboku zawiera się w prostej o równaniu \(y=\frac{1}{2}x-1\), a bok \(AD\) zawiera się w prostej o równaniu \(y=2x-4\). Oblicz współrzędne wierzchołka \(B\) oraz długość odcinka \(BS\).

Ten arkusz możesz zrobić online lub pobrać w formie PDF:

Jeśli zdawałeś/aś maturę w nowej formule (formuła 2023), to arkusz oraz odpowiedzi do zadań znajdą się tutaj:

43 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pat5555

Przynajmniej 41% (2pkt więcej mogę dostać jak zalicza mi obliczenia xd). Jest git

Dawid

w 25 jest błąd

Marta
Reply to  SzaloneLiczby

Tak bo liczba ścian liczą wraz z podstawą, czyli 11+1. Więc wierzchołków też 12.

Asmwjn

W 18 nie powinno być D?

Patryk

W 25 nie powinno być czasem 13? Liczba ścian ma 12 wierzchołków ale jest jeszcze jeden wierzchołek na szczycie ostrosłupa czyli odp to 13 przynajmniej wg mnie

emi emi
Reply to  SzaloneLiczby

to powinni napisać wraz z podstawą, a nie ”domyśl się”

Ja

W 22 dla mnie jest 80

Ja

W 25 też bym zaznaczył 11, dlaczego tam jest 12? Udostępnisz obliczenia?

Ana

A czy w 31 jak doszłam do przedostatniej linijki dostanę 1pkt bo nie napisałam słownie odp i tego nie zwinelam na koniec czyli zostawiłam tam było chyba( x-2xy+y)²>0

Jacek

Czy jeśli w zadaniu obliczyłem sinus, ale nie skróciłem to dostanę 1 punkt? Wyszło mi pierwiastek z 3 dzielone przez 2 pierwiastki z 3.

Jacek
Reply to  Jacek

W zadaniu 32. Zjadło mi numer… sorki

Gracek

Jeżeli w zadaniu 30 wykonałem prawidłowe obliczenia, a w odpowiedzi pomyliłem nawiasy to dostanę chociaż 1 punkt?

Aneta

Jezu dziękuję Ci z całego serca mam 23 punkty !!<3

Domi

Czy jak w zadaniu 34 jak napisałem że trójkąty są podobne do siebie i w odpowiedzi dałem że EB =20 co jest prawidłowym wynikiem. A z obliczeń jest tak nabazgrane że sam nie wiem jak mi to wyszło to dostanę 2pkt.

Śliwson

Ile pkt trzeba mieć na te pełne 30%?

k

Czy jak w zadniu 29 napisalam ze odpowiedz to 4/15, czyli 2.6666… to mi to zalicza ?

Puebel

Jeśli w zadaniu 34 dałem samą odpowiedź to zaliczą mi punkt?

Marek

Taak!
Jeśli wszystkie odpowiedzi się tutaj zgadzają, to udało mi się zdać idealnie na 14 punktów czyli 30%!
Szkoda, że dopiero za 3 podejściem..
Wszystkie przedmioty poszły bez problemu za pierwszym razem jedynie z Matematyką ciężko mi było sobie poradzić, bo próbuję za dużo myśleć i analizować przy tych zadaniach, a potem wychodziły mi jakieś kwiatki w odpowiedziach lub obliczeniach :p
Dziękuję za tworzenie tej strony, nauka tutaj naprawdę wiele mi pomogła w tym roku.

Monia

Czy będą też wyjaśnienia ? :)
P.s. Uczyłam się z Twojego kursu maturalnego i pomimo moich zerowych predyspozycji do matematyki, była dla mnie zrozumiała! Pozdrawiam serdecznie

Agata

1.Czy jeśli w zadaniu 35 zrobiłam dwa drzewka, ale odpowiedź wyszła mi błędna, jest szansa, że dostanę chociaż jeden punkt?
2.Czy jeśli w 33 zadaniu zamiast -3 dałam odpowiedź 3 jest szansa na punkt?

Ja
Reply to  Agata

Skąd w 35 dwa drzewka? Ja zrobiłem ten większy ciąg liczb do tego mniejszego i wyszło mi idealnie, z każdą sekunda boję się że braknie mi jednego punktu

N0

Czy jeśli w zadaniu 35 obliczyłam poprawnie tylko krok drugi, a reszta jest bledna to czy jakimś cudem mogę liczyć na 1 pkt?

Michał

Cześć
Czy jeżeli w zadaniu 33 wyszła mi odpowiedź 3 bo źle zrozumiałem treść zadania to mam szansę chociaż na 1 pkt?
Pozdrawiam