Każdy Potrzebuje Przyjaciela

osadnicy dodatekKilka tygodni temu na stronie pojawiła się recenzja wielkiego hitu naszej krajowej produkcji – mowa oczywiście o grze Osadnicy: Narodziny Imperium. Dziś do tej gry powracamy za sprawą pierwszego dodatku o nazwie „Każdy Potrzebuje Przyjaciela”. Co ten dodatek wnosi do gry i czy warto go nabyć?

Zawartość dodatku:

W skład dodatku wchodzi 55 kart, które wymagają wersji podstawowej tej gry. Nie jest więc to dodatek samodzielny. Gdyby rozbić te karty na poszczególne grupy to otrzymamy:
– 10 kart Barbarzyńców
– 10 kart Japończyków
– 10 kart Rzymian
– 10 kart Egipcjan
– 13 kart zwykłych
– 2 karty frakcji dla gry jednoosobowej

osadnicy dodatek

Wszystkie karty znajdujące się w dodatku.

Rozgrywka i cel gry:

Podstawowa oś rozgrywki pozostaje taka sama. Każdy z graczy reprezentuje jedną z czterech wybranych frakcji budując w ten sposób jak najpotężniejsze imperium. Budowa osady odbywa za pomocą kart zwykłych (do których dostęp mają wszyscy) oraz kart frakcyjnych (które są wyjątkowe dla każdej z frakcji). Każda z kart ma specjalną własność (produkcja, cecha lub akcja) i oczywiście odpowiedni koszt, który musimy ponieść by dany budynek wybudować. Gracze odpowiednio dysponują surowcami w taki sposób by jak najefektywniej rozbudowywać swoje osady. Celem gry jest zdobycie na koniec jak największej liczby punktów. Pod tym względem podstawowe zasady pozostają niezmienione, jednak dodatek wprowadza kilka nowości, które z pewnością grę urozmaicają.

Więcej o samej grze możesz przeczytać w recenzji: Osadnicy: Narodziny Imperium

Co wnosi dodatek?

Pojawienie się nowych kart stworzyło możliwość tworzenia własnych talii z którymi przystąpimy do właściwej gry. Jeśli nie czujemy się na siłach możemy grać wszystkimi kartami. Autorzy dali nam więc wybór, za co należy się spory plus. To co jednak najważniejsze, to fakt iż nowe karty dostarczają nam nie tylko urozmaiceń jeśli chodzi o budynki, ale wprowadzają także nowe mechanizmy do gry. Przyjrzyjmy się więc co nowego pojawiło się w dodatku:

Karta natychmiastowa – pierwszą nowością jest karta Wulkanu, którą możemy użyć jednorazowo w trakcie rozgrywki. Jest to dość mocna karta, bowiem dzięki niej możemy zniszczyć jedną zwykłą lokację przeciwnika, albo jedną frakcyjną jeśli dopłacimy jeszcze 2 żetony z mieczami. Prawdopodobnie w przyszłych dodatkach kolekcja kart jednorazowych będzie powiększana, choć przydałoby się i w tym dodatku zamieścić parę takich ciekawych jednorazowych kart wyciąganych niczym as z rękawa.

każdy potrzebuje przyjaciela

Karta natychmiastowa.

Złączone karty produkcji i cechy – jak pamiętacie, w podstawowej wersji każda karta miała własność Produkcji, Cechy lub Akcji. W tym dodatku pewne karty mają dwie funkcje jednocześnie. Pewnie część z Was spyta się, czy nie jest to przypadkiem zbyt mocne połączenie i czy gracz, który wyłoży taką kartę nie uzyska nagle ogromnej przewagi. Myślę, że balans w tych kartach został zachowany, a to dlatego że produkcja na tych kartach odbywa się w dość nietypowy sposób – musimy położyć na karcie wymagane surowce by móc coś w zamian wyprodukować (coś na wzór banku i odsetek). W zasadzie jedyną kartą przy której mam wątpliwość czy nie jest za mocna to Dary Faraona, która pozwala przechowywać dowolne surowce oraz dość elastycznie pomnaża nam poszczególne dobra, które na nią położymy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w Darach Faraona pomnożeniu ulegać będą głównie te surowce, które mamy w nadmiarze (co jest dość średnią korzyścią), natomiast w innych kartach tego typu możemy uzyskać z produkcji np. punkty za przechowanie żywności. Krótko mówiąc – wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdziemy. Problematyczne jest jedynie złoto, bowiem zastępuje ono dowolny surowiec i ciągłe jego pomnażanie daje chyba zbyt mocną przewagę, stąd też w moim gronie parę razy podjęliśmy decyzję, że karta Darów Faraona nie działa ze złotem.

osadnicy dodatki

Przykładowe karty z własnością produkcji i cechy.

Otwarta produkcja – teoretycznie działa jak zwykła karta produkcyjna z tą jednak różnicą, że tutaj rywal może przysłać na naszą kartę swojego osadnika, uzyskując w ten sposób zyski opisane na karcie. Właściciel takiej karty w nagrodę za ugoszczenie rywala otrzyma dodatkowego osadnika, którego może sobie w dowolny sposób wykorzystać. I muszę przyznać, że ten rodzaj kart dostarczył mi sporo zabawy, bowiem kiedy przychodzi właściwa rozgrywka musimy sobie przekalkulować czy opłaca nam się wyłożyć taką kartę (a kusi chociażby niski koszt jej wystawienia), czy też może jednak lepiej być psem ogrodnika. Decyzje są o tyle trudniejsze, że często te karty mogą produkować coś, czego przeciwna frakcja ma zazwyczaj w niedostatku. Ten rodzaj kart bardzo mi się spodobał, właśnie przez takie smaczki i dylematy.

osadnicy dodatki

Przykładowe karty otwartej produkcji.

Nowe karty – są to nowe karty, które choć nie zmieniają zasadniczo zasad gry, to jednak dają graczom nowe kombinacje i możliwości. Większy wybór kart pozwala też tworzyć ciekawsze i lepsze połączenia, za które uzyskujemy czy to surowce, czy punkty. Znalazły się też karty, które można wykorzystać do samodzielnej gry, tak więc dla każdego znajdzie się coś miłego.

osadnicy narodziny imperium dodatki

Przykładowe nowe karty.

Jak dodatek zmienia grę?

Losowość – pod kątem losowości gra nie zmieniła się. Nowe karty nie wprowadzają dodatkowej przypadkowości, a gra pozostaje taktyczno-strategiczna.
Złożoność – dodatek zwiększa złożoność gry, gdyż dochodzą tu nowe mechanizmy rozgrywki. Zwiększona została też w ten sposób decyzyjność graczy, co należy zapisać na plus.
Interakcja – jest większa! Tak, to jest moim zdaniem największy pozytyw tej gry, bowiem doszło kilka ciekawych interakcji pomiędzy graczami. Pojawia się mocna interakcja negatywna (karta błyskawiczna), ale pojawia się też interakcja z udziałem taktyki (otwarta produkcja), gdzie kombinujemy czy warto dzielić się czymś z rywalem, czy też nie. Zwiększoną interakcję widać też w niektórych kartach frakcyjnych np. Dama-Szpieg pozwala nam podebrać rywalowi jedną kartę frakcyjną i podpisać z nią umowę.
Mechanika – główna oś gry nie została zmieniona (ufff), a do tego doszło kilka ciekawych wariantów urozmaicających rozgrywkę. Nie są to tylko zwykłe karty ze zwykłymi budynkami, ale także nowe formy, które coś nowego wnoszą do gry.
Wykonanie – niezmiennie grafiki są urzekające, z lekką dawką humoru i bardzo przyjemne dla graczy w każdym wieku.

Dla kogo jest ten dodatek?

„Każdy Potrzebuje Przyjaciela” jest dodatkiem, który wymaga podstawowej wersji gry „Osadnicy: Narodziny Imperium”. Dodatek na pewno spodoba się wiernym fanom Osadników, którzy często grając chcą sobie nieco urozmaicić grę – to jest jasna sprawa. W przypadku pozostałych graczy osobiście uważam, że dodatek spodoba się tym, którzy lubią budować swoje talie na wzór innych gier kolekcjonerskich oraz tym, którzy szukają większej interakcji między graczami. Dla osób, które chciałyby od dodatku nowych frakcji mam też dobrą wiadomość, bowiem niedługo taki dodatek się pojawi.

Podsumowanie:

„Każdy potrzebuje Przyjaciela” to ciekawy dodatek do hitowego tytułu, który nie tyle poprawia grę (bo ta jest sama w sobie jest bardzo dobra) co wzbogaca ją i urozmaica. Znajdują się tu nie tylko nowe karty z budynkami, ale i nowe mechanizmy, które możemy w trakcie gry zastosować. Fajne jest to, że dzięki dodatkowi możemy tworzyć własne talie kart w zależności od tego jaki styl gry preferujemy. Na największy plus zasługuje wprowadzenie mechanizmu otwartej produkcji oraz zwiększenie interakcji. Liczę też na to, że kolejne dodatki będą wnosić więcej kart jednorazowych, bo dodają one dynamiki i są ciekawym pomysłem na zwiększenie rywalizacji między plemionami.

Informacje o grze:

Każdy Potrzebuje Przyjaciela (dodatek do gry Osadnicy: Narodziny Imperium) – Wydawnictwo Portal Games
Ilość graczy: Gra dla 1-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia
Czas gry: ok. 45-90 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Portal Games

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz

Podobają mi się Twoje recenzje i świetnie że opisujesz tak dokładnie także dodatki do gier! Dodatek Atlantydów będziesz też znajdzie się na stronie? Pozdrawiam

OlaK

Niedawno poznałam Osadników i bardzo polubiłam tę grę. A teraz jeszcze dowiedziałam się, że jest (są) dodatek… Ech, ciężkie będzieżycie mojego portfela… :P