Kolorowe Biedronki

kolorowe biedronki gra recenzja egmontBiedronki chcą się wybrać na bal, ale w tym sezonie monotonność ubioru ewidentnie nie jest w modzie. Wpadły więc na pomysł, że powymieniają się kropkami dzięki czemu będą mieć kolorowe kreacje. I wszystko byłoby proste, gdyby nie fakt, że niektóre biedronki nie przepadają za sobą i nie chcą się wymieniać między sobą kropkami! Dokładnie w tym klimacie utrzymana jest najnowsza gra Wydawnictwa Egmont pt. „Kolorowe Biedronki”, która inauguruje serię gier planszowych dla dzieci pod hasłem „Zagraj ze mną”.

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy:

– 8 biedronek z magnesami
– 56 kropek (w tym 16 zapasowych!)
– 7 pionków mrówek
– żeton gracza rozpoczynającego
– planszę z ruchomą wskazówką
– instrukcję

kolorowe biedronki gra dla dzieci

Biedronki z magnesami i mrówki na pięknej i kolorowej planszy.

W grze mamy drewniane elementy, a jakość ich wykonania jest świetna. Na uwagę zasługuje też fakt, że najdrobniejsze elementy otrzymujemy w nadmiarze, tak aby w przypadku zgubienia jakiejś kropki móc grać dalej. Właśnie te wysokie standardy mają być charakterystycznym elementem nowej serii i jak widać założenia są realizowane w 100%.

Rozgrywka:

Przystąpienie do rozgrywki jest już pierwszą formą zabawy, bowiem biedronki należy uzbroić w kropki, co jest sporą frajdą dla najmłodszych i najlepszą rekomendacją niech będzie to, że dzieci chcą to robić samodzielnie. Kiedy biedronki zyskają kropki wtedy układamy je na odpowiednim płatku i już możemy przystąpić do gry.

kolorowe biedronki gra

Wszystkie biedronki są na swoim miejscu, więc możemy zaczynać grę.

W każdej kolejce po kolei kręcimy strzałką, losując tym samym jedną z biedronek. I teraz dzieje się rzecz najważniejsza – musimy podjąć decyzję które biedronki mają się ze sobą spotkać. Jeśli wytypowane przez nas biedronki zetkną się noskami to świetnie, bo to oznacza że możemy wymienić się kropkami między nimi i spróbować szukać kolejnych chętnych do zamiany. Gorzej, kiedy biedronki się nie lubią, wtedy niestety ale odepchną się i wymiana nie będzie możliwa.

kolorowe biedronki gra egmont

Te dwie biedronki się lubią, bo przyciągają się do siebie, więc mogą wymienić się kropkami.

Podczas losowania może się też wydarzyć jedna rzecz – strzałka wskaże nam na zielony listek, który jest pomiędzy płatkami na których są biedronki. To będzie zła wiadomość, bowiem do gry wkraczają mrówki, a pojawienie się siedmiu mrówek spowoduje naszą porażkę.

kolorowe biedronki

Na boku planszy mamy listki, na których pojawiają się mrówki. Kiedy pojawi się ich siedem, wtedy niestety przegrywamy.

Cel gry:

Kiedy biedronka wymieni się kropkami w taki sposób, że będzie miała pięć różnych kolorów wtedy jest już gotowa do balu i będziemy mogli ją odłożyć na bok. Jeśli uda nam się wymienić kropki u wszystkich ośmiu biedronek wtedy wszyscy wygrywamy grę.

kolorowe biedronki gra egmont

Dwie biedronki są już gotowe na bal, czekamy jeszcze na sześć pozostałych.

Czas jaki będziemy mieli na wykonanie zadania jest ograniczony, a wyznaczają go pojawiające się w grze mrówki (czasem będą szybciej, czasem później). To sprawia, że gracze będą musieli zapamiętywać które biedronki między sobą się lubią, a które odpychają. Im lepiej pójdzie nam zapamiętywanie, tym mniej razy będziemy musieli kręcić wskazówką, więc będą mniejsze szanse na pojawienie się nowej mrówki. I ta relacja jest moim zdaniem udana, bo bardzo mobilizuje dzieci do myślenia i kombinowania. A w pamięciowych grach dzieci są naprawdę dobre i sam parę razy słyszałem „nie łącz ich, bo się nie lubiły”.

