Matura poprawkowa – Matematyka – Sierpień 2024 – Odpowiedzi

Poniżej znajdują się zadania i odpowiedzi z matury poprawkowej na poziomie podstawowym – sierpień 2024. Wszystkie zadania posiadają pełne rozwiązania krok po kroku, co mam nadzieję pomoże Ci w nauce do matury. Ten arkusz maturalny możesz także zrobić online lub wydrukować w formie PDF – odpowiednie linki znajdują się na dole strony.

Matura poprawkowa z matematyki (poziom podstawowy) - Sierpień 2024

Zadanie 1. (1pkt) Liczba wszystkich całkowitych rozwiązań nierówności \(|x+1|\lt3\) jest równa:

Zadanie 2. (1pkt) Liczba \(\left(\frac{4}{25}\right)^{-0,5}\) jest równa:

Zadanie 3. (2pkt) Wykaż, że dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\) liczba \((2n+5)^2+3\) jest podzielna przez \(4\).

Zadanie 4. (2pkt) Uzupełnij zdanie. Wybierz dwie właściwe odpowiedzi spośród oznaczonych literami A–F i wpisz te litery w wykropkowanych miejscach.
Prawdziwe są równości: \(.....\) oraz \(.....\)

A. \(log_{2}16+log_{2}9=log_{2}25\)
B. \(log_{2}16+log_{2}9=2\cdot log_{2}5\)
C. \(log_{2}16+log_{2}9=log_{2}144\)
D. \(log_{2}16+log_{2}9=log_{4}144\)
E. \(log_{2}16+log_{2}9=4+2\cdot log_{2}3\)
F. \(log_{2}16+log_{2}9=2\cdot log_{4}12\)

Zadanie 5. (1pkt) Zbiorem wszystkich rozwiązań nierówności \(\dfrac{3(6-x)}{17}\le3\) jest przedział:

Zadanie 6. (1pkt) Równanie \(\dfrac{x(x+5)(2-x)}{2x+4}=0\) w zbiorze liczb rzeczywistych ma dokładnie:

Zadanie 7. (3pkt) Rozwiąż równanie \(x^3+5x^2-2x-10=0\).

Zadanie 8. (1pkt) Na rysunku, w kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\), przedstawiono interpretację geometryczną jednego z poniższych układów równań A–D.
matura z matematyki

Układem równań, którego interpretację geometryczną przedstawiono na rysunku, jest:

Zadanie 9. (2pkt) Funkcja \(y=f(x)\) jest określona za pomocą tabeli:
matura z matematyki

Uzupełnij poniższą tabelę. Wpisz w każdą pustą komórkę tabeli właściwą odpowiedź, wybraną spośród oznaczonych literami A–E.
matura z matematyki

A. \(1\)
B. \(2\)
C. \(4\)
D. \(5\)
E. \(6\)

Zadanie 10. (1pkt) Funkcja liniowa \(f\) jest określona wzorem \(f(x)=\frac{\sqrt{3}}{3}x-3\). W kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\) wykres funkcji \(y=f(x)\) jest prostą nachyloną do osi \(Ox\) pod kątem ostrym \(\alpha\).

Uzupełnij poniższe zdanie. Wpisz odpowiednią liczbę w wykropkowanym miejscu tak, aby zdanie było prawdziwe.
Sinus kąta \(\alpha\) jest równy \(...........\)

Zadanie 11. (3pkt) Pusta bańka na mleko o pojemności \(10\) litrów ma masę \(6,5 kg\). Jeden litr mleka ma masę \(1,03 kg\). Niech \(x\) oznacza liczbę litrów mleka w tej bańce, a \(f(x)\) oznacza wyrażoną w kilogramach masę bańki wraz z mlekiem, gdzie \(x\in\langle0,10\rangle\).

Zadanie 11.1. (1pkt) Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

Funkcja \(f\) jest malejąca.

P

F

Funkcja \(f\) nie ma miejsc zerowych.

P

F

Zadanie 11.2. (1pkt) Największa wartość funkcji \(f\) jest równa:

Zadanie 11.3. (1pkt) Funkcja \(f\) jest określona wzorem:

Zadanie 12. (3pkt) W kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\) przedstawiono fragment paraboli, która jest wykresem funkcji kwadratowej \(f\) (zobacz rysunek). Wierzchołek tej paraboli oraz punkty przecięcia paraboli z osią \(Ox\) układu współrzędnych mają obie współrzędne całkowite.
matura z matematyki

Zadanie 12.1. (1pkt) Zbiorem wartości funkcji \(f\) jest przedział:

Zadanie 12.2. (1pkt) Osią symetrii wykresu funkcji \(f\) jest prosta o równaniu:

Zadanie 12.3. (1pkt) Funkcja \(f\) jest określona wzorem:

Zadanie 13. (1pkt) Ciąg \((a_{n})\) jest określony dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\). Suma \(n\) początkowych wyrazów tego ciągu wyraża się wzorem \(S_{n}=n^2+2n\) dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\). Trzeci wyraz ciągu \((a_{n})\) jest równy:

Zadanie 14. (1pkt) Dany jest ciąg geometryczny \((a_{n})\) określony dla każdej liczby naturalnej \(n\ge1\), w którym \(a_{2}=2\) oraz \(a_{5}=54\). Iloraz ciągu \((a_{n})\) jest równy:

Zadanie 15. (1pkt) Trzywyrazowy ciąg \((2m-5, 4, 9)\) jest arytmetyczny. Dokończ zdanie. Wybierz odpowiedź A albo B oraz odpowiedź 1., 2. albo 3.

Ten ciąg jest:

A.
B.
rosnący
malejący
oraz
1.
2.
3.
\(m=-1\)
\(m=2\)
\(m=3\)

Zadanie 16. (1pkt) Kąt \(\alpha\) jest ostry oraz \(cos\alpha=\frac{24}{25}\). Tangens kąta \(\alpha\) jest równy:

Zadanie 17. (1pkt) W trójkącie prostokątnym \(ABC\) sinus kąta \(CAB\) jest równy \(\frac{3}{5}\), a przeciwprostokątna \(AB\) jest o \(8\) dłuższa od przyprostokątnej \(BC\). Długość przeciwprostokątnej \(AB\) tego trójkąta jest równa:

Zadanie 18. (1pkt) Dany jest trójkąt \(ABC\), w którym \(|AB|=5\), \(|AC|=2\) oraz \(cos|\sphericalangle BAC|=\frac{3}{5}\). Długość boku \(BC\) tego trójkąta jest równa:

Zadanie 19. (1pkt) Punkty \(K\), \(L\) oraz \(M\) leżą na okręgu o środku w punkcie \(S\). Miara kąta \(KSM\) jest równa \(160°\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Miara kąta wpisanego \(KLM\) jest równa:

Zadanie 20. (2pkt) Podstawy trapezu prostokątnego \(ABCD\) mają długości: \(|AB|=12\) oraz \(|CD|=6\). Wysokość \(AD\) tego trapezu ma długość \(24\). Na odcinku \(AD\) leży punkt \(E\) taki, że \(|\sphericalangle BEA|=|\sphericalangle CED|\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Oblicz długość odcinka \(BE\). Zapisz obliczenia.

Zadanie 21. (4pkt) W kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\) przekątne równoległoboku \(ABCD\) przecinają się w punkcie \(S=(9, 11)\). Bok \(AB\) tego równoległoboku zawiera się w prostej o równaniu \(y=\frac{1}{2}x-1\), a bok \(AD\) zawiera się w prostej o równaniu \(y=2x-4\). Oblicz współrzędne wierzchołka \(B\). Zapisz obliczenia.

Zadanie 22. (1pkt) W kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\) proste \(k\) oraz \(l\) są określone równaniami:
$$k:\quad y=(3m-2)x-2 \\
l:\quad y=(2m+4)x+2$$

Proste \(k\) oraz \(l\) są równoległe, gdy liczba \(m\) jest równa:

Zadanie 23. (1pkt) W kartezjańskim układzie współrzędnych \((x,y)\) odcinek o końcach \(A=(-4,7)\) oraz \(B=(6,-1)\) jest średnicą okręgu \(O\). Okrąg \(O\) jest określony równaniem:

Zadanie 24. (1pkt) Liczba wszystkich ścian ostrosłupa prawidłowego jest równa \(12\). Liczba wszystkich wierzchołków tego ostrosłupa jest równa:

Zadanie 25. (1pkt) Długości trzech wychodzących z jednego wierzchołka krawędzi prostopadłościanu są trzema kolejnymi liczbami naturalnymi parzystymi. Najdłuższa krawędź tego prostopadłościanu ma długość \(10\). Pole powierzchni całkowitej tego prostopadłościanu jest równe:

Zadanie 26. (1pkt) Dany jest prostopadłościan \(ABCDEFGH\), w którym podstawy \(ABCD\) i \(EFGH\) są kwadratami o boku długości \(6\). Przekątna \(BH\) tego prostopadłościanu tworzy z przekątną \(AH\) ściany bocznej \(ADHE\) kąt o mierze \(30°\) (zobacz rysunek).
matura z matematyki

Przekątna \(BH\) tego prostopadłościanu ma długość równą:

Zadanie 27. (1pkt) Wszystkich liczb naturalnych dwucyfrowych, w których zapisie dziesiętnym cyfra dziesiątek jest o \(3\) większa od cyfry jedności, jest:

Zadanie 28. (1pkt) W tabeli zestawiono liczbę punktów uzyskanych przez \(32\) uczniów pewnej klasy za rozwiązanie jednego z zadań testu z matematyki.
matura z matematyki

Średnia arytmetyczna liczby punktów uzyskanych za rozwiązanie tego zadania przez uczniów tej klasy jest równa:

Zadanie 29. (2pkt) Dane są dwa zbiory: \(C={0, 4, 5, 7, 9}\) oraz \(D={1, 2, 3}\). Losujemy jedną liczbę ze zbioru \(C\), a następnie losujemy jedną liczbę ze zbioru \(D\). Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \(A\) polegającego na tym, że suma wylosowanych liczb będzie większa od \(9\). Zapisz obliczenia.

Zadanie 30. (3pkt) Suma dwóch nieujemnych liczb rzeczywistych \(x\) oraz \(y\) jest równa \(12\). Wyznacz \(x\) oraz \(y\), dla których wartość wyrażenia \(2x^2+y^2\) jest najmniejsza. Oblicz tę najmniejszą wartość. Zapisz obliczenia.

Ten arkusz możesz zrobić online lub pobrać w formie PDF:

Jeśli zdawałeś/aś maturę w starej formule (formuła 2015), to arkusz oraz odpowiedzi do zadań znajdą się tutaj:

49 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Liwia

nie była taka zła! sporo zadań wiedziałam jak zrobić, jak obliczyć, chociaż nie wykonałam tego jednego zadania otwartego z 4 punktami, mogłam jeszcze spróbować, ale nie byłam w stanie, bo czasu bardzo mało i skupiłam się na innych, żeby pomyśleć i sprawdzić; dziękuję Panu za tworzenie takiej wspaniałej stronki, znam ją od podstawówki, ponieważ moja wychowawczyni była nauczycielką matematyki i zawsze robiliśmy zadania z Pana strony [: mam także Pana książkę i wszystko ładne jest oraz przejrzyste

Liwia
Reply to  SzaloneLiczby

wygląda na to, że zdane, a jeszcze zadania otwarte egzaminator będzie sprawdzał <3 chyba się popłaczę ze szczęścia, dziękuję jeszcze raz! mam wątpliwości co do zadania 13, czy nie zaszła pomyłka przy wpisywaniu? bo liczyłam i mi wyszło aż 15 i teraz nie wiem, które dobrze

Liwia
Reply to  SzaloneLiczby

już rozumiem, bardzo przepraszam, to ja nie doczytałam :D

ׯׯ

Nie mogę się doczekać żeby zobaczyć jak okropnie poszło tym razem

ׯׯ
Reply to  ׯׯ

W 7 z minusem zamiast plusem przepisałem xDd

Dzban

Czy będą wrzucone odpowiedzi do poprawki formuły 2015?

Andzia
Reply to  SzaloneLiczby

A kiedy i gdzie?

Gabi

W 1 nie będzie 3?

Gabi
Reply to  SzaloneLiczby

oki, już wszystko wiem :) dzięki

TOM
Reply to  SzaloneLiczby

A jakie to liczby? Myślałem, że -1; 0; 1

TOmek

Nie powinno być w 8 odpowiedzi B?

Agata

A będą rozwiązania do starej formuły skoro do nowej rozwiązania już podane?

Jakub

jest szansa na odpowiedzi z formuły 2015?

Mykhailo

W wielu zadaniach pomyliłem się. np. w 7 pomyliłem się z plusami i minusami ale wynik jednak taki sam wyszedł. Nie wiem czy dadzą mi za to 3 pkt

Kasia

W 26 ten ostrosłup nie powinien mieć 13 wierzchołków?

szymon

czy dostane jakiekolwiek punkty jesli w zadaniu z równaniem za 3pkt rozpisałem wszystko dobrze, ale pisząc wyniki zapomniałem napisać V2 i -V2? zamiast tego napisałem -2 i 2. wynik -5 jest tez zapisany, na szczęście poprawnie;)

Last edited 27 dni temu by szymon
Oliwia

mam takie pytanko, jeśli chodzi o zadanie 7 – czy jest szansa na punkt, jeśli zrobiłam wszystko dobrze oprócz tego, że nie napisałam tych rozwiązań z pierwiastkami, a jedynie -5? bo co do tamtych to źle zrobiłam, bo nie wiem czemu, ale rozwaliłam to w taki sposób, że wyciągnęłam x przed nawias, a to trzeba było zrobić tak jak powyżej :(

Gaba:)

Są błędy. W zad. 8 powinno być B, natomiast w zad. 16 odp. to 7/25. Pozdrawiam!

zosia

czy w zadaniu 10 odpowiedz 3/6 zostanie uznana czy tylko 1/2?

Roksana

Wiadomo kiedy cke opublikuje klucz z punktacją poprawki?

w1lkk

Czy w zadaniu 15 nie było wcześniej odpowiedzi A2?

wika

Co jeśli w zadaniu 29 mam dobra odpowiedz ale nie jest ona wykonana sposobem matematycznym? zaliczą?

wika
Reply to  SzaloneLiczby

Obliczyłam i rozpisałam to zadanie na logikę

Ewa

Czy w zad 10 uznają odp 30 stopni zamiast 1/2?

Karo

Udało się!

Kinga

Jak wyliczyć to y=1/2x-1 w 21 zadaniu?

Kinga
Reply to  SzaloneLiczby

Faktycznie, nie doczytałam, dziękuję za pomoc

rita

dziękuję bardzo za rozwiązania, na pewno pomogą w przygotowaniach