Oczywiście gra oparta jest na magnesach i na szczęście są to tak dobrze dobrane magnesy, że nie ma obaw że nagle biedronki się poprzesuwają na planszy, albo że coś niewłaściwie zadziała. Pod względem wykonania i dopracowania to jest naprawdę bardzo dobra gra, a i wrażenia z samej rozgrywki wszyscy mamy pozytywne. Największą zaletą jest jednak to, że dzieci naprawdę starają się analizować co dzieje się na planszy i są bardzo zaangażowane w wymianę kropek. O samej frajdzie przyciągania i przekładania klocków nie muszę chyba wspominać.

kolorowe biedronki gra planszowa

Tak wygląda biedronka i kropki do niej dołączone. Na duży plus zasługuje fakt, że w oddzielnym woreczku mamy 16 zapasowych kropek (po dwie w każdym kolorze).

Jaka to jest gra?

Losowość – zazwyczaj gry dla dzieci oparte są na losowości, ale ta akurat nie jest i to jest bardzo duży plus dla gry jako takiej. To gra na pamięć, w której najmłodsi skupiają się na tym co dzieje się na planszy.
Złożoność – zasady są bardzo proste, sam sposób rozgrywki także nie jest niczym skomplikowanym, więc nie będzie problemu z wyjaśnieniem reguł nawet dla kilkulatka.
Interakcja – w tej grze albo wszyscy wygrywamy, albo wszyscy przegrywamy. To sprawia że w grze jest odrobina interakcji opartej na podpowiadaniu sobie i dyskutowaniu o tym co z czym połączyć.
Mechanika – od strony mechanicznej gra jest bardzo sprytnie pomyślana, bowiem każda biedronka przyciąga do siebie cztery inne biedronki, co daje możliwość wymiany kropek. Zadaniem graczy jest więc odnajdywanie pasujących par w jak najmniejszej liczbie prób, bo każde kolejne losowanie strzałką zwiększa szansę pojawienia się mrówek.
Wykonanie – bardzo dobrej jakości drewniane elementy i kolorowe grafiki sprawiają, że gra jest naprawdę perfekcyjna pod względem wykonania.

Dla kogo jest to gra?

Tu zaskoczenia nie będzie, bo tak jak wyżej opisywałem – gra jest ewidentnie skierowana do najmłodszych i to na tych już od 4-tego roku życia. Ważną informacją jest też to, że dzieci potrafią same się zająć grając w tę grę, bo jej zasady są na tyle proste, że nie ma tutaj miejsca na niedomówienia. Ale to co w tej grze mi się podoba (a zawsze to doceniam, bo nie jest to zbyt częsta cecha), to fakt że radość z gry mają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jak na grę dla absolutnie dla najmłodszych to jest coś godnego pochwalenia. To oznacza, że maluchy mogą grać zarówno same, jak i z rodzicami i wszyscy będą z tego czerpać sporą radość, zwłaszcza że ewentualne zwycięstwo jest wspólnym dziełem wszystkich graczy.

Podsumowanie:

Wydawnictwo Egmont bardzo wysoko zawiesiło poprzeczkę jeśli chodzi o rynek gier dla najmłodszych. Kolorowe Biedronki pokazują, że można zrobić niebanalną grę dla kilkulatków, wymuszając na maluchach zapamiętywanie i analizowanie tego co dzieje się na planszy. To wyjątkowe cechy tej gry, bowiem zazwyczaj gry dla dzieci kojarzymy z losowością, rzucaniem kostką, ewentualnie mało atrakcyjną formą memo. Jest to więc gra, która bardzo się wyróżnia jeśli chodzi o mechanikę, a wisienką na torcie jest świetna jakość wykonania poszczególnych elementów, która mam nadzieję że będzie charakterystycznym znakiem nowej linii wydawniczej.

Informacje o grze:

Kolorowe Biedronki – Wydawnictwo Egmont
Ilość graczy: Gra dla 2-6 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 4 roku życia
Czas gry: ok. 20-30 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Egmont

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